انجمن پزشکان عمومی رشت

Rasht General Practitioners’ Association
۳۱ فروردین, ۱۳۸۸

خبرنامه‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت منتشر شد

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن - برچسب‌ها:

pezeshkanسومین شماره از دور جدید «پزشکان»، خبرنامه‌ی داخلی انجمن پزشکان عمومی رشت، منتشر شد. این شماره در ۴ صفحه منتشر شده و در آن اخبار و گزارش‌های متنوعی درباره‌ی عملکرد انجمن، انتخابات نظام پزشکی رشت و هیات رییسه‌ی آن، مجمع عمومی نظام پزشکی کشور و نیز دو مقاله از دکتر حمید طهماسبی‌پور و دکتر سونیا معصومی دیده می‌شود.
اسپانسر این شماره از خبرنامه «آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر فدائی» است.
«پزشکان» زیر نظر کمیته‌ی انتشارات انجمن با حضور دکتر حمید اخوین، دکتر حسن صادق‌زاده، دکتر حمید طهماسبی‌پور و دکتر سونیا معصومی اداره می‌شود و سردبیر آن دکتر مسعود جوزی است.

۳۰ فروردین, ۱۳۸۸

اصول درمان هپاتیت B مزمن/ دکتر علی طاهباز

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

virusحدود دو میلیارد نفر از جمعیت دنیا آلودگی قدیمی و جدید با ویروس هپاتیت B را تجربه کرده‌اند و در حال حاضر بیش از ۴۰۰ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت B مزمن هستند و سالیانه حدود یک میلیون نفر به‌دنبال عوارض ناشی از هپاتیت مزمن B مثل سیروز و یا کارسینوم هپاتوسلولر (HCC) جان خود را از دست می‌دهند. ۱۵ تا ۴۰ درصد از کسانی ‌که هپاتیت B مزمن دارند در یکی از سا‌ل‌های عمر دچار سیروز یا کارسینوم کبد می‌شوند. ادامه مطلب…

۲۹ فروردین, ۱۳۸۸

بیماری‌های‌ درمان! (۴)/ دکتر شهرام آروین

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

03s2۶-    اختلال نظام ارجاع و مشاوره
به‌دلیل عدم محوریت پزشک عمومی در نظام درمان و بحران اقتصادی پزشکان، اعم از عمومی یا متخصص، تمایل آنان برای ارجاع بیمار به همکاران اصلح و مشاوره با آن‌ها کاهش یافته است. به‌گونه‌ای که خلا ناشی از عدم ارتباط و مشاوره‌ی پزشکان در سطوح مختلف درمان شدیداً احساس می‌شود، به‌ویژه هنگامی که نیاز به تضارب آرا و هم‌اندیشی درباره‌ی مسایل پیچیده‌ی پزشکی وجود داشته باشد. این موضوع نظام ارجاع و مشاوره را در بین پزشکان، دچار آسیب جدی کرده است و باعث تداخل حوزه‌های فعالیت پزشکی عمومی، متخصص و فوق تخصص و دخالت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص در وظایف یکدیگر شده است. ادامه مطلب…

۲۶ فروردین, ۱۳۸۸

آرتروسکوپی/ دکتر سید پژمان نیر ثابتی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

001استفاده از تجهیزات فیبر نوری و دوربین اندوسکوپی باعث ایجاد تحولی بزرگ در جراحی مفاصل مختلف شده است. آرتروسکوپ به‌عنوان وسیله‌ای برای تشخیص و درمان بیماری‌ها و اختلالات داخل مفصلی باعث بهبود عملکرد بیماران پس از جراحی و کاهش آسیب مفصلی به‌دنبال جراحی می‌شود. ادامه مطلب…

۲۵ فروردین, ۱۳۸۸

حشیش و درمان اختلالات وابسته به آن/ برگردان: دکتر فرزاد احمدی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

marijuana_leaf-s1مرور کلی
ماری‌جوانا (حشیش) شایع‌ترین ماده‌ی مخدر مورد مصرف در ایالات متحده‌ی امریکا و دنیاست. اگرچه مصرف‌کنندگان این ماده در مقایسه با سایر مواد مورد سوءمصرف وابستگی کمتری پیدا می‌کنند ولی به‌علت تعداد زیاد مصرف‌کنندگان، جمعیت وابسته‌ی بیشتری را تشکیل می‌دهند. تعداد مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا در دهه‌ی گذشته ثابت مانده ولی سن اولیه‌ی شروع مصرف رو به کاهش است. شیوع سوءمصرف ماری‌جوانا یا وابستگی به آن به‌طرز چشمگیری افزایش یافته که این شاید به‌دلیل در دسترس بودن بیشتر این ماده باشد. ادامه مطلب…

۲۴ فروردین, ۱۳۸۸

دومین نشست هیات مدیره‌ی نظام پزشکی رشت

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار صنفي - برچسب‌ها:

دستورالعمل تشکیل جلسات هیات مدیره‌ی سازمان نظام پزشکی شهرستان رشت در دومین نشست این هیات مدیره به تصویب رسید.
در این نشست که ظهر دوشنبه ۲۴ فروردین به ریاست دکتر انوش برزیگر و با حضور ۱۴ تن از ۱۷ عضو هیات مدیره تشکیل شد، همچنین با پیشنهاد دکتر عبدالحسین صابر رییس هیات بدوی- انتظامی نظام پزشکی رشت، ترکیب جدید این هیات به شرح زیر به تصویب اعضا رسید: دکتر حسین برزو، دکتر مهدی حسین‌پور، حکیمه خوش‌آموز، دکتر سجاد ریاضی، دکتر عبدالله زین‌العابدینی، دکتر محمدحسین شهدی‌نژاد، دکتر علی محمدزاده، دکتر فریبا میربلوک، دکتر علی نیک‌پور و دکتر محسن وحید.
موضوع استعفای دکتر عباس درجانی از عضویت هیات مدیره‌ی نظام پزشکی رشت نیز یکی دیگر از دستورهای این نشست بود که پس از قرائت متن استعفا و پذیرش آن توسط هیات مدیره، قرار شد طبق آیین‌نامه‌ی نظام پزشکی از جلسه‌ی بعد نخستین عضو علی‌البدل، دکتر علی محمدزاده، به عضویت اصلی هیات مدیره درآید.

۲۴ فروردین, ۱۳۸۸

دیدار با مدیران بیمه‌ی نیروهای مسلح

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن - برچسب‌ها:

در دیدار نمایندگان انجمن پزشکان عمومی رشت با مدیران سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح، طرح پرداخت تعرفه‌ی بخش خصوصی به برخی از پزشکان طرف قرارداد این سازمان مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار که صبح شنبه ۲۲ فروردین‌ماه در محل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح استان گیلان انجام شد، دکتر حسن تیزهوش، رییس، و دکتر عبدالرضا یوسفی، معاون درمان این سازمان، ضمن اعلام این‌که هزینه‌ی مازاد بر مبلغ مورد تعهد سازمان‌های بیمه‌گر در طرح فوق از ردیف بودجه‌ی جداگانه‌ای تامین شده است، مهم‌ترین ملاک انتخاب پزشکان برای قراردادهای جدید را بار مالی نسخ آنان برای سازمان دانستند، به‌نحوی که در مورد پزشکان عمومی، همکارانی که میانگین مبلغ سهم سازمان در نسخ آنان کمتر از ۳۹۰۰ تومان بوده است در این طرح جای گرفته‌اند. ادامه مطلب…

۲۴ فروردین, ۱۳۸۸

واریس و بیماری‌های مزمن وریدی اندام تحتانی/ دکتر حسین همتی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

01sزخم‌های مزمن وریدی اندام‌های تحتانی بلایی است که بدون شک از زمانی که نوع بشر راه رفتن روی دو پا را شروع کرد او را گرفتار کرده است. (رابرت لینتون، ۱۹۵۳)
تاریخچه‌ی بیماری‌های وریدی به قدمت تاریخ پزشکی است. اولین دست‌نوشته‌ها در مورد واریس در پاپیروس‌های مصری کشف شده که به ۱۵۵۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. اولین تصویری که یک ورید واریسی را نشان می‌دهد در خرابه‌های آکروپولیس به‌دست آمده که مربوط به قرن چهارم پیش از میلاد است. (تصویر ۱)
ادامه مطلب…

۲۳ فروردین, ۱۳۸۸

برخورد با توده‌های آدرنال

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

پانل «نحوه‌ی برخورد با توده‌های آدرنال» ساعت ۱۰/۳۰ صبح چهار‌شنبه ۸۸/۱/۲۶ در آمفی‌تئاتر بیمارستان رازی رشت برگزار می‌شود. این پانل از سری کنفرانس‌های ماهانه‌ی استادان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌شمار می‌رود.

۲۳ فروردین, ۱۳۸۸

نگاهی به پیامدهای بازی‌های رایانه‌ای بر کودکان و نوجوانان: برای زنده ماندن بُکُش! (انسان پازل سیال الهی-۲۲) / دکتر افشین خداشناس

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي - برچسب‌ها:

012آن دو تا نقطه‌ی سفید کوچولو
همه‌ی ماجرا از آن دو تا نقطه‌ی سفید پر جنب ‌و جوش شروع شد که با هم پینگ‌پونگ و فوتبال بازی می‌کردند! این اعجوبه‌ی نوظهور برای اولین‌بار بچه‌ها را با دنیای پر رمز و راز بازی‌های مجازی آشنا کرد و آن‌ها را میخکوب جعبه‌ی جادو کرد که این‌بار با شعبده‌ای جدید، طُرفه نمایشی برپا کرده بود به نام: TV-Game. بعدها ATARI و SEGA آمدند و دلبری‌ها کردند تا نوپدیده‌ای به نام Play Station از راه رسید و بازار را یک‌سر قبضه کرد و کهنه‌ها دل‌آزار شدند. و بعد انفجاری از بازی‌های رایانه‌ای (Computer Games) که روزبه‌روز کامل‌تر و دقیق‌تر و در نتیجه جذاب‌تر می‌شدند. اما… همه‌اش از آن دو تا نقطه‌ی کوچک سفید شروع شد.
ادامه مطلب…

۲۲ فروردین, ۱۳۸۸

تازه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان اولسر پپتیک

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

سی‌امین نشست از کنفرانس‌های علمی «موسسه‌ی فن‌آوری‌های نوین پزشکی مهر» با عنوان «تازه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان اولسر پپتیک» از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ پنج‌شنبه ۲۷ فروردین‌ماه در آمفی‌تئاتر این موسسه (واقع در رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد) برگزار خواهد شد.
این نشست به‌صورت پانلی با حضور دکتر محمدرضا کوهساری (متخصص جراحی عمومی) و دکتر کیوان امینیان (فوق تخصص گوارش) برگزار می‌شود و گرداننده‌ی پانل دکتر زهرا نیک‌پوری (متخصص زنان) است.
کنفرانس‌های علمی موسسه‌ی مهر هر ماه در یکی از پنج‌شنبه‌ها برگزار می‌شود و این موسسه از همه‌ی همکاران علاقه‌مند برای حضور در آن دعوت کرده است.

۲۲ فروردین, ۱۳۸۸

مدیران بیمه در انجمن پزشکان عمومی رشت

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن - برچسب‌ها:

dr-shahdi-dr-aminian۸۷/۱۲/۲۷- با حضور مدیران بیمه‌ی خدمات درمانی استان گیلان و دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی استان در جمع هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت، مسایل و مشکلات بیمه‌ای پزشکان عمومی مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار دکتر محمدرضا امینیان، رییس سازمان بیمه‌ی خدمات درمانی استان گیلان، با ارایه‌ی توضیحاتی در مورد نحوه‌ی قرارداد جدید با پزشکان خانواده در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، آخرین تحولات مربوط به اجرای طرح پزشک خانواده را در شهرهای بزرگ‌تر تشریح کرد.
ادامه مطلب…

۱۹ فروردین, ۱۳۸۸

حق عضویت خود را بپردازید!

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن - برچسب‌ها:

anjoman-logo2همکارانی که حق عضویت سال ۸۷ انجمن پزشکان عمومی رشت را نپرداخته‌اند، لطفاً مبلغ آن را به حساب انجمن واریز کنند.
دکتر جعفر ثابت‌قلب قربانی، خزانه‌دار انجمن پزشکان عمومی رشت، با اعلام این مطلب به سایت انجمن افزود: «متاسفانه در سال ۸۷ به‌خاطر انتخابات انجمن و مسایل متعاقب آن فرصت نشد حق عضویت سالانه را از همه‌ی اعضا دریافت کنیم و حق عضویتی که در روز انتخابات (۲۴ خرداد) دریافت شد نیز اکثراً معوقه‌ی سال ۸۶ بود، بنابراین همکارانی که موفق به پرداخت حق عضویت نشده‌اند، لطفاً مبلغ ۸ هزار تومان حق عضویت یا کمک‌های مالی خود را را به حساب انجمن (۹۹۰۹۲ بانک تجارت، شعبه‌ی امام خمینی رشت) بپردازند و شماره‌ی فیش مربوطه را به تلفن ۲۲۲۱۱۷۷ اطلاع دهند.»
وی با اشاره به این‌که طبق اساسنامه‌، ملاک عضویت در انجمن پرداخت حق عضویت است، گفت: «فعلاً مهم‌ترین منبع درآمد انجمن حق عضویت و کمک‌های مالی اعضاست و امیدواریم با دریافت این مبالغ بتوانیم موفق به اجرای بسیاری از برنامه‌هایی که برای سال جاری در نظر داریم، از جمله برنامه‌های آموزش مداوم و آموزش حرفه‌ای، شویم.»

۶ فروردین, ۱۳۸۸

سایه‌ی ابرهای سیاه سیاست بر سر سازمان نظام پزشکی/ دکتر مهران قسمتی‌زاده

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

چهار سال پیش در چنین روزهایی که قانون نظام پزشکی پس از کش و قوس فراوان و با تلاش همه‌ی طیف‌های جامعه‌‌ی پزشکی به تایید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید، همه خوشحال بودیم که جامعه‌ی پزشکی برای شرکت در سامان‌دهی وضعیت نابسامان نظام سلامت کشور اولین گام را محکم برداشته است. در آن روزها شیرینی لذت حاصل از این دستاورد بزرگ چنان بود که با وجود رسوخ گرایش‌های گوناگون سیاسی به درون سازمان و فاصله‌ی چندماهه‌ی آن با انتخابات ریاست جمهوری- همانند زمانی که در آن به‌سر می‌بریم- سبب شده بود که فعالین صنفی هر دو جناح سیاسی فراموش نکنند که هر دوی آن‌ها به جامعه‌ی پزشکی تعلق دارند و نباید مصالح صنف را هزینه‌ی مبارزات سیاسی خود سازند. ادامه مطلب…