FFبه‌مناسبت ابلاغ دستورالعمل توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی

به‌یقین یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای کم‌نظیر انجمن پزشکان عمومی در دوره‌ی جدید تلاش در جهت تحقق تدوین و ابلاغ «دستورالعمل توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی» است.

در زمانی که فرهنگ تخصص‌گرایی این‌چنین آسیب جدی به طب عمومی وارد کرده است، اجرای این دستورالعمل بر توان علمی و حرفه‌ای پزشکان عمومی و مقبولیت اجتماعی و تاثیرگذاری این گروه خواهد افزود و بستری لازم برای توسعه‌ی مراقبت‌های سلامت که یکی از زیرساخت‌های اصلی طرح پزشک خانواده‌ی مدرن است، فراهم خواهد کرد.
به این نکته باید توجه کرد که در بسیاری از موارد بیماران بدون نیاز به مراکز تخصصی مراجعه می‌کنند که وقت و هزینه‌ی زیادی را هدر می‌دهند، ولی با ارتقای توانمندی علمی و حرفه‌ای پزشکان عمومی بیماران می‌توانند با هزینه و صرف زمان کمتر در سطح اول در مسیر درست درمان قرار گیرند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با این یقین که افزایش متعارف حیطه‌ی اختیارات پزشکان عمومی در حین توانمند کردن این گروه سبب ارتقای سلامت می‌گردد و با توجه به لزوم توسعه‌ی مراقبت‌های اولیه‌ی سلامت در برنامه‌ی پنجم توسعه و اجرای سیستم سطح‌بندی و نظام ارجاع، این دستورالعمل را صادر کرده است. این موضوع در بند‌های «الف» و «ب» ماده‌ی ۲ دستورالعمل به‌صورت واضح بیان شده است به‌نحوی که در دو بخش پیشگیری و درمان معاونت درمان موظف شده است که با همکاری معاونت آموزشی وزارتخانه و سازمان نظام پزشکی برنامه‌های آموزشی لازم را تدوین کند.
همچنین در بند «ج» این ماده مواردی از مهارت بیان شده که جای شگفتی دارد که انجمن رادیولوژی با این گستره‌ی توانمندی که در اختیار دارد به حیطه‌ی کوچک تفسیر گرافی‌های شایع یا انجام سونوگرافی‌های ساده که فقط جنبه‌ی تشخیص اولیه برای پزشک دارد، به دیده‌ی رقابت نگاه کند.
در خصوص بند‌های «د» و «ه» ماده‌ی ۲ نیز باید گفت که پیش از این نیز پزشکان عمومی بر اساس تمایل خود دوره‌هایی مانند طب سوزنی، طب سنتی، مشاوره‌ی تغذیه و مراقبت از پوست را می‌گذراندند، ولی با دستورالعمل جدید این دوره‌ها با اخذ مجوز از وزارت بهداشت و آموزش‌های آکادمیک جنبه‌‌ی قانونی‌تری پیدا می‌کند.
دیگر این‌که بسیاری از پزشکان عمومی، علی‌رغم استعداد و توانایی زیاد، بنا به دلایل متعددی از جمله شرایط خاص زندگی و وضعیت اقتصادی امکان ادامه‌ی تحصیل و ورود به دوره‌های تخصصی را نداشته‌اند که با گذراندن این دوره‌ها می‌توانند ضمن شکوفا کردن استعدادهای خود، بخشی از احساس بدی را که از عدم ارتقای تحصیلی داشته‌اند، جبران کنند.
هم‌اکنون که پس از سکوت طولانی انجمن در دوره‌های پیش، هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران در دوره‌ی جدید این دستاورد ارزشمند را محقق کرده است، این وظیفه بر دوش تمامی انجمن‌های پزشکان عمومی و شورای‌عالی نظام پزشکی و به‌ویژه پزشکان عمومی عضو شورای‌عالی است که از این دستاورد ارزشمند مراقبت کند و با پیگیری جدی اجرای این دستورالعمل را تسریع کند.

دکتر فرزاد فرقان
عضو شورای‌عالی نظام پزشکی کشور
رییس نظام پزشکی فومن و شفت

Email: farzadforghan@yahoo.com

به نقل از سایت ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران