نهادی جدید در شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان: کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد تشکیل شد

منتشرشده توسط rashtgps در تاریخ

 رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان از تشکیل کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد در این شورا خبر داد.
دکتر مهران قسمتی‌زاده در گفت‌وگو با سایت انجمن پزشکان عمومی رشت، ضمن اعلام این خبر گفت: «هماهنگی با مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر مراکز دولتی مربوطه، انجام کار کارشناسی در این امور، جمع‌بندی نظرات همکاران و ارایه‌ی ان به مسوولان و نیز هماهنگی در مورد برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در حوزه‌ی اعتیاد از وظایف این کمیته خواهد بود.»
وی با با بیان این‌که اعتیاد از دیرباز از معضلات اجتماعی کشور بوده و چند سالی است که نظام سلامت کشور نیز به این نتیجه رسیده که با این معضل به‌عنوان بیماری برخورد و درمان این بیماری را در مراکز درمان سوءمصرف مواد پیگیری کند، گفت: «اگرچه در این امر همکاران گروه‌های دیگر پزشکی نیز فعال بوده و بخشی از بار درمان را برعهده گرفته‌اند، ولی در مجموع پزشکان عمومی مهم‌ترین رکن در این نوع مداخله‌ی درمانی هستند.»
دکتر مهران قسمتی‌زاده افزود: «اما چون اعتیاد امری پیچیده و چندوجهی است و بخش‌ها و سازمان‌های گوناگونی از اجتماع و دولت نیز در ان موثر و دخیل هستند و مقابله با اعتیاد نیاز به هماهنگی تمام سازمان‌ها و بخش‌ها دارد، انجمن‌های صنفی از نهادهای موثری هستند که می‌توانند این هماهنگی را ایجاد کنند، بنابراین شورای هماهنگی وظیفه‌ی خود دانسته است که در این مورد تلاش‌های همکاران خود را در قالب کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد سامان دهد.»
رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان با تاکید بر این‌که اعضای این کمیته همگی عضو انجمن‌های پزشکان عمومی استان و خود شاغل در مراکز درمان سوءمصرف مواد هستند، از دکتر رقیه حج‌فروش و دکتر مسعود جوزی از انجمن رشت، دکتر الهام شاهرخی و دکتر اردشیر شهریزاد از انجمن لاهیجان و دکتر فرزاد فرقان از انجمن فومن به‌عنوان اعضای کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف نام برد و افزود: «شورای هماهنگی در نظر دارد برای ایجاد ارتباط بهتر با همکاران در سراسر استان، از اعضای انجمن‌های سایر شهرهای استان نیز برای این کمیته‌ عضو بپذیرد.»
وی با بیان این‌که کمیته‌ی درمانگران در ماه اخیر دو نشست با معاونان درمان و دارو و غذای دانشگاه علوم ‌پزشکی گیلان برگزار کرده است، گفت مصوبات این دو نشست را به‌زودی در اختیار سایت انجمن پزشکان عمومی رشت قرار خواهد داد.


2 دیدگاه

آروین · آگوست 12, 2012 در 9:14 ق.ظ

دوستان گرامی
مراکز ترک اعتیاد جزء سیستم های بیماری محور هستند و اقتصاد آنها وابسته به وجود مشکل اعتیاد است. یک سیستم مبتنی بر وجود یک مشکل عموما بر ضد منافع اقتصادی خود که وابسته به وجود آن مشکل در جامعه است، عمل نمی کند. تشکیل کمیته ها یا انجمن های بیماری محور تنها در زیر مجموعه یک سیستم سلامت محور می تواند نتیجه مثبت داشته باشد. حتی NGO های تحت لوای با یک بیماری خاص نیز ممکن است ناخواسته به ادامه وجود بیماری در جامعه دامن بزنند!!

مریم · آگوست 12, 2012 در 4:59 ب.ظ

دوستان گرامی
با توجه به اینکه یک بیمار میتواند در چند مرکز ترک اعتیاد پرونده داشته باشد و مسلما این داروها به بازار ازاد وارد شده که خودش باعث الودگی میگردد .بهتر است سایت اینترنتی برای مراکز ترک اعتیاد اجباری شودکه بیماران با شماره ملی ویا گزینه های دیگر در ان توسط مراکز ترک ثبت شوند تا جلوی این اغتشاش گرفته شود.البته شاید به ضرر دوستان باشد ! ! !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.