مقالات صنفي

پزشک خانوده در استرالیا

درمورد سیستم پزشک خانواده در استرالیا ورضایت پزشکان عمومی از نحوه اجرای آن در استرالیا بسیار شنیده وشاهد بودم که پزشکان عمومی بسیاری به آنجا مهاجرت نموده واغلب راضی بوده اند با توجه به اینکه پزشک خانواده در ایران هم در حال اجرا می باشد وقتیکه یکی از بستگان را بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

شب ادرای کودکان

دکتر پوپک توحیدی تعریف: کودک بالای ۵ سال که مکرر حداقل ۲ بار در هفته و به مدت حداقل ۳ ماه پیاپی بدون استفاده از داروی مدر و بدون وجود بیماری زمینه ای بستر خود را خیس میکند مبتلا به شب ادراری است. – بیش از ۸۰ % موارد این بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

تازه‌های درمان رینوسینوزیت حاد

دکتر رقیه حج‌فروش
رینوسینوزیت حاد (ARS) التهاب علامت‌دار حفره بینی و سینوس‌های پارانازال است که کمتر از ۴ هفته طول بکشد و با ترشحات چرکی و انسداد بینی، درد صورت یا احساس پری همراه باشد. این ترشحات برخلاف ترشحات آبکی شفاف عفونت‌های ویروسی مجاری تنفس فوقانی، کدر یا رنگی است. اگر علایم کمتر از ۱۰ روز طول بکشد و علایم سینوزیت باکتریال حاد وجود نداشته باشد، تشخیص سینوزیت حاد ویروسی (AVRS) مطرح می‌شود؛ ولی سینوزیت حاد باکتریال (ABRS) وقتی است که علایم و نشانه‌ها پس از ۱۰ روز از شروع عفونت مجاری تنفسی فوقانی بهبود نیابد، یا در‌‌ همان ۱۰ روز اول، بعد از یک بهبود نسبی، ناگهان علایم تشدید شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

تازه‌ها در پروتکل جدید متادون

Untitled

دکتر رقیه حج‌فروش

سرانجام پس از گذشت ۹ سال از انتشار ویرایش دوم پروتکل درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست، «دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد» اداره‌ی پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، ویرایش سوم آن را در پاییز امسال منتشر کرد.

دلیل این بازبینی، نیاز مبرم به ارتقای استانداردهای درمان وابستگی به مواد افیونی به‌منظور تامین یک درمان همه‌جانبه برای بیماران و خانواده‌‌های‌شان و نیز تغییرات پدید آمده در نیمرخ مواد مصرفی در کشور (مثل همه‌گیری مصرف متامفتامین با نام خیابانی «شیشه» و مراجعه‌ی بیماران مبتلا به مصرف چندگانه‌ی مواد افیونی و مواد محرک) اعلام شده است. با توجه به اهمیت موضوع و ‌این‌که طبق دستور معاونت درمان وزارت بهداشت، متعاقب ابلاغ پروتکل حاضر کلیه‌ی توصیه‌های بالینی و استانداردهای درمانی ارایه شده در درمان اعتیاد در کشور لازم‌الاجراست و تمامی ضوابط و بخشنامه‌های مغایر آن ملغی شده است، بنابراین برای اطلاع همکاران گرامی از تغییرات ویرایش جدید، با نگاهی اجمالی به این پروتکل، سرفصل‌ مطالب و برخی مباحث تغییر یافته‌ی آن را مرور می‌کنیم. بدیهی است برای اطلاع دقیق از جزییات مسایل به‌روز شده مراجعه به اصل پروتکل ضروری است. پروتکل درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست را در صفحه‌ی معاونت درمان سایت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای دانلود گذاشته‌اند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آشنایی با انواع مواد مخدر و محرک (۲)/ مواد افیونی/ دکتر رقیه حج‌فروش

در شماره‌ي پيشين گفتيم كه مواد مورد سوءمصرف به 5 دسته‌ي كلي تقسيم مي‌شود كه شامل مواد افيوني، مواد محرك، توهم‌زا‌ها، مواد آرامبخش يا خواب‌آور و در نهايت استنشاقي‌‌هاست. در اين شماره درباره‌ي انواع مواد افيوني كه يكي از شايع‌ترين مواد مصرفي در كشور ماست، توضيح مي‌دهيم.

مواد افيوني اين دسته شامل گروه متنوعي از مواد و دارو‌ها شامل ترياك و شيره، هروئين، كراك، كدئين، ترامادول، ديفنوكسيلات و... است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آشنایی با انواع مواد مورد سوءمصرف (۱)/ دکتر رقیه حج‌فروش

با توجه به شیوع روز افزون مصرف انواع مواد و اثرات جسمی و عوارض اجتماعی ناشی از آن، همکاران پزشک هر روز با بیماران زیادی روبه‌رو هستند که نیاز به اقدامات درمانی و مداخلات روانشناسی سریع دارند. لذا شناسایی انواع مواد، اثرات و عوارض آن‌ها و درمان‌های خاص هر گروه ضروری است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

اثرات مفید روی در کاهش نشانه‌های سرماخوردگی/ دکتر سیدمحمد محمدی

بر اساس نتایج یک مرور منظم گزارش شده در 16 فوریه 2010، اگر روي در 24 ساعت اول از شروع علايم سرماخوردگي تجويز شود، دوره و شدت بيماري را در افراد سالم كاهش مي‌دهد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آیا گرم کردن موضعی می‌تواند درد کولیک کلیوی را کاهش دهد؟/ دکتر سیدمحمد محمدی

كوليك كليوي حاد يكي از غيرقابل تحمل‌ترين اشكال دردهاست. در واقع، تنها شكلي از درد است كه آقايان مي‌توانند با آن درد زايمان را احساس كنند. مسكن‌هاي موثر پيش از رسيدن به بيمارستان به بيمار تجويز مي‌شود و بسيار مورد استقبال قرار مي‌گيرد، به‌ويژه اگر بيمار دچار دردهاي مكرر باشد.

(بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

مبورین/ دکتر میرعلی احمدزاده

مبورين (Mebeverine) با نام تجاري كولوفاك (Colofac) از دسته داروهاي آنتي‌اسپاسموديك است كه در سال 1965 به‌ثبت رسيده و در درمان علايم سندرم روده‌ي تحريك‌پذير (Irritable bowel syndrome: IBS) با يا بدون ضايعات ارگانيك همراه (ديورتيكولوز و ديورتيكوليت، انتريت منطقه‌اي، بيماري‌هاي كيسه يا مجاري صفراوي، اولسرهاي معده يا دوازدهه، ديزانتري و التهاب اختصاصي يا غيراختصاصي دستگاه گوارش) به‌كار مي‌‌رود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آنفلوانزای فصلی/ دکتر رقیه حج‌فروش

آنفلوانزا بيماري ويروسي شايعي است كه در فصول سرد سال (پاييز و زمستان) بروز مي‌كند. عامل اين بيماري، ويروسي است از خانواده‌ي ارتوميكسوويريده با RNAي تك‌رشته‌اي كه بر پايه‌ي آنتي‌ژن‌هاي سطحي به 3 دسته‌ي A، B و C تقسيم مي‌شود. ويروس نوع A در انسان، حيوانات و پرندگان بيماري ايجاد مي‌كند؛ نوع B فقط در انسان و نوع C در انسان‌ها و خوك بيماري‌زاست. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

عفونت‌های ادراری در کودکان/دکتر افشین صفائی

عفونت ادراري (Urinary tract infection: UTI) يكي از شايع‌ترين عفونت‌هاي دوران كودكي است و از اين نظر اهميت دارد كه مي‌تواند به آسيب كليه بيانجامد. در بعضي موارد بروز عفونت ادراري و بررسي‌هايي كه در مورد آن مي‌شود باعث آشكار شدن اختلال ساختماني (ارولوژيك) يا كاركردي (مثل مثانه‌ي نوروژنيك) در كودك مي‌گردد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

ریتالین/دکتر رقیه حج فروش

در ساليان اخير نام يك داروي مورد سوءمصرف در مجامع دانشجويي بيشتر شنيده مي‌شود و استفاده‌ي گسترده‌ از اين دارو كه در اغلب داروخانه‌ها در دسترس است، به‌عنوان يك «داروي شب امتحان»، مي‌رود تا به‌صورت معضلي در گروه‌هاي دانشجويي و حتي دانش‌آموزي درآيد. اما ريتالين چيست؟ (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

پیاسکلیدین/ دکتر میرعلی احمدزاده

پياسكليدين دارويي است كه در فرانسه از تركيب دو قسمت سويا و يك قسمت آووكادو ساخته شده و بنابراين يك داروي كاملاً گياهي است. اين دارو به‌فرم كپسول 300 ميلي‌گرمي ‌موجود است و در درمان استئوآرتريت استفاده مي‌شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

کمبود G6PD و فاویسم/ دکتر حسن رخشاد

Glucose-6-phosphate dehydrogenase يا G6PD آنزيمي است كه گلبول قرمز را از آسيب اكسيداتيو داخل سلولي هموگلوبين محافظت ميكند. در حالت طبيعي وقتي گلبول قرمز با داروها يا سموم توليدكنندهي راديكال اكسيژن مواجه ميشود، فعاليت اين آنزيم تا چند برابر افزايش مييابد و با افزايش توليد گلوتاتيون، از تخريب هموگلوبين و غشاي گلبول قرمز توسط مواد اكسيدان جلوگيري ميكند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل