مقالات اجتماعي

به‌یاد آرمین اکبرپوران/ وقتی بزرگ شدم…

019در ماه گذشته يك نقاشي كودكانه‌ي زيبا در وبلاگستان فارسي دست به دست چرخيد با يك آرزوي كودكانه‌ي زيبا كه ضميمه‌‌ي نقاشي بود: اي‌كاش همه‌ي بچه‌هاي دنيا سالم بودند و اي‌كاش همه از اول مو نداشتند تا هنگام مريضي بي‌مو نشوند... (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

مصالحه‌ی سیاسی بر تعرفه‌های پزشکی/ دکتر مهران قسمتی‌زاده

01s8همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد، وزش توفان سياست در سازمان نظام پزشكي پي‌آمدهاي ناگواري براي اين سازمان به ارمغان آورد. اين توفان در نخستين هجوم خود صحنه‌ي انتخابات شوراي‌عاليِ اين بزرگ‌ترين و شايد قديمي‌ترين نهاد صنفي كشور را به زمين تمرين انتخابات رياست جمهوري تبديل كرد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
سمينارها (آموزش مداوم و...)

تازه‌های ناباروری در مردان

سی‌ویکمین نشست از کنفرانس‌های علمی «موسسه‌ی فن‌آوری‌های نوین پزشکی مهر» با عنوان «تازه‌های ناباروری در مردان» از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ پنج‌شنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه در آمفی‌تئاتر این موسسه (واقع در رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد) برگزار خواهد شد. این نشست به‌صورت پانلی با حضور دکتر احمد حسینی (جنین‌شناس)، بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

توصیه‌های لازم برای کاهش بیماری‌های مادرزادی قلب جنین/ دکتر سیدحسن وشتانی

017مقدمه شيوع بيماري‌هاي مادرزادي قلب در نوزادان زنده به‌دنيا آمده حدود 0/8% است ولي شيوع اين بيماري‌ها در جنين بالاتر است به‌طوري كه تقريباً 22 در هزار نوزاداني كه مرده به‌دنيا مي‌آيند مشكلات متعدد و بزرگ آناتومي قلب دارند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
سمينارها (آموزش مداوم و...)

پانل ویتامین D

پانل «ویتامین D» ساعت ۱۰/۳۰ صبح چهار‌شنبه ۸۸/۲/۳۰ در آمفی‌تئاتر بیمارستان رازی رشت برگزار می‌شود. گرداننده‌ی این پانل که از سری کنفرانس‌های ماهانه‌ی استادان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌شمار می‌رود، دکتر محمدحسن هدایتی امامی است و گروه‌های غدد، روماتولوژی، خون و زنان این دانشگاه در برگزاری آن مشارکت دارند.

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گرامی باد

00s2بناهاي آباد گردد خراب    ز توفان و از تابش آفتاب پي افكندم از نظم كاخي بلند    كه از باد و باران نيابد گزند بسي رنج بردم در اين سال سي    عجم زنده كردم بدين پارسي نميرم از اين پس كه من زنده‌ام    كه تخم سخن را پراكنده‌ام هر آن كس كه دارد هش و راي و دين    پس از مرگ گويد به من آفرين (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

اهمیت hCG هیپوفیزی در ارزیابی آزمایش hCG در افراد سالم و غیرحامله/ دکتر عادل منتظری

hcgstripsجهان در ذهن انسان نمي‌گنجد ساموئل بكت از آزمايش hCG براي تشخيص حاملگي، به‌عنوان شاخص توموري براي بيماران غيرتروفوبلاستيك و پيش از به‌كار بردن روش‌هاي درماني كه احتمال آسيب رساندن به جنين را دارند، استفاده مي‌شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

برنامه‌ی ۹۰ برای نظام سلامت…/ دکتر حمید خواهشی

90اي‌كاش همه‌ي سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌هاي كشور چون فوتبال و برنامه‌ي «90» زير ذره‌بين انتقاد و پاسخگويي و نظرخواهي مردم قرار مي‌گرفتند تا كساني كه نمره‌ي قبولي نمي‌گيرند تكليف‌شان مشخص شود. آن وقت دموكراسي و عدالت بيشتر ادا مي‌شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

تازه‌های درمان جراحی حاملگی خارج از رحم/ دکتر زهرا نیک‌پوری

016حاملگي خارج رحمي (Ectopic Pregnancy: EP) همچنان يكي از علل مهم از كار افتادگي و مرگ‌ومير (موربيديته و مورتاليتي) مادري است. خوشبختانه امروزه با استفاده از روش‌هاي مدرن تشخيصي، امكان شناسايي زودرس آن و درمان‌هاي محافظه‌كارانه براي حفظ قدرت باروري وجود دارد كه از اين ميان، اقدامات جراحي محافظه‌كارانه‌ طرفداران زيادي پيدا كرده است و با افزايش مهارت پزشكان در زمينه‌ي لاپاراسكوپي، به‌صورت گسترده حتي در موارد حاملگي خارج رحمي پاره شده مورد استفاده قرار مي‌گيرد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

مدیریت خدمات کشوری، تیر خلاص به جامعه‌ی پزشکان/ دکتر علی حسینی

a0136372در ماه گذشته، پس از يك سال و نيم از تصويب لايحه‌ي مديريت خدمات كشوري، دستورالعمل بخش «تعيين امتيازات شغلي» آن منتشر شد. در اين دستورالعمل كه هنوز نهايي نشده است، مدرك دكتراي حرفه‌اي معادل فوق ليسانس در نظر گرفته شده است. همچنين اختلاف اندك بين امتيازات مدرك دكترا با ديپلم، در مقابل امتيازات فراوان براي پست‌هاي مديريتي و اجرايي، از جمله بندهايي است كه به‌نظر مي‌رسد در روزهاي آتي و با اطلاع‌رساني گسترده- كه تا كنون انجام نشده است- اعتراض فراوان جامعه‌ي پزشكي را در پي داشته باشد. با تشكر از نويسنده‌ي يادداشت زير كه آن را براي سايت ما اي‌ميل كرده‌اند، خواهشمنديم شما هم پس از مطالعه‌ي متن دستورالعمل فوق، نظر خود را در باره‌ي آن براي‌مان بنويسيد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

ناخن‌های شیاردار/ دکتر حمید نوروزی

1asشيارهاي طولي روي ناخن (Striations) به‌صورت برجستگي‌هاي موازي طولي هستند كه بر سطح صفحه‌ي ناخن ايجاد مي‌شوند. اين شيارها به‌دلايل مختلفي ايجاد مي‌شوند. يكي از اين دلايل، علت فيزيولوژيك است. در اين حالت معمولاً شيارها ظريف و موازي هستند و با افزايش سن برجسته‌تر مي‌شوند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

ملت، دولت و پزشک خانواده/ دکتر مسعود جوزی

009s1-    فقط آدم‌ها نيستند كه گاه مظلوم يا مورد سوءتفاهم واقع مي‌شوند، برخي اوقات كلمه‌ها و مفاهيم هم چنين سرنوشتي دارند. نمونه‌اش همين «پزشك خانواده»ي خودمان: تا پايش به ايران نرسيده بود، نسخه‌ي شفابخش همه‌ي بيماري‌هاي نظام سلامت و كليد همه‌ي درهاي بسته‌ي آن بود و همه‌ي دلسوزان اين نظام و فعالان صنفي آن، به استناد قانوني كه گمانم در سال 72 تصويب شده بود، اجرايش را از دولت طلب مي‌كردند. ولي پايش كه به ايران رسيد... (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

به‌مناسبت ۱۵ اردیبهشت، روز جهانی ماما/ باغ گل سرخ، ویژه‌ی مادران باردار و ماما‌ها/ دکتر بهمن مشفقی

midwives-day-s2تاريخ طب، به‌ويژه تاريخ علم زنان و مامايي، راه دراز و دشواري طي كرد تا به جايگاه فعلي دست يابد. يكي از دشوارترين مسايلي كه دانش مامايي با آن دست به گريبان بود، جهل اصحاب كليسا بود كه تاريك‌انديشي آنان حد و حدودي نمي‌شناخت. مثلاً اگر مامايي در هنگام زايمان زني متوجه مي‌شد كه ديگر از دست او كاري ساخته نيست و بايد از يك جراح كمك بطلبد، بيان اين مطلب به زائو بسيار محتاطانه و زيرگوشي بود (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

چهارشنبه‌سوری به سبک چینی/ دکتر غلامرضا حمید

185224_origsشب چهارشنبه‌سوري با يكي از دوستان- كه پزشك هم هست- بحثي داشتيم. مي‌گفت: «اسلام با سه چيز مخالف است: شراب‌خواري، آتش‌بازي و مجسمه‌سازي.» گفتم: «در اولي حرفي نيست اما دو تاي ديگر را شك دارم. من فكر مي‌كنم اسلام با آتش‌بازي و مجسمه‌سازي مخالف نيست، آن‌چه اسلام با آن مخالف است آتش‌پرستي (بت‌پرستي) است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

پیلوپلاستی لاپاروسکوپی برای درمان تنگی محل اتصال حالب به لگنچه (UPJO)/ دکتر سیاوش فلاحتکار، دکتر سارا نیک‌پور

00sانسداد محل اتصال حالب به لگنچه انسداد محل اتصال حالب به لگنچه (Uretropelvic junction obstruction: UPJO) زماني اطلاق مي‌شود كه انتقال ادرار از لگنچه‌ي كليه به داخل حالب با اشكال و انسداد مواجه شده باشد. UPJO يكي از ناهنجاري‌هاي شايع حالب است كه در جنس مذكر بيشتر از جنس مونث ديده مي‌شود و در 15-10% موارد مي‌تواند دوطرفه باشد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل