یادداشتی از دکتر محمد دوزنده نرگسی

📌📌📌همکاران محترم پزشک عمومی

سلام

همه ما می دانیم که روزهای سختی را پیش رو داریم

افزایش بی ضابطه و بدون برنامه ریزی تعداد پذیرشهای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورکه باعث پر رنگ تر شدن مشکلات معیشتی پزشکان جوان شده است ،همراه با قانون نا عادلانه طرح نیروی انسانی که ظلمی مضاعف را به جامعه پزشکی کشور و خصوصا پزشکان عمومی تحمیل می‌کند
انگیزه ها را در نخبه ترین قشر جامعه ما از بین برده است .

(بیشتر…)

پزشک خانوده در استرالیا

درمورد سیستم پزشک خانواده در استرالیا ورضایت پزشکان عمومی از نحوه اجرای آن در استرالیا بسیار شنیده وشاهد بودم که پزشکان عمومی بسیاری به آنجا مهاجرت نموده واغلب راضی بوده اند با توجه به اینکه پزشک خانواده در ایران هم در حال اجرا می باشد وقتیکه یکی از بستگان را ادامه مطلب…

نظام ارجاع انتخاب یا اضطرار

سالها قبل در نوشتاری این عنوان را اورده بودم ارجاع دیگر انتخاب نیست بلکه یک اضطرار است الان بعد از اینکه سالها همه مسئولین وزارت بهداشت در تئوری بر طبل ارجاع و پزشک خانواده کوبیدند و در عمل کاملا بر ضد ان عمل کردند شاید فرصتی هست تا دوباره کلمه ادامه مطلب…

آقای رئیس‌جمهور از کجا شروع کنیم!؟

  ✅خبر استعفای وزیر بهداشت برای ما فعالین صنفی جامعه پزشکی خبر خوبی بود ،شخصا معتقدم بسیاری از مشکلات فعلی سیستم بهداشت و درمان کشور ناشی از سومدیریت حاکم بر وزارت بهداشت است ،وزیر بهداشت باید پاسخ گوی عملکرد خود باشد و این استعفا یک فرار به جلو زیرکانه بیش ادامه مطلب…

نگاهی به عملکرد بیمه دی در قرارداد بیمه تکمیلی خانواده معظم شهدا و ایثارگران

طرحی برای جبران! همین چند سال قبل بود که تشت رسوایی بیمه دی در قرارداد بازنشستگان تامین اجتماعی به زمین خورد و هزاران نفر از بازنشستگان این سازمان که جزو ضعیف ترین اقشار جامعه می باشند موفق به دریافت صورتحساب های خسارت درمان خود نشدند، خاطره تلخ عملکرد این شرکت ادامه مطلب…

از وزیر بهداشت آینده چه می‌خواهیم؟

دکتر مهران قسمتی‌زاده

رییس شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی ایران

همیشه انتخابات فرصتی فراهم می‌آورد که رای‌دهندگان انتظارات خود را از انتخابات‌شوندگان بیان کنند. در کشور ما البته تعداد مواردی که مردم پای صندوق رای می‌روند کم نیست و به‌طور متوسط هر ۴ سال حداقل ۴ انتخابات سراسری برگزار می‌شود؛ اما در میان همه آن‌ها انتخابات ریاست‌جمهوری به‌واسطه ماهیت خود که در آن بالاترین مقام اجرایی کشور به رای مردم انتخاب می‌شود، از اهمیتی ویژه برخوردار است و سمت ‌و سوی سیاست‌‌های کلان کشور را روشن می‌سازد.
(بیشتر…)

کلینیک‌های ویژه و رانت‌خواری دولتی

 

 در اذهان عمومی وقتی صحبت از رانت و رانت‌خواری می‌شود، توجه‌ها معطوف به مسایل اقتصادی، تجاری و مالی می‌گردد. در واقع در سال‌های ابتدایی جنگ تحمیلی بسیاری از کالاهای پرمصرف عمومی توسط دولت به شیوه‌ی کوپنی و شرایط ویژه، با نرخ‌های ارزان توزیع می‌شد. درحالیکه‌‌ همان کالا‌ها در بازار آزاد به چندین برابر قیمت دولتی فروخته می‌شد. درست در همین سال‌ها بود که نقش بارز رانت و رانت‌خواری به‌عنوان یک ناهنجاری اجتماعی در جامعه آشکار شد. فساد ناشی از دونرخی بودن کالا‌ها موجب اختلال گسترده در ساختار اقتصادی کشور شد. افراد و نهادهای رانت‌خوار یک شبه ره صد ساله پیمودند و در شوونات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه تاثیرگذار گشتند. (بیشتر…)

بیایید گفت‌وگو کنیم

 درباره‌ی تجمع شنبه‌ ۲۶ دی‌ماه همکاران رادیولوژیست

دکتر مسعود جوزی

بعضی حرف‌ها هست که باید زد؛ نمی‌شود به بهانه‌ی مصالحی دیگر و برتر از آن‌ها چشم پوشید؛ اتفاقاً باید به صدای بلندتر فریاد زد تا جای شبهه نماند، دوغ و دوشاب به‌هم نیامیزد و حق و باطل قاطی نشود. حرف این یادداشت گمانم از جنس همان حرف‌هاست. این‌که: تجمع صبح شنبه‌ ۲۶ دی‌ماه همکاران رادیولوژیست را به‌پای جنبش صنفی جامعه‌ی پزشکی ننویسید! این را به این خاطر نمی‌گویم که مثلاً پلیس ضد شورش ریخته و کسی ترس برش داشته باشد؛ اتفاقاً برعکس، (بیشتر…)

وزارت بهداشت تاوان انتخاب اشتباه خود را می‌پردازد

 

دکتر مهران قسمتی‌زاده

download (1)شاید مهم‌ترین وظیفه نهاد متولی سلامت جامعه تدارک برنامه عملیاتی برای ایجاد اصلاحات مداوم در سیستم عرضه خدمات کشور در پاسخ به نیازهای جامعه باشد. برای نیل به این منظور، چند پارامتر وجود دارد که بدون توجه به آن‌ها مسلما این نهاد مسوول، موفق به ایفای نقش خود نخواهد شد:
۱. بررسی وضعیت موجود از نظر نیاز‌ها
۲. برآورد امکانات مادی و نیروی انسانی
۳. اولویت‌بندی اهداف
۴. برنامه‌ریزی با دید کل و در عین‌حال آینده‌نگر
علت این امر نیز آن است که احتیاجات و نارسایی‌های مرتبط با سلامتی همیشه خیلی بیشتر از امکانات کنونی و حتی بالقوه جامعه است، در نتیجه تنها با داشتن دیدی کل و آینده‌نگر و بر اساس اولویت‌بندی می‌توان برنامه‌ریزی صحیحی در پاسخ به نیازهای جامعه داشت. به دیگر سخن، در یک زمان نمی‌توان همه کار‌ها را انجام داد و شاید در چنین مواردی نخستین تصمیم مهم یک مدیر مصلح توانا، تعیین اقداماتی است که باید در این مقطع از آن خودداری کند، یعنی (بیشتر…)

قابل توجه‌ قانون‌گذاران محترم کشور: یک مشکل مالیاتی

دکتر بهمن مشفقی

یکی از وطایف «کشوروندی» این است که انسان تا آن‌جا که در توان دارد نسبت به مسایل کشور و جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کند احساس مسوولیت کند. از آن‌جا که هدف از وضع قوانین از سوی قانون‌گذاران، اجرای عدالت بوده و توجه به این اصل مهم از مواردی است که هرگز نمی‌باید از نظر هیچ قانون‌گذار نادیده گرفته شود، بر آن شدم که روایت زیر را در راستای تحقق اعتقاد بالا به اطلاع و عرض قانون‌گذاران کشور برسانم و تاکید کنم که بیان این مساله به‌هیچ‌وجه به‌معنای شکایت از مقام مسوول یا رییس اداره یا کارمند اداره‌ای نیست، بلکه روایتی است که از نظر من توجه به آن از سوی قانون‌گذاران محترم لازم است و خالی از فایده نخواهد بود. (بیشتر…)

پاسخی به ۲۲ مشکل مطرح شده برای برنامه‌‌ی پزشک خانواده

3دکتر حمید خاکسار

سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: حدود دو ماه پیش مقاله‌ای در روزنامه‌ی سپید منتشر شد که در آن ۲۲ مشکل اجرایی برای برنامه پزشک خانواده شهری مطرح شده بود، دکتر حمید خاکسار از پزشکان عمومی شاغل در طرح پزشک خانواده‌ی استان فارس توضیحی برای موارد مطرح شده در آن مقاله نوشته‌اند که هفته‌ی گذشته در روزنامه‌ی سپید منتشر شده و در این‌جا به‌نقل از سایت انجمن پزشکان عمومی ایران تقدیم‌تان می‌کنیم:

همکاران پزشک عمومی، غبار از دیدگان خود بزدایید!
بنده حقیر، دکتر حمید خاکسار پزشک عمومی از همین خاک پاک هستم که ۲۸ سال سابقه طبابت در بخش خصوصی دارم و افتخار می‌کنم که نزدیک به سه سال است در کسوت پزشک خانواده شهری در شیراز به درمان مردم شهر و دیارم می‌پردازم. در پاسخ به این دوست و همکار دلسوز و وظیفه‌شناس که نمی‌دانم پزشک خانواده هستند و این مشکلاتی را که برشمرده‌اند دیگران به ایشان گوشزد کرده‌اند و یا خود در حین خدمت به آن‌ها رسیده‌اند، بر خود لازم می‌دانم نکاتی را متذکر شوم چرا که بسیاری از این موارد متأسفانه غیرواقعی و ناصحیح هستند و نشان از بی‌اطلاعی و یا کم‌اطلاعی دوست و همکارمان دارد. (بیشتر…)

کلینیک‌های ترک اعتیاد و چالش‌های پیش رو

دکتر محمد دوزنده نرگسی
بازرس انجمن پزشکان عمومی رشت

images (3)در حال حاضر آمار دقیقی از مصرف‌کنندگان مواد مخدر در کشور در دسترس نیست ولی اعداد اعلام شده رقمی حدود دو الی دو و نیم میلیون نفر معتاد را در ذهن تداعی می‌کند، البته به‌نظر بعضی از کار‌شناسان آمار واقعی مصرف‌کنندگان باید بیش از این تعداد باشد، این‌که مصرف مواد مخدر و همین‌طور خرید و فروش و قاچاق آن از بزرگ‌ترین چالش‌های اجتماعی و امنیتی حال حاضر کشورمان است جای بحث و تردید نیست. خسارت‌های اقتصادی و اجتماعی که از این ناحیه کشور متحمل می‌شود بسیار گزاف و نابه‌جا است و ضرورت برنامه‌ریزی قوی‌تر و عزم جدی‌تر مسوولین کشور و استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای مقابله با این معضل بزرگ اجتماعی را می‌طلبد.

(بیشتر…)

چه کسی ما را به حاشیه برد؟

Hدکتر مسعود جوزی
دبیر انجمن پزشکان عمومی رشت


۱- آبروی از دست رفته‌ی پزشکی

هفته‌ی دوم فروردین ۹۴ برای پزشکان ایرانی روزهای عجیبی بود؛ لشکرکشی مجازی سپاهی از درس‌خوانده‌ترین مردان و زنان مرز و بوم بر سریالی که تازه دو قسمت آن به نمایش درآمده بود. البته واکنش به این سریال از سه ماه پیش‌تر کلید خورده بود یعنی زمانی که در پی انتشار خبر ساخت آن، رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور نامه‌ای به رییس صدا و سیما نوشت تا رسانه‌ی ملی را از شوخی با پزشکان برحذر دارد. پس از او نیز روابط عمومی وزارت بهداشت، در یک اشتباه شگفت‌انگیز رسانه‌ای، ۵۵۰ کلمه از همین نامه را «کپی- پیست» و مجدداً به امضای وزیر ارسال کرده بود تا از نهاد صنفی پزشکان عقب نماند. این اقدامات بازدارنده مدتی روند تولید سریال را متوقف کرده و سبب تغییر نام آن از «اتاق عمل» به «در حاشیه» و اصلاحاتی نیز در داستان آن شده بود. اما اگر چنین واکنش‌های پیش از موعدی تا همین‌جا به‌حد کافی غیرمنطقی و نامتعارف می‌نمود، در برابر سیلی که در گروه‌های مجازی جامعه‌ی پزشکی (وایبر، تلگرام، فیس‌بوک و…) راه افتاد، هیچ بود! (بیشتر…)

ما با هم دوستیم

13دکتر شهریار خاقانی*
تیتر روزنامه‌ی پرتیراژ صبح، «همشهری»، عجیب بود. نویسنده پزشکان را به‌علت دریافت ویزیت دوم پس از معاینه‌ی دوم و آزمایش، سودجو معرفی کرده بود. ناراحت شدم. روزنامه را روی میز انداختم و پا‌هایم را روی صندلی روبه‌رو گذاشتم و در صندلی خود فرو رفتم. چشم‌هایم را بستم. واژه‌ی «سودجو» از ذهنم بیرون نمی‌رفت. احساس می‌کردم نسبت به تمامی سال‌هایی که برای مردم کشورم و بیماران خدمت کرده‌ام اهانت شده است. (بیشتر…)