بیانیه‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت به‌مناسبت انتخابات نظام پزشکی

منتشرشده توسط rashtgps در تاریخ

anjoman-logo1نظام پزشکی خانه‌ی ماست
همکاران عزیز پزشک عمومی شهرستان رشت
الف. در آستانه‌ی انتخابات سازمان نظام پزشکی هستیم و این در حالی است که از انتخابات دوره‌ی گذشته تا کنون تغییرات بسیاری در نظام سلامت کشور به‌وجود آمده و اکنون نیز در آستانه‌ی اجرای طرح‌های بنیادینی در این نظام هستیم که بدون شک تاثیرات فراوانی بر جامعه‌ی پزشکی به‌ویژه پزشکان عمومی خواهد گذاشت. هم‌اینک سهم اندک بهداشت و درمان از درآمد ناخالص ملی، افزایش سهم مردم در تامین هزینه‌های درمانی به حدود ۷۰ درصد (برخلاف برنامه‌ی چهارم توسعه)، افت رتبه‌ی کشور از نظر سلامت (به اذعان مسوولان)، اجرای غیراصولی و نادرست «طرح پزشک خانواده» و ابداع طرح‌های کارشناسی نشده‌ای چون «طرح معین تامین اجتماعی» و نادیده گرفتن بخش خصوصی در این طرح‌ها (باز هم برخلاف برنامه‌ی چهارم توسعه) و در نتیجه ایجاد مشکلات معیشتی و بیکاری برای پزشکان عمومی به‌ویژه پزشکان جوان و ده‌ها معضل دیگر از جمله چالش‌هایی است که فراروی جامعه‌ی پزشکی قرار دارد.
ب. نظام پزشکی خانه‌ی ماست؛ خانه‌ای که به‌عنوان بزرگ‌ترین سازمان نظام صنفی کشور، ظرفیت‌های قانونی و اجتماعی بسیاری برای دفاع از منافع صنفی کلیه‌ی اقشار تحصیل‌کرده و فرهیخته‌ی جامعه‌ی پزشکی و نیز ارتقای سطح سلامت جامعه دارد، ولی متاسفانه علی‌رغم تصویب قانون جدید و مترقی آن در سال ۱۳۸۳، با در پیش گرفتن رفتاری سنتی و تا حدی منفعلانه نتوانسته ‌است از کلیه‌ی این ظرفیت‌ها استفاده کند و با وجود شایستگی‌ها و توانمندی‌های فراوان جامعه‌ی پزشکی، به‌دلیل عدم انسجام، اراده و اقتدار صنفی، قادر به تاثیرگذاری جدی در سیاست‌گذاری نظام سلامت کشور نبوده است. بنابراین انجمن پزشکان عمومی شهرستان رشت در وهله‌ی نخست همه‌ی همکاران پزشک عمومی خود را به حضور گسترده در انتخابات ۲۷ دی‌ماه فرا می‌خواند و بر این باور است که مشارکت پرشور، فراگیر و آگاهانه‌ی جامعه‌ی پزشکی در انتخابات نظام پزشکی، بر اقتدار آن در برابر سایر نهادهای نقش‌آفرین در نظام سلامت و توان آن در تاثیرگذاری بر مناسبات این نظام و بازستانی حقوق از دست رفته‌ی پزشکان خواهد افزود.
پ. در سالیان اخیر به‌دلایل گوناگون از جمله پذیرش بیش از حد و برنامه‌ریزی‌ نشده‌ی دانشجویان پزشکی و عدم ظرفیت‌سازی مناسب برای استفاده از توان و دانش این دانش‌آموختگان، پزشکان عمومی که در همه‌ی جوامع محور نظام سلامت‌اند، به‌تدریج از این جایگاه کنار گذاشته شده‌اند. علاوه بر این، تسلط انحصارگرایانه‌ی بخش قلیلی از همکاران متخصص بر مناصب سیاست‌گذاری و اجرایی نظام درمان و بی‌مهری و بی‌توجهی این مسوولان به جامعه‌ی پزشکی عمومی، بار این مظلومیت را مضاعف ساخته تا حدی که علاوه بر تضییع بی‌رویه‌ی حقوق مادی، شأن و حقوق معنوی آنان نیز هر روز بیشتر از پیش زیر پا گذاشته می‌شود که ایجاد تبعیض و محدودیت در تجویز دارو و پاراکلینیک از این جمله است. از سوی دیگر پزشکان عمومی در سالیان اخیر هیچ‌گاه در هرم تصمیم‌گیری و مدیریت سازمان نظام پزشکی- شورای‌عالی و هیات مدیره‌ی شهرهای بزرگ- نیز جایگاهی فراخور نقش ارزشمند و محوری خود به‌دست نیاورده‌اند. بنابراین دومین درخواست انجمن پزشکان عمومی رشت از تمامی اعضای انجمن در سراسر کشور، حضور هدفمند و حمایت ویژه از شایسته‌ترین نامزدهای پزشک عمومی است تا ارتقای جایگاه جامعه‌ی پزشکی عمومی در سازمان نظام پزشکی به ارتقای منزلت صنفی این جامعه و اولویت یافتن مطالبات آنان در سیاست‌گذاری‌های آتی سازمان بیانجامد.
ت. انجمن پزشکان عمومی رشت در این دوره از انتخابات سازمان نظام پزشکی نیز وظیفه‌ی خود می‌داند همچون دوره‌های پیش حضوری فعال داشته و در جهت افزودن بر اقتدار و توانمندی خانه‌ی صنفی خود، با مطالعه‌ی دقیق فهرست نامزدهای راهیابی به هیات مدیره، شایسته‌ترینِ آنان را به اعضای خود پیشنهاد کند. بدین‌منظور از دو ماه پیش رای‌زنی‌های اولیه آغاز شد و ریاست انجمن طی مصاحبه‌ای آمادگی انجمن را برای ائتلاف با همکاران متخصص اعلام کرد. ولی متاسفانه از آن‌سو دستی برای تفاهم دراز نشد و تمامی کوشش‌های انجمن در زمینه‌ی تعامل با این همکاران بی‌نتیجه ماند. بنابراین انجمن پزشکان عمومی رشت در این انتخابات برخلاف دوره‌های گذشته، تنها همکاران پزشک عمومی‌‌ای را که برای راه یافتن به هیات مدیره‌ی نظام پزشکی رشت شایسته‌تر می‌داند معرفی خواهد کرد. تنها استثنا در این میان، استاد گران‌قدر، دکتر انوش برزیگر است که به‌دلیل تعهدش در دفاع از حقوق صنفی پزشکان عمومی و نیز جایگاه ارزشمندش در شورای‌عالی نظام پزشکی در فهرست انجمن جای می‌گیرد. بدیهی است این گزینش ناگزیر به معنی نادیده گرفتن ویژگی‌های ارزشمند سایر همکاران متخصص نامزد در این انتخابات نیست.
انجمن پزشکان عمومی با ابراز خرسندی از نام‌نویسی تعداد قابل‌توجهی از خوش‌نام‌ترین و خوش‌سابقه‌ترین فعالان صنفی پزشک عمومی در این انتخابات و افتخار به سطح کیفی بالای توانمندی این همکاران- که گزینش را از میان آنان دشوار می‌سازد- با تکیه بر معیارهایی چون کارآیی، صداقت، شجاعت، استقلال، سوابق مطلوب صنفی و اجرایی و مهم‌تر از همه داشتن «نگاه صنفی» به مسایل پیچیده‌ی نظام سلامت، ضمن احترام به هر ۱۴ پزشک عمومی نامزد در این انتخابات، ۹ تن از شایسته‌ترینِ آنان را به‌شرح زیر (به‌ترتیب الفبایی) به همکاران پیشنهاد می‌کند:
۱-    دکتر حمید اخوین محمدی
۲-    دکتر علی‌اصغر اشرف‌نژاد
۳-    دکتر محمدمهدی حسین‌پور
۴-    دکتر محمدحسین شهدی‌نژاد
۵-    دکتر حسن صادق‌زاده
۶-    دکتر سونیا معصومی
۷-    دکتر میرمحمد‌علی نیاکویی
۸-    دکتر علی نیک‌پور
۹-    دکتر محمدتقی یحیی‌ جوزی (مسعود جوزی)

با امید به حضور فراگیر و هدفمند همکاران پزشک عمومی در انتخابات ۲۷ دی‌ماه
هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت


4 دیدگاه

دکتر با ادب · ژانویه 9, 2009 در 3:34 ب.ظ

با سپاس فراوان از همکاران انجمن
و بخصوص پزشکان محترمی که جرات کاندید شدن رو داشتند و حاضر شدند برای مشکلات صنف از وقت ارزشمند خود صرف کنند
با شناختی که بنده از افراد این لیست دارم هر کدام از دوستان در حوزه ی کاری خود بهترین می باشند و هر کدام دارای توانایی بالایی در تقبل قسمتی از کار نظام پزشکی…
براستی این افراد بسیار بیشتر از متخصصین محترم کاندید شده موثر میباشند وتردیدی در آن نیست…

فقط اگر همکاران پزشک عمومی در روز رای گیری حضوری پر شور داشته باشند انتخاب این لیست قطعی است.
پیروزی ارزشمندی که نشان از جایگاه ویژه و ممتاز انجمن خواهد داشت…
پس همگی با هم تمامی همکاران را به پای صندوق های رای بیاوریم…
وعده ی ما ۲۷ دیماه

thymoor amini · ژانویه 9, 2009 در 10:06 ب.ظ

همکاران پزشک عمومی آنقدر هوشیار هستند که بدانند که باید به که رای دهند .به یاران خود در انجمن پزشکان عمومی

فلور زعفرانی · ژانویه 9, 2009 در 10:13 ب.ظ

man dar iran zendegi nemikonam az tarigh doostam ba anjoman shoma ashna hastam .az chandochoon entekhabat akhiretan ba khabaram .omidvaram pezeshkan omoomi hooshyar bashand va doostan montakhab jadid ra entekhab konand

پیام شهبازیان · ژانویه 12, 2009 در 11:02 ب.ظ

من هم به نوبه خود از همه همکارانی که با گذشت و فداکاری و احساس مسئولیت اماده انجام خدمت به صنف پزشکان به خصوص پزشکان عمومی میباشند متشکرم و امیدوارم همه ما پزشکان در راه اعتلای این حرفه گام برداریم.و با شرکت در انتخابات نشان دهیم که به سرنوشت خود بها میدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.