پایان سکوت طولانی انجمن پزشکان عمومی

منتشرشده توسط rashtgps در تاریخ

FFبه‌مناسبت ابلاغ دستورالعمل توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی

به‌یقین یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای کم‌نظیر انجمن پزشکان عمومی در دوره‌ی جدید تلاش در جهت تحقق تدوین و ابلاغ «دستورالعمل توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی» است.

در زمانی که فرهنگ تخصص‌گرایی این‌چنین آسیب جدی به طب عمومی وارد کرده است، اجرای این دستورالعمل بر توان علمی و حرفه‌ای پزشکان عمومی و مقبولیت اجتماعی و تاثیرگذاری این گروه خواهد افزود و بستری لازم برای توسعه‌ی مراقبت‌های سلامت که یکی از زیرساخت‌های اصلی طرح پزشک خانواده‌ی مدرن است، فراهم خواهد کرد.
به این نکته باید توجه کرد که در بسیاری از موارد بیماران بدون نیاز به مراکز تخصصی مراجعه می‌کنند که وقت و هزینه‌ی زیادی را هدر می‌دهند، ولی با ارتقای توانمندی علمی و حرفه‌ای پزشکان عمومی بیماران می‌توانند با هزینه و صرف زمان کمتر در سطح اول در مسیر درست درمان قرار گیرند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با این یقین که افزایش متعارف حیطه‌ی اختیارات پزشکان عمومی در حین توانمند کردن این گروه سبب ارتقای سلامت می‌گردد و با توجه به لزوم توسعه‌ی مراقبت‌های اولیه‌ی سلامت در برنامه‌ی پنجم توسعه و اجرای سیستم سطح‌بندی و نظام ارجاع، این دستورالعمل را صادر کرده است. این موضوع در بند‌های «الف» و «ب» ماده‌ی ۲ دستورالعمل به‌صورت واضح بیان شده است به‌نحوی که در دو بخش پیشگیری و درمان معاونت درمان موظف شده است که با همکاری معاونت آموزشی وزارتخانه و سازمان نظام پزشکی برنامه‌های آموزشی لازم را تدوین کند.
همچنین در بند «ج» این ماده مواردی از مهارت بیان شده که جای شگفتی دارد که انجمن رادیولوژی با این گستره‌ی توانمندی که در اختیار دارد به حیطه‌ی کوچک تفسیر گرافی‌های شایع یا انجام سونوگرافی‌های ساده که فقط جنبه‌ی تشخیص اولیه برای پزشک دارد، به دیده‌ی رقابت نگاه کند.
در خصوص بند‌های «د» و «ه» ماده‌ی ۲ نیز باید گفت که پیش از این نیز پزشکان عمومی بر اساس تمایل خود دوره‌هایی مانند طب سوزنی، طب سنتی، مشاوره‌ی تغذیه و مراقبت از پوست را می‌گذراندند، ولی با دستورالعمل جدید این دوره‌ها با اخذ مجوز از وزارت بهداشت و آموزش‌های آکادمیک جنبه‌‌ی قانونی‌تری پیدا می‌کند.
دیگر این‌که بسیاری از پزشکان عمومی، علی‌رغم استعداد و توانایی زیاد، بنا به دلایل متعددی از جمله شرایط خاص زندگی و وضعیت اقتصادی امکان ادامه‌ی تحصیل و ورود به دوره‌های تخصصی را نداشته‌اند که با گذراندن این دوره‌ها می‌توانند ضمن شکوفا کردن استعدادهای خود، بخشی از احساس بدی را که از عدم ارتقای تحصیلی داشته‌اند، جبران کنند.
هم‌اکنون که پس از سکوت طولانی انجمن در دوره‌های پیش، هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران در دوره‌ی جدید این دستاورد ارزشمند را محقق کرده است، این وظیفه بر دوش تمامی انجمن‌های پزشکان عمومی و شورای‌عالی نظام پزشکی و به‌ویژه پزشکان عمومی عضو شورای‌عالی است که از این دستاورد ارزشمند مراقبت کند و با پیگیری جدی اجرای این دستورالعمل را تسریع کند.

دکتر فرزاد فرقان
عضو شورای‌عالی نظام پزشکی کشور
رییس نظام پزشکی فومن و شفت

Email: farzadforghan@yahoo.com

به نقل از سایت ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران


4 دیدگاه

فرجود شکوهی · شهریور ۸, ۱۳۹۲ در ۳:۳۳ ب.ظ

به نظر اینجانب پزشکان عمومی باید بتوانند مانند سابق نسخه فیزیوتراپی بنویسند!!!

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است !!!

در سالیان قبل پزشکان عمومی که در خط اول نظام سلامت کشور هستند برخی از بیماران را که نیاز به فیزیوتراپی داشتند به کلینیک های فیزیوتراپی ارجاع میدادند و با درمان به موقع فیزیوتراپی از بسیاری از عمل های جراحی و هزینه های سرسام آور جراحی و ….جلوگیری می شد…
با احترام

فیزیوتراپیست فرجود شکوهی
عضو شورای عالی نظام پزشکی

این حق مسلم سالهاست که از آنها گرفته شده و باید به آنها برگردد.امیدواریم در دولت جدید و با همکاری همه عزیزان در وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی و سازمان های بیمه گر این مهم عملی شود…و پزشکان عمومی بتواندد مانند گذشته نسخه فیزیوتراپی تجویز نمایند !!!

دکتر امین الله روزدار · شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ در ۷:۰۰ ب.ظ

همکار گرامی جناب اقای دکتر فرقان با سلام: ابلاغیه توانمند سازی علمی و حرفه ای طب عمومی فی نفسه چیز بدی نیست ولی این ابلاغیه دردی را از درد های قشر پزشک عمومی درمان نخواهد کرد.شما از تخصص زدگی به حق شاکی هستید ولی این پدیده را باید در راستای رهیافت “بیو مدیکال”برای نظام سلامت کشورمان ارزیابی کرد که مبتنی بر بیماری محوری است و این ابلاغیه مسیر تخصص زدگی مبتنی بر بیمار محوری را فقط اندکی و فقط اندکی دست به دست میکند انهم با اما و اگر هائی که در تبصره ۱ ان امده است و ابلاغ ان برای پر کردن نقاط کوری در بازار ارائه خدمات تشخیصی و درمانی است که به هر دلیل گروه تخصصی حاضر به حضور در انجا نیستند.این ابلاغیه شاید بتواند عدالت توزیعی ثروت را در بخش سلامت و در میان ارائه کنندگان خدمات سلامت اندکی بهتر کند ولی” دستاورد ارزشمند” خواندن ان در جائی که انجمن باید بر تغییر رهیافت” بیماری محوری” به رهیافت “سلامت همگانی”مبتنی بر پزشک خانواده اصرار و پا فشاری کند انجمن را به بیراهه خواهد برد در حقیقت در همراهی با این ابلاغیه خواهان عادلانه تر تقسیم کردن کیک ثروت در بخش سلامت شده اید ولی این مشکل پزشکان عمومی را حل نمیکندو پزشکان عمومی وقتی جایگاه واقعی خود را می یابند که در متن رهیافت” سلامت همگانی” مبتنی بر پزشک خانواده قرار گیرتد.بازار ازاد سلامت که اکنون دست بالا را در ارائه خدمات سلامت در نظام سلامت ما دارد عامل تخصص زدگی و مبهم نمودن جایگاه پزشکان عمومی بوده و باید جای خود را به ارائه خدمات از مسیر پزشک خانواده و نظام ارجاع بدهد و این ان چیزی است که انجمن باید بر اجرائی شذن ان پا فشاری کند. سعادتمند و سلامت باشید .

شهرام آروین · شهریور ۱۶, ۱۳۹۲ در ۶:۴۴ ب.ظ

با سلام به دکتر روزدار عزیز
با سپاس از کامنت شما… بنده نیز اعتقاد دارم آنچه که در دهه های اخیر عامل اصلی تخصص زدگی و بحران سلامت کشور بوده دخالت و تصدی گری دولت و نهادهای نیمه دولتی مانند بیمه اجتماعی در حوزه اجرای طرح های سلامت و پزشکی، مدرک گرایی رانت آور تحصیلات تکمیلی پزشکی (بخوانید هیات علمی) که آنان را صبح ها دولتی می کند و عصرها خصوصی!، تضعیف و خود کوچک بینی نهادهای صنفی پزشکی (نظام پزشکی شبه دولتی!)، وجود ساختار ریشه دار بیماری محور به جای سلامت محور که در هر دو بخش دولتی و خصوصی، تولید مازاد خدمات و عرضه و نیز مصرف گرایی بی حد و حصر را سبب می شود.
ممنونم

دکتر امین الله روزدار · شهریور ۱۷, ۱۳۹۲ در ۹:۳۷ ب.ظ

دکتر آروین گرامی و ارجمند سلام .از اینکه در پایان سکوت طولانی خود و دکتر فرقان عزیز اندیشه های بسیار خوبت را به اشتراک گذاشتی ازت بسیار ممنونم.بر نوشته ات که کم گفته ای و گزیده گفته ای نتوانستم چیزی اضافه کنم .اگر یادت باشد در یکی از نوشته هایت پرسشی اساسی را کرده بودی که ما پزشکان عمومی فعال در بخش خصوصی طرح پزشک خانواده امان کجاست و این پرسش را و ده ها پرسش دیگر را باز هم از همکارانمان در انجمن ایران به عنوان انجمنی مردم نهاد باید کرد که به راستی با جهتگیری جدید دولت تدبیر و امید(حداقل در نظر)براستی باید چه چیز درخواست کرد؟آیا با تحلیلی تقلیل گرایانه از” ابلاغیه توانمند سازی علمی و حرفه ای “سخن راند و یا بر”نظام مراقبت اولیه سلامت””پی اچ سی”که در الماتای قزاقستان تائید و ایران نیز از امضا کنندگان ان بود و وزیر محترم دولت تدبیر و امید نیز بر ان اصرار دارد را خواهان و همراه کردن طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را برای اجرائی کردن ان در خواست نمود؟ و طرحی منطقی از پزشک خانواده و نظام ارجاع مکتوب و ارائه دهیم که در ان منافع پزشکان عمومی به خوبی لحاظ شده باشد. گاهی این خود مائیم که در موقعیت های کمیاب با ندانم کاری ها زمان را از دست میدهیم وبه حق باید این نقیصه اصلاح گردد. به قول حافظ تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز. سعادت و سلامت برایت ارزومندم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.