اخبار انجمن

خبرنامه‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت منتشر شد

سومین شماره از دور جدید «پزشکان»، خبرنامه‌ی داخلی انجمن پزشکان عمومی رشت، منتشر شد. این شماره در ۴ صفحه منتشر شده و در آن اخبار و گزارش‌های متنوعی درباره‌ی عملکرد انجمن، انتخابات نظام پزشکی رشت و هیات رییسه‌ی آن، مجمع عمومی نظام پزشکی کشور و نیز دو مقاله از دکتر بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

اصول درمان هپاتیت B مزمن/ دکتر علی طاهباز

virusحدود دو ميليارد نفر از جمعيت دنيا آلودگي قديمي و جديد با ويروس هپاتيت B را تجربه کرده‌اند و در حال حاضر بيش از 400 ميليون نفر مبتلا به هپاتيت B مزمن هستند و ساليانه حدود يک ميليون نفر به‌دنبال عوارض ناشي از هپاتيت مزمن B مثل سيروز و يا کارسينوم هپاتوسلولر (HCC) جان خود را از دست مي‌دهند. 15 تا 40 درصد از کساني ‌که هپاتيت B مزمن دارند در يکي از سا‌ل‌هاي عمر دچار سيروز يا کارسينوم کبد مي‌شوند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

بیماری‌های‌ درمان! (۴)/ دکتر شهرام آروین

03s26-    اختلال نظام ارجاع و مشاوره به‌دليل عدم محوريت پزشك عمومي در نظام درمان و بحران اقتصادي پزشكان، اعم از عمومي يا متخصص، تمايل آنان براي ارجاع بيمار به همكاران اصلح و مشاوره با آن‌ها كاهش يافته است. به‌گونه‌اي كه خلا ناشي از عدم ارتباط و مشاوره‌ي پزشكان در سطوح مختلف درمان شديداً احساس مي‌شود، به‌ويژه هنگامي كه نياز به تضارب آرا و هم‌انديشي درباره‌ي مسايل پيچيده‌ي پزشكي وجود داشته باشد. اين موضوع نظام ارجاع و مشاوره را در بين پزشكان، دچار آسيب جدي كرده است و باعث تداخل حوزه‌هاي فعاليت پزشكي عمومي، متخصص و فوق تخصص و دخالت پزشكان عمومي، متخصص و فوق تخصص در وظايف يكديگر شده است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آرتروسکوپی/ دکتر سید پژمان نیر ثابتی

001استفاده از تجهيزات فيبر نوري و دوربين اندوسكوپي باعث ايجاد تحولي بزرگ در جراحي مفاصل مختلف شده است. آرتروسكوپ به‌عنوان وسيله‌اي براي تشخيص و درمان بيماري‌ها و اختلالات داخل مفصلي باعث بهبود عملكرد بيماران پس از جراحي و كاهش آسيب مفصلي به‌دنبال جراحي مي‌شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

حشیش و درمان اختلالات وابسته به آن/ برگردان: دکتر فرزاد احمدی

marijuana_leaf-s1مرور كلي ماري‌جوانا (حشيش) شايع‌ترين ماده‌ي مخدر مورد مصرف در ايالات متحده‌ي امريكا و دنياست. اگرچه مصرف‌كنندگان اين ماده در مقايسه با ساير مواد مورد سوءمصرف وابستگي كمتري پيدا مي‌كنند ولي به‌علت تعداد زياد مصرف‌كنندگان، جمعيت وابسته‌ي بيشتري را تشكيل مي‌دهند. تعداد مصرف‌كنندگان ماري‌جوانا در دهه‌ي گذشته ثابت مانده ولي سن اوليه‌ي شروع مصرف رو به كاهش است. شيوع سوءمصرف ماري‌جوانا يا وابستگي به آن به‌طرز چشمگيري افزايش يافته كه اين شايد به‌دليل در دسترس بودن بيشتر اين ماده باشد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

دومین نشست هیات مدیره‌ی نظام پزشکی رشت

دستورالعمل تشکیل جلسات هیات مدیره‌ی سازمان نظام پزشکی شهرستان رشت در دومین نشست این هیات مدیره به تصویب رسید. در این نشست که ظهر دوشنبه ۲۴ فروردین به ریاست دکتر انوش برزیگر و با حضور ۱۴ تن از ۱۷ عضو هیات مدیره تشکیل شد، همچنین با پیشنهاد دکتر عبدالحسین صابر بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

دیدار با مدیران بیمه‌ی نیروهای مسلح

در ديدار نمايندگان انجمن پزشكان عمومي رشت با مديران سازمان خدمات درماني نيروهاي مسلح، طرح پرداخت تعرفه‌ي بخش خصوصي به برخي از پزشكان طرف قرارداد اين سازمان مورد بررسي قرار گرفت. در اين ديدار كه صبح شنبه 22 فروردين‌ماه در محل سازمان خدمات درماني نيروهاي مسلح استان گيلان انجام شد، دكتر حسن تيزهوش، رييس، و دكتر عبدالرضا يوسفي، معاون درمان اين سازمان، ضمن اعلام اين‌كه هزينه‌ي مازاد بر مبلغ مورد تعهد سازمان‌هاي بيمه‌گر در طرح فوق از رديف بودجه‌ي جداگانه‌اي تامين شده است، مهم‌ترين ملاك انتخاب پزشكان براي قراردادهاي جديد را بار مالي نسخ آنان براي سازمان دانستند، به‌نحوي كه در مورد پزشكان عمومي، همكاراني كه ميانگين مبلغ سهم سازمان در نسخ آنان كمتر از 3900 تومان بوده است در اين طرح جاي گرفته‌اند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

واریس و بیماری‌های مزمن وریدی اندام تحتانی/ دکتر حسین همتی

01sزخم‌هاي مزمن وريدي اندام‌هاي تحتاني بلايي است كه بدون شك از زماني كه نوع بشر راه رفتن روي دو پا را شروع كرد او را گرفتار كرده است. (رابرت لينتون، 1953) تاريخچه‌ي بيماري‌هاي وريدي به قدمت تاريخ پزشكي است. اولين دست‌نوشته‌ها در مورد واريس در پاپيروس‌هاي مصري كشف شده كه به 1550 سال پيش از ميلاد مسيح برمي‌گردد. اولين تصويري كه يك وريد واريسي را نشان مي‌دهد در خرابه‌هاي آكروپوليس به‌دست آمده كه مربوط به قرن چهارم پيش از ميلاد است. (تصوير 1) (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
سمينارها (آموزش مداوم و...)

برخورد با توده‌های آدرنال

پانل «نحوه‌ی برخورد با توده‌های آدرنال» ساعت ۱۰/۳۰ صبح چهار‌شنبه ۸۸/۱/۲۶ در آمفی‌تئاتر بیمارستان رازی رشت برگزار می‌شود. این پانل از سری کنفرانس‌های ماهانه‌ی استادان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌شمار می‌رود.

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

نگاهی به پیامدهای بازی‌های رایانه‌ای بر کودکان و نوجوانان: برای زنده ماندن بُکُش! (انسان پازل سیال الهی-۲۲) / دکتر افشین خداشناس

012آن دو تا نقطه‌ي سفيد كوچولو همه‌ي ماجرا از آن دو تا نقطه‌ي سفيد پر جنب ‌و جوش شروع شد كه با هم پينگ‌پونگ و فوتبال بازي مي‌كردند! اين اعجوبه‌ي نوظهور براي اولين‌بار بچه‌ها را با دنياي پر رمز و راز بازي‌هاي مجازي آشنا کرد و آن‌ها را ميخكوب جعبه‌ي جادو كرد كه اين‌بار با شعبده‌اي جديد، طُرفه نمايشي برپا كرده بود به نام: TV-Game. بعدها ATARI و SEGA آمدند و دلبري‌ها كردند تا نوپديده‌اي به نام Play Station از راه رسيد و بازار را يك‌سر قبضه كرد و كهنه‌ها دل‌آزار شدند. و بعد انفجاري از بازي‌هاي رايانه‌اي (Computer Games) كه روزبه‌روز كامل‌تر و دقيق‌تر و در نتيجه جذاب‌تر مي‌شدند. اما... همه‌اش از آن دو تا نقطه‌ي كوچك سفيد شروع شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
سمينارها (آموزش مداوم و...)

تازه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان اولسر پپتیک

سی‌امین نشست از کنفرانس‌های علمی «موسسه‌ی فن‌آوری‌های نوین پزشکی مهر» با عنوان «تازه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان اولسر پپتیک» از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ پنج‌شنبه ۲۷ فروردین‌ماه در آمفی‌تئاتر این موسسه (واقع در رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد) برگزار خواهد شد. این نشست به‌صورت پانلی با حضور دکتر بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

مدیران بیمه در انجمن پزشکان عمومی رشت

dr-shahdi-dr-aminian87/12/27- با حضور مديران بيمه‌ي خدمات درماني استان گيلان و دفتر اسناد پزشكي تامين اجتماعي استان در جمع هيات مديره‌ي انجمن پزشكان عمومي رشت، مسايل و مشكلات بيمه‌اي پزشكان عمومي مورد بررسي قرار گرفت. در اين ديدار دكتر محمدرضا امينيان، رييس سازمان بيمه‌ي خدمات درماني استان گيلان، با ارايه‌ي توضيحاتي در مورد نحوه‌ي قرارداد جديد با پزشكان خانواده در شهرهاي زير 20 هزار نفر، آخرين تحولات مربوط به اجراي طرح پزشك خانواده را در شهرهاي بزرگ‌تر تشريح كرد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

حق عضویت خود را بپردازید!

همکارانی که حق عضویت سال ۸۷ انجمن پزشکان عمومی رشت را نپرداخته‌اند، لطفاً مبلغ آن را به حساب انجمن واریز کنند. دکتر جعفر ثابت‌قلب قربانی، خزانه‌دار انجمن پزشکان عمومی رشت، با اعلام این مطلب به سایت انجمن افزود: «متاسفانه در سال ۸۷ به‌خاطر انتخابات انجمن و مسایل متعاقب آن فرصت بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

سایه‌ی ابرهای سیاه سیاست بر سر سازمان نظام پزشکی/ دکتر مهران قسمتی‌زاده

چهار سال پيش در چنين روزهايي كه قانون نظام پزشكي پس از كش و قوس فراوان و با تلاش همه‌ي طيف‌هاي جامعه‌‌ي پزشكي به تاييد مجمع تشخيص مصلحت نظام رسيد، همه خوشحال بوديم كه جامعه‌ي پزشكي براي شركت در سامان‌دهي وضعيت نابسامان نظام سلامت كشور اولين گام را محكم برداشته است. در آن روزها شيريني لذت حاصل از اين دستاورد بزرگ چنان بود كه با وجود رسوخ گرايش‌هاي گوناگون سياسي به درون سازمان و فاصله‌ي چندماهه‌ي آن با انتخابات رياست جمهوري- همانند زماني كه در آن به‌سر مي‌بريم- سبب شده بود كه فعالين صنفي هر دو جناح سياسي فراموش نكنند كه هر دوي آن‌ها به جامعه‌ي پزشكي تعلق دارند و نبايد مصالح صنف را هزينه‌ي مبارزات سياسي خود سازند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

بیماری‌های‌ درمان! (۳)/ دکتر شهرام آروین

506s- بي‌تناسبي عرضه و تقاضا در آموزش، جذب و اشتغال پزشك عمومي، متخصص و فوق متخصص به‌دليل عدم تبيين جايگاه سطوح پزشك عمومي، متخصص و فوق متخصص كه آن هم ناشي از محاسبه‌ي بدون ژرف‌نگري و مقطعي مسوولان مربوطه و نيز خلا يا ضعف نهادهاي صنفي و رسانه‌اي است، تناسبي بين نيازهاي پزشكي جامعه و سطوح و رشته‌هاي گوناگون پزشكي وجود ندارد. اين بدان معني‌ است كه اگر نظام درمان از طريق اجراي طرح پزشك خانواده و ارجاع سامان يابد، به‌دليل تغيير الگوي بازتوزيع بيماران و اقتصاد وابسته به بيماران مراكز درماني خصوصي و دولتي، جمع كثيري از پزشكان به‌ويژه در بخش خصوصي دچار بحران اشتغال مي‌شوند، مگر اين‌كه به موازات آن راه‌كارهاي اساسي در اصلاح اقتصاد مراكز درماني از طريق اصلاح سيستم‌هاي پرداخت، نظام بيمه يا تشكيل سازمان‌هاي مراقبت از تندرستي (HMOs) اتخاذ شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل