نظام پزشكي در كنار پزشكان عمومي

منتشرشده توسط rashtgps در تاریخ

۹۰/۹/۸. شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان ضمن تاکید بر پشتیبانی از پزشکان عمومی، خواستار توقف طرح «نظام نوین ارایه‌ی خدمات درمانی» تامین اجتماعی تا زمان رفع ایرادات آن شد.
در نشست این شورا که روز هشتم آذر در نظام پزشکی رشت با حضور نمایندگان شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان برگزار شد، ابتدا نمایندگان پزشکان عمومی نظرات خود را در خصوص این طرح مطرح و از شورای هماهنگی تقاضا کردند ضمن حمایت از انجمن‌های پزشکان عمومی، طی نامه‌ای از سازمان تامین اجتماعی بخواهد تا هنگام رفع ابهامات و اشکالات، اجرای طرح را متوقف سازد.
سپس روسای نظام پزشکی‌های استان وارد بحث شدند و در نهایت با تاکید بر این‌که سازمان‌های نظام پزشکی درباره‌ی این طرح موضعی همسو با پزشکان عمومی و در پشتیبانی از آنان دارند، به‌اتفاق آرا مصوب شد:
۱. طی نامه‌ای به ریاست کل نظام پزشکی کشور، از ایشان درخواست پیگیری قانونی شود.
۲٫ طی نامه‌ای به استاندار گیلان به‌عنوان ریاست شورای سلامت استان، ایشان را از تبعات اجرای عجولانه‌ی طرح فوق مطلع و از ایشان تقاضای تشکیل جلسه کنند.
۳٫ طی نامه‌ای از تمام پزشکان عمومی استان بخواهند تا زمان رفع ایرادات طرح، در آن شرکت نکنند.
۴٫ با توجه به کاستی‌ها و اشکالات طرح که در بیانیه‌ی تحلیلی شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی به‌تفصیل آمده، طی نامه‌ای به مدیر عامل تامین اجتماعی از ایشان تقاضا شود تا زمان رفع ایرادات، طرح متوقف شود.
۵٫ از رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌عنوان قائم‌مقام وزیر بهداشت درخواست شود با توجه به مغایرت قانونی طرح فوق با قانون برنامه‌ی پنجم توسعه مصوب مجلس شورای اسلامی که در آن متولی نظام سلامت وزارت بهداشت است، در این خصوص اقدام شود.


4 دیدگاه

پزشک عمومی 007 · آذر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۷:۰۸ ب.ظ

نظر شیخ اللطبا گیلان دکتر انوش برزیگر چیست؟

دکتر آروين · آذر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۹:۳۴ ب.ظ

دست اعضای محترم هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی درد نکنه….!

دكتر انوش برزيگر · آذر ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۲ ق.ظ

همکار محترم با سلام.
نظر شما را به نامه ی اینجانب که برای مدیریت محترم سازمان تامین اجتماعی ارسال شد جلب می نمایم:
حضور محترم جناب آقای دکتر حافظی
مدیر عامل محترم سازمان تامین اجتماعی
با سلام و احترام
طرح «نظام نوین ارایه‌ی خدمات درمانی (پزشک خانواده)» سازمان تامین اجتماعی در نشست مورخ ۸/۹/۹۰ شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست ضمن گلایه‌ی روسای نظام پزشکی از این‌که تاکنون برخلاف مفاد آیین‌نامه‌ی طرح فوق، شورای سیاستگذاری استانی آن تشکیل نشده و حتی رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان (به‌عنوان یکی از اعضای شورای سیاستگذاری در آیین‌نامه‌ی طرح) در جریان آن قرار نگرفته است، مصوب شد با توجه به این‌که:
۱. طرح فوق با قانون برنامه‌ی پنج‌ساله‌ی پنجم توسعه که در آن متولی نظام سلامت و طرح پزشک خانواده در کشور وزارت بهداشت است، مغایرت دارد و بنابراین احتمال می‌رود به‌دلیل این مغایرت و موازی‌کاری بر آشفتگی نظام سلامت بیافزاید و سبب ایجاد بی‌اعتمادی در جامعه و آسیب به امنیت شغلی پزشکان ‌گردد؛
۲. بستر فرهنگی مناسبی برای طرح فوق در جامعه فراهم نشده است و از نظر اجرایی نیز برخلاف آیین‌نامه‌ی آن، هیچ‌کدام از بخش‌های تصمیم‌گیرنده‌ی نظام سلامت از جمله سازمان نظام پزشکی و دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جریان آن قرار نگرفته‌اند؛
۳٫ مبلغ سرانه‌ی پایه‌ای که در این طرح تعیین گردیده هیچ‌گونه ارتباط منطقی با تعرفه‌ی قانونی پزشکان عمومی و وظایفی که برعهده‌ی ایشان قرار گرفته ندارد؛
موضع شورا مبنی بر اعلام حمایت از مواضع کارشناسانه‌ی همکاران شورای هماهنگی پزشکان عمومی گیلان و استقبال از مذاکرات این همکاران با مسوولان آن سازمان به‌اطلاع جناب‌عالی رسانده شود. بنابراین ضمن تاکید بر اجرای طرح به‌نحوی که متضمن شوون پزشکی و حقوق مادی و معنوی جامعه‌ی پزشکی و مردم باشد، از جناب‌عالی درخواست می‌شود تا زمان رفع ایرادات و ابهامات پیش‌گفته و رسیدن به نتایج مورد توافق در مذاکرات فوق، موقتاً اجرای طرح را متوقف فرمایند تا حاصل کار گامی در جهت بهبود و شکوفایی نظام سلامت و کاستن از نابه‌سامانی‌های فعلی آن باشد.
با تشکر
دکتر انوش برزیگر
نایب رییس شورای‌عالی نظام پزشکی کشور
رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان

دكتر انوش برزيگر · آذر ۱۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۴۴ ق.ظ

همکار محترم با سلام.
نظر شما را به نامه ی اینجانب به جامعه پزشکان عمومی جلب می نمایم:

همکاران محترم پزشک عمومی استان گیلان
با سلام و احترام
همانگونه که مطلعید طرحی موسوم به نظام نوین ارائه خدمات درمانی بیمه شدگان تامین اجتماعی در استان گیلان در حال ثبت نام از پزشکان برای عقد قرارداد می باشد، بدین منظوردر جلسه ای که مورخه ۸/۹/۹۰ در نظام پزشکی رشت با حضور اعضای شورای هماهنگی نظام پزشکی های استان گیلان و نمایندگان انجمن های پزشکان عمومی استان تشکیل شد ، لازم دیدیم موارد ذیل را به اطلاع شما برسانیم:
۱-باتوجه به مغایرت قانونی طرح فوق با قانون برنامه ۵ ساله پنجم توسعه مصوب مجلس شورای اسلامی که درآن متولی نظام سلامت و طرح پزشک خانواده ، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد ، امکان شکست زود هنگام این طرح ، پس از اجرا بسیار محتمل می باشد.
۲-صندوق مالی مشخصی برای این طرح در نظر گرفته نشده و با توجه به اینکه در هیچ زمانی سازمان های بیمه گر در پرداخت های خود مقید به اجرای قانون نبوده اند ، لذا پرداخت وجوه مورد تعهد با تردید همراه است که مطمئنا” شرایطی ایجاد می گردد که از وضع موجود به مراتب نامناسب تر می باشد.
۳-سرانه پرداخت مورد نظر بسیار کمتر از میزان درآمد حداقلی مطب های خصوصی در وضع موجود می باشد.
لذا با توجه به اینکه موارد فوق فقط بخشی از مشکلات این طرح می باشد پیشنهاد می نمائیم تا زمان رفع ابهامات و حصول نتیجه مذاکرات نمایندگان نظام پزشکی و انجمن های پزشکان عمومی با سازمان تامین اجتماعی از ورود به طرح فوق خودداری فرمائید.

شورای هماهنگی نظام پزشکی های استان گیلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.