اخبار انجمن

دومین همایش علمی جامع انجمن پزشکان عمومی ایران با رویکرد توانمندسازی علمی و حرفه‌ای پزشکان عمومی

poster sسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: دبیر اجرایی دومین همایش علمی جامع انجمن پزشکان عمومی ایران با اشاره به این‌که خوشبختانه این همایش با استقبال بسیار خوبی از سوی همکاران پزشک عمومی روبه‌رو شده است، گفت: «ثبت‌نام 1800 پزشک عمومی در این همایش و پر شدن ظرفیت آن از دو روز پیش، نشان دهنده‌ی توجه ویژه‌ی همکاران به ارتقای دانش و مهارت‌های حرفه‌ای خود و اقبال ایشان به توسعه‌ی فعالیت‏‌های آموزشی در انجمن است.» دکتر علی سجادی در گفت‌وگو با سایت انجمن پزشکان عمومی رشت افزود: «جامعه‌ی پزشکی برای حفظ و به‌روزرسانی معلومات و ارتقای توانایی‌های خود هم نیاز به آموزش‏‌های تعریف شده در قالب برنامه‌های بازآموزی مدون و غیرمدون و هم دوره‌های کوتاه‌مدت و میان‌‏مدت حرفه‌ای و مهارتی دارد. این نیاز در دستورالعمل توانمندسازی علمی و حرفه‌‏ای طب عمومی که در مرداد 92 توسط وزیر وقت بهداشت ابلاغ شد، به‌خوبی دیده شده بود ولی متاسفانه ظرفیت‌‏های متعالی این آیین‌‏نامه هنوز فعلیت پیدا نکرده است.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

رییس انجمن پزشکان عمومی ایران: حرکت‌های غیرحرفه‌ای انجمن پوست را پیگیری قانونی خواهیم کرد

11سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: رییس انجمن پزشکان عمومی ایران در نامه‌ای به معاون درمان وزارت بهداشت، تاکید کرد در صورت ادامه‌ی سکوت مسوولان در برابر «حرکت‌های غیرحرفه‌ای انجمن پوست»، حقوق پزشکان عمومی را از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد. متن نامه‌ی دکتر عباس کامیابی خطاب به دکتر آقاجانی به‌شرح زیر است:

جناب آقای دکتر آقاجانی معاون محترم درمان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی با سلام و احترام (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

دبیر انجمن پزشکان عمومی رشت: خاطرات بد ۱۰ سال گذشته، پزشکان عمومی را بی‌اعتماد کرده است

Masoud Jowzi 2سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: دبیر انجمن پزشکان عمومی رشت گفت: «اگرچه پزشکان عمومی در اوضاع ناعادلانه‌ی‌ فعلی نظام سلامت بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند، اما به‌دلیل خاطرات بد 10 سال گذشته، به طرح پزشک خانواده نیز با دودلی و بدبینی نگاه می‌کنند.» دکتر مسعود جوزی با بیان این‌که به‌دلیل فاصله‌‌ی شدید درآمدی و تنزل غیرواقعی جایگاه پزشکان عمومی نسبت به همکاران متخصص، شاید به‌نظر برسد پزشکان عمومی باید برای ورود به برنامه‌ی پزشک خانواده سر و دست بشکنند اما در عمل این‌گونه نیست، گفت: «خاطرات بد و تجربه‌ی 10 سال بی‌برنامگی‌ها، غفلت از بسترسازی فرهنگی و اجتماعی، برخوردها و ادبیات دور از شان، کسری و تاخیر پرداخت‌ها، پایش‌های نامناسب، وفای به عهد نکردن‌‌ها و... همکاران ما را بی‌اعتماد و نام برنامه‌‌ی پزشک خانواده را در ذهن آنان لکه‌دار کرده است.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

دیوان عدالت همه عوارض وضع شده از سوی شوراهای شهر را باطل کرد

17سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: معاون قضایی دیوان عدالت اداری گفت: دیوان عدالت اداری بر اساس مواد 50 و 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده تمام عوارضی را که از سوی شوراهای شهر وضع شده را باطل کرده است. حجت‌الاسلام موسی قربانی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری میزان در تاریخ 16/10/93 در رابطه با مصوبات روز گذشته هیات عمومی دیوان عدالت اداری تصریح کرد: وضع عوارض از سوی شوراهای شهر برخی استان‌ها در جلسه دیروز و جلسات هفته گذشته دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار گرفت ودیوان همه این عوارض وضع شده را باطل کرد. وی افزود: برخی از شوراهای شهر بدون توجه به قوانین عوارضی را از دستگاه‌های اجرایی وضع می‌کردند در حالیکه بر اساس ماده 52 قانون مالیات بر ارزش افزوده شوراهای شهر حق وضع عوارض را ندارند و تنها می‌توانند عوارض منطقه‌ای در موارد جدید وضع کنند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

دکتر قسمتی‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا: وزارت بهداشت طرح پزشک خانواده را اصلاح کند

16سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا با اشاره به گذشت 10 سال از اجرای طرح پزشک خانواده گفت: «قرار بود طرح پزشک خانواده در این مدت پایش شود. تنها بیان این‌که این طرح دارای این مشکلات است که دردی را دوا نمی‌کند.» متن کامل گفت‌وگوی دکتر مهران قسمتی‌زاده با ایلنا به‌شرح زیر است:

در گفت‌وگو با ایلنا تاکید شد: وزارت بهداشت طرح پزشک خانواده را اصلاح کند رئیس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور درباره طرح پزشک خانواده گفت: نمی‌توان طرحی که ده سال در کشور اجرا شده است را متوقف کرد و کار جدیدی اجرا کرد. مهران قسمتی‌زاده در مورد طرح پزشک خانواده و مشکلاتی که این طرح با آن مواجه است، گفت: ایراد اول طرح این بود که در ده سال گذشته اعتبارات کافی برای آن در نظر گرفته نشده بود، اما انتظار این است که حالا که اعتبارات خوبی به بخش سلامت کشور داده شده است، در مقایسه با بخش درمان مقدار بیشتری از آن به بخش بهداشت و طرح پزشک خانواده و سطح یک درمان اختصاص داده شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

نامه‌ی اعتراض پزشکان عمومی به محدودیت‌های حرفه‌ای (+ لینک دانلود)

14سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: پزشکان عمومی سراسر کشور در حال امضای نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت هستند که در آن ضمن حمایت از نامه‌ی 93/10/8 رییس انجمن پزشکان عمومی، اجرای مفاد دستورالعمل توانمندسازی پزشکان عمومی درخواست شده است. تعریف حدود صلاحیت و جایگاه پزشکان عمومی، برگزاری دوره‌های آموزشی مدون با کمک انجمن‌ها و سازمان نظام پزشکی، تدوین گایدلاین‌ها و در ‌‌نهایت رفع اعمال محدودیت‌های ایجاد شده نه‌تنها در بخش پوست و زیبایی، بلکه سایر گرایش‌ها از جمله درمان اعتیاد، طب کار، تغذیه و... از دیگر درخواست‌های مطرح شده در این نامه است. همکارانی که تمایل به امضای این نامه دارند، می‌توانند پس از امضای آن، نسخه‌ی امضا شده را حداکثر تا اوایل هفته‌ی آینده به نشانی انجمن پزشکان عمومی ایران بفرستند. نشانی انجمن: تهران، خیابان کارگر شمالی، خیابان شانزدهم (فرشی مقدم)، ساختمان نظام پزشکی، دفتر انجمن پزشکان عمومی ایران تلفن: 84138319-021 ای‌میل: info@isgp.ir لینک دانلود نسخه‌ی پی‌دی‌اف نامهPaper متن نامه‌ی یاد شده به‌شرح زیر است: (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

پاسخ قائم مقام وزیر بهداشت به رئیس شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی

IMG_1771سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به رئیس شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی گفت: برنامه پزشک خانواده دارای اجزای به هم پیوسته و کاملاً وابسته به هم است و بزرگنمایی یا کوچک شمردن هر یک از اجزای آن یا تلقی نادرست از هر جزء استقرار این سامانه را دچار مشکل جدی می‌کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به مصاحبه‌ی دکتر مهران قسمتی‌زاده که تحت عنوان "برخی معاونان وزارت بهداشت مخالف پزشک خانواده هستند" در خبرگزاری‌ها و مطبوعات انعکاس زیادی داشت، توضیحاتی را از قول قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت، ارائه داد.

دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اظهارات اخیر در مورد اجرای برنامه پزشک خانواده، گفت: حمایت انجمن پزشکان عمومی و قاطبه پزشکان عمومی از اجرای برنامه پزشکان خانواده بسیار جای خوشحالی دارد و مایه تشکر است. چون برخلاف بسیاری از کشورها که در اجرای برنامه تحول حوزه سلامت و خصوصا نهادینه کردن نظام ارجاع، پزشک خانواده و سطح‌بندی خدمات با مخالفت گروه‌هایی از جامعه پزشکی قرار گرفته‌اند، در کشور ما بلوغ جامعه پزشکی در حدی است که با لحاظ توام مصالح و منافع مردم و جامعه پزشکی از اجرای چنین برنامه‌هایی حمایت می‌کنند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور: برخی از مسوولان وزارت بهداشت می‌خواهند پزشک خانواده اجرا نشود

Dr Ghesmatizadeh sسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور با انتقاد از مواضع معاونان وزارت بهداشت در برنامه‌ی تلویزیونی «نبض» گفت: «با وجود تاکید مجدد شخص وزیر بهداشت بر اجرای برنامه‌ی پزشک خانواده، رفتار و گفتار برخی مسوولان وزارت بهداشت نشان می‌دهد که می‌خواهند از وظیفه‌ی قانونی خود در اجرای این برنامه شانه خالی کنند.» دکتر مهران قسمتی‌زاده با اشاره به تفسیر دکتر حریرچی، قایم‌مقام و معاون کل وزات بهداشت از سیاست‌های نظام در برنامه‌ی نبض گفت: «دکتر حریرچی در هنگام تفسیر سیاست‌های نظام درباره‌ی سلامت گفت که کلمه‌ی پزشک خانواده از بحث نظام ارجاع و سطح‌بندی حذف شده زیرا مقدمات اجرای آن فراهم نیست. اما باید از ایشان پرسید چگونه است که نیامدن یک عبارت در یک سند توجه ایشان را جلب کرده ولی مشروط کردن عرضه‌ی تمامی خدمات سلامت کشور به رعایت سطح‌بندی را در همان‌ سند اصلاً ندیده و چند روز پس از انتشار این مهم‌ترین سند نظام سلامت کشور، عرضه‌ی مستقیم خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی را به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین قسمت‌های برنامه‌ی تحول نظام سلامت اعلام کرده‌اند.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

انتخابات انجمن پزشکان عمومی لاهیجان برگزار شد

d60e4c65b4cb00219417f7cd584335820c4d168cb07a6350ce9d8cad2b2f89d0سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: مجمع عمومی و ششمین دوره‌ی انتخابات هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی لاهیجان، آستانه‌ی اشرفیه، سیاهکل و کیاشهر از ساعت ۲۰ تا ۲۳ پنجشنبه 93/10/4 در تالار اجتماعات سازمان نظام پزشکی لاهیجان- سیاهکل برگزار شد. به گزارش «پزشکان گیل» در این مجمع که در آن رییس نظام پزشکی لاهیجان- سیاهکل، روسای شبکه‌های بهداشت سه شهرستان لاهیجان، آستانه‌ی اشرفیه و سیاهکل، مدیر مرکز بهداشت لاهیجان و نیز دکتر فرامرز رفیعی و دکتر حمید طهماسبی‌پور اعضای هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران به‌عنوان نماینده‌ و ناظر بر انتخابات حضور داشتند، پس از انتخاب هیات رییسه، گزارش‌های هیات مدیره، مالی و بازرس توسط دبیر خزانه‌دار و بازرس انجمن ارایه شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

نسخه‌‌های پزشکان گیلان در خانه‌ی میرزا کوچک

0سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: نمایش نسخه‌های قدیمی پزشکان استان گیلان در خانه‌ی میرزا کوچک در محله‌ی استادسرای رشت تا روز 30 دی ادامه خواهد داشت. مهران اشراقی، مجموعه‌دار و مدیر این نمایشگاه، با اعلام این خبر به ماهنامه‌ی «پزشکان گیل» گفت: «در این نمایشگاه 50 نسخه‌ی دست‌نویس از پزشکان استان گیلان به نمایش گذاشته شده است که محدوده‌ی زمانی 1300 تا 1350 خورشیدی را در بر می‌گیرد.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل