انجمن پزشکان عمومی رشت

Rasht General Practitioners’ Association
۳۰ اردیبهشت, ۱۳۸۸

به‌یاد آرمین اکبرپوران/ وقتی بزرگ شدم…

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي - برچسب‌ها:

019در ماه گذشته یک نقاشی کودکانه‌ی زیبا در وبلاگستان فارسی دست به دست چرخید با یک آرزوی کودکانه‌ی زیبا که ضمیمه‌‌ی نقاشی بود:
ای‌کاش همه‌ی بچه‌های دنیا سالم بودند و ای‌کاش همه از اول مو نداشتند تا هنگام مریضی بی‌مو نشوند…
ادامه مطلب…

۲۸ اردیبهشت, ۱۳۸۸

مصالحه‌ی سیاسی بر تعرفه‌های پزشکی/ دکتر مهران قسمتی‌زاده

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

01s8همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، وزش توفان سیاست در سازمان نظام پزشکی پی‌آمدهای ناگواری برای این سازمان به ارمغان آورد. این توفان در نخستین هجوم خود صحنه‌ی انتخابات شورای‌عالیِ این بزرگ‌ترین و شاید قدیمی‌ترین نهاد صنفی کشور را به زمین تمرین انتخابات ریاست جمهوری تبدیل کرد. ادامه مطلب…

۲۸ اردیبهشت, ۱۳۸۸

تازه‌های ناباروری در مردان

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

سی‌ویکمین نشست از کنفرانس‌های علمی «موسسه‌ی فن‌آوری‌های نوین پزشکی مهر» با عنوان «تازه‌های ناباروری در مردان» از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ پنج‌شنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه در آمفی‌تئاتر این موسسه (واقع در رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد) برگزار خواهد شد.
این نشست به‌صورت پانلی با حضور دکتر احمد حسینی (جنین‌شناس)، دکتر فرشید پوررضا و دکتر علاءالدین عسگری (اورولوژیست) و دکتر مجتبی مهرداد (فوق تخصص غدد) برگزار می‌شود و گرداننده‌ی پانل دکتر رحیم توکل‌نیا (اورولوژیست) است.
کنفرانس‌های علمی موسسه‌ی مهر هر ماه در یکی از پنج‌شنبه‌ها برگزار می‌شود و این موسسه از همه‌ی همکاران علاقه‌مند برای حضور در آن دعوت کرده است.

۲۷ اردیبهشت, ۱۳۸۸

توصیه‌های لازم برای کاهش بیماری‌های مادرزادی قلب جنین/ دکتر سیدحسن وشتانی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

017مقدمه
شیوع بیماری‌های مادرزادی قلب در نوزادان زنده به‌دنیا آمده حدود ۰/۸% است ولی شیوع این بیماری‌ها در جنین بالاتر است به‌طوری که تقریباً ۲۲ در هزار نوزادانی که مرده به‌دنیا می‌آیند مشکلات متعدد و بزرگ آناتومی قلب دارند.
ادامه مطلب…

۲۶ اردیبهشت, ۱۳۸۸

پانل ویتامین D

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

پانل «ویتامین D» ساعت ۱۰/۳۰ صبح چهار‌شنبه ۸۸/۲/۳۰ در آمفی‌تئاتر بیمارستان رازی رشت برگزار می‌شود. گرداننده‌ی این پانل که از سری کنفرانس‌های ماهانه‌ی استادان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌شمار می‌رود، دکتر محمدحسن هدایتی امامی است و گروه‌های غدد، روماتولوژی، خون و زنان این دانشگاه در برگزاری آن مشارکت دارند.

۲۴ اردیبهشت, ۱۳۸۸

۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گرامی باد

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي - برچسب‌ها:

00s2بناهای آباد گردد خراب    ز توفان و از تابش آفتاب
پی افکندم از نظم کاخی بلند    که از باد و باران نیابد گزند
بسی رنج بردم در این سال سی    عجم زنده کردم بدین پارسی
نمیرم از این پس که من زنده‌ام    که تخم سخن را پراکنده‌ام
هر آن کس که دارد هش و رای و دین    پس از مرگ گوید به من آفرین
ادامه مطلب…

۲۳ اردیبهشت, ۱۳۸۸

اهمیت hCG هیپوفیزی در ارزیابی آزمایش hCG در افراد سالم و غیرحامله/ دکتر عادل منتظری

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

hcgstripsجهان در ذهن انسان نمی‌گنجد
ساموئل بکت
از آزمایش hCG برای تشخیص حاملگی، به‌عنوان شاخص توموری برای بیماران غیرتروفوبلاستیک و پیش از به‌کار بردن روش‌های درمانی که احتمال آسیب رساندن به جنین را دارند، استفاده می‌شود.
ادامه مطلب…

۲۲ اردیبهشت, ۱۳۸۸

برنامه‌ی ۹۰ برای نظام سلامت…/ دکتر حمید خواهشی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

90ای‌کاش همه‌ی سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های کشور چون فوتبال و برنامه‌ی «۹۰» زیر ذره‌بین انتقاد و پاسخگویی و نظرخواهی مردم قرار می‌گرفتند تا کسانی که نمره‌ی قبولی نمی‌گیرند تکلیف‌شان مشخص شود. آن وقت دموکراسی و عدالت بیشتر ادا می‌شد.
ادامه مطلب…

۲۱ اردیبهشت, ۱۳۸۸

تازه‌های درمان جراحی حاملگی خارج از رحم/ دکتر زهرا نیک‌پوری

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

016حاملگی خارج رحمی (Ectopic Pregnancy: EP) همچنان یکی از علل مهم از کار افتادگی و مرگ‌ومیر (موربیدیته و مورتالیتی) مادری است. خوشبختانه امروزه با استفاده از روش‌های مدرن تشخیصی، امکان شناسایی زودرس آن و درمان‌های محافظه‌کارانه برای حفظ قدرت باروری وجود دارد که از این میان، اقدامات جراحی محافظه‌کارانه‌ طرفداران زیادی پیدا کرده است و با افزایش مهارت پزشکان در زمینه‌ی لاپاراسکوپی، به‌صورت گسترده حتی در موارد حاملگی خارج رحمی پاره شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. ادامه مطلب…

۲۰ اردیبهشت, ۱۳۸۸

مدیریت خدمات کشوری، تیر خلاص به جامعه‌ی پزشکان/ دکتر علی حسینی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

a0136372در ماه گذشته، پس از یک سال و نیم از تصویب لایحه‌ی مدیریت خدمات کشوری، دستورالعمل بخش «تعیین امتیازات شغلی» آن منتشر شد. در این دستورالعمل که هنوز نهایی نشده است، مدرک دکترای حرفه‌ای معادل فوق لیسانس در نظر گرفته شده است. همچنین اختلاف اندک بین امتیازات مدرک دکترا با دیپلم، در مقابل امتیازات فراوان برای پست‌های مدیریتی و اجرایی، از جمله بندهایی است که به‌نظر می‌رسد در روزهای آتی و با اطلاع‌رسانی گسترده- که تا کنون انجام نشده است- اعتراض فراوان جامعه‌ی پزشکی را در پی داشته باشد.
با تشکر از نویسنده‌ی یادداشت زیر که آن را برای سایت ما ای‌میل کرده‌اند، خواهشمندیم شما هم پس از مطالعه‌ی متن دستورالعمل فوق، نظر خود را در باره‌ی آن برای‌مان بنویسید.

ادامه مطلب…

۲۰ اردیبهشت, ۱۳۸۸

ناخن‌های شیاردار/ دکتر حمید نوروزی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها:

1asشیارهای طولی روی ناخن (Striations) به‌صورت برجستگی‌های موازی طولی هستند که بر سطح صفحه‌ی ناخن ایجاد می‌شوند. این شیارها به‌دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند. یکی از این دلایل، علت فیزیولوژیک است. در این حالت معمولاً شیارها ظریف و موازی هستند و با افزایش سن برجسته‌تر می‌شوند. ادامه مطلب…

۱۹ اردیبهشت, ۱۳۸۸

ملت، دولت و پزشک خانواده/ دکتر مسعود جوزی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

009s۱-    فقط آدم‌ها نیستند که گاه مظلوم یا مورد سوءتفاهم واقع می‌شوند، برخی اوقات کلمه‌ها و مفاهیم هم چنین سرنوشتی دارند. نمونه‌اش همین «پزشک خانواده»ی خودمان: تا پایش به ایران نرسیده بود، نسخه‌ی شفابخش همه‌ی بیماری‌های نظام سلامت و کلید همه‌ی درهای بسته‌ی آن بود و همه‌ی دلسوزان این نظام و فعالان صنفی آن، به استناد قانونی که گمانم در سال ۷۲ تصویب شده بود، اجرایش را از دولت طلب می‌کردند. ولی پایش که به ایران رسید… ادامه مطلب…

۱۶ اردیبهشت, ۱۳۸۸

به‌مناسبت ۱۵ اردیبهشت، روز جهانی ماما/ باغ گل سرخ، ویژه‌ی مادران باردار و ماما‌ها/ دکتر بهمن مشفقی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

midwives-day-s2تاریخ طب، به‌ویژه تاریخ علم زنان و مامایی، راه دراز و دشواری طی کرد تا به جایگاه فعلی دست یابد. یکی از دشوارترین مسایلی که دانش مامایی با آن دست به گریبان بود، جهل اصحاب کلیسا بود که تاریک‌اندیشی آنان حد و حدودی نمی‌شناخت. مثلاً اگر مامایی در هنگام زایمان زنی متوجه می‌شد که دیگر از دست او کاری ساخته نیست و باید از یک جراح کمک بطلبد، بیان این مطلب به زائو بسیار محتاطانه و زیرگوشی بود ادامه مطلب…

۱۴ اردیبهشت, ۱۳۸۸

چهارشنبه‌سوری به سبک چینی/ دکتر غلامرضا حمید

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي - برچسب‌ها:

185224_origsشب چهارشنبه‌سوری با یکی از دوستان- که پزشک هم هست- بحثی داشتیم. می‌گفت: «اسلام با سه چیز مخالف است: شراب‌خواری، آتش‌بازی و مجسمه‌سازی.» گفتم: «در اولی حرفی نیست اما دو تای دیگر را شک دارم. من فکر می‌کنم اسلام با آتش‌بازی و مجسمه‌سازی مخالف نیست، آن‌چه اسلام با آن مخالف است آتش‌پرستی (بت‌پرستی) است. ادامه مطلب…