لزوم مقايسه‌ي حقوق و دستمزد پزشكان با ساير مشاغل/ دكتر مازيار ستاري

منتشرشده توسط rashtgps در تاریخ

مقاله‌ی زیر بخشی از سرمقاله‌ی شماره‌ی اخیر فصل‌نامه‌ی انجمن پزشکان عمومی اصفهان است که به‌قلم دکتر مازیار ستاری، رییس این انجمن نوشته و برای سایت انجمن پزشکان عمومی رشت نیز ارسال شده است. از لطف ایشان سپاسگزاریم.

چنان‌چه می‏دانید، یکی از مسایل بسیار تعجب‌برانگیز در بین مسایل و مشکلات صنفی که جامعه‌ی پزشکی با آن روبه‌روست، مساله‌ی حقوق و دستمزد پزشکان و مقایسه‌ی آن با حقوق و دستمزد سایر مشاغل است. در واقع از این‌که حقوق دریافتی پزشکان استخدامی برخی دستگاه‏های دولتی به‌ویژه مراکز بهداشتی- درمانی تفاوتی با دریافتی حتی کارگر ساده نداشته باشد تعجب می‏کنیم. اما وقتی بهتر می‏اندیشیم، می‏بینیم که با وجود این‌همه مسوولین و مدیران مدبر و دلسوز، هیچ مساله‏ای نباید «همین‌طوری» و یا در واقع «الکی- الکی» اتفاق افتاده باشد. در ذهن خود به‌دنبال معادلات منطقی برای درک این موضوع می‏گردیم و به این‌جا می‏رسیم که شاید این «پدیده» (!) بر مبنای این اصل اساسی که «همه در برابر قانون مساوی‏اند» شکل گرفته است و بنابراین در این خصوص نباید بین کسی که بعد از حداقل ۲۰ سال تلاش و تحصیل مداوم و به‌جان خریدن هزاران مشقت و محرومیت سرانجام در سن ۲۷ سالگی وارد عرصه‌ی کار گردیده است با کسی که بدون هیچ‌گونه مهارت خاص و در سن ۱۸ سالگی به بازار کار وارد شده، تفاوتی قایل شد.
اگر این مساله به همین‌جا ختم می‏شد، دیگر جایی برای تعجب یا اندیشیدن بیشتر هم نبود اما در گام بعدی وقتی می‏بینیم که حقوق پزشک در همان دستگاه دولتی از سایر رده‏های شغلی با مدرک تحصیلی پایین‏تر (از مدرک پنجم دبستان گرفته تا کارشناسی) و مسوولیت و حساسیت شغلی بسیار پایین‏تر هم کمتر است و یا این‌که در سایر دستگاه‏های دولتی حقوق دریافتی در برخی مشاغل با مدرک لیسانس بیش از پنج برابر حقوق دریافتی پزشک می‏باشد، به این اصل (!) مهم‏تر خواهیم رسید که: «همه در برابر قانون مساوی‏اند و بعضی مساوی‏ترند!»
چندین سال قبل، زمانی که افزایش حقوق برخی مشاغل در دست بررسی و اجرا بود، افزایش حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه‏ها بر این مبنا اعمال گردید که وضعیت معیشتی این افراد باید در سطحی تامین شود که زمانی را برای مطالعه و تحقیق در اختیار داشته باشند و ناگزیر از تخصیص تمام اوقات خود به فعالیت اقتصادی برای کسب درآمد بیشتر نباشند که البته کاملاً منطقی و اساسی بود و به‌همین مبنا ارتقای حقوقی متصدیان مشاغل آموزشی غیردانشگاهی با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا بالاتر نیز به میزان ۸۰% ارتقای حقوقی دانشگاهیان تصویب گشت.
به‌همین نحو افزایش حقوق قضات و متصدیان مشاغل قضایی بر مبنای ارتباط این مشاغل با حق افراد و تاکید بر لزوم تامین مادی متصدیان این مشاغل برای حفظ سلامت کار داوری و بازداشتن انگیزه‏های مادی در تضییع حق افراد اعمال گردید. اما جایگاه پزشک در مقایسه با موارد فوق‏الذکر چگونه ارزیابی می‏گردد؟! آیا پزشک غیرهیات علمی در رده‌ی عمومی یا تخصصی احتیاج به مطالعه و تحقیق ندارد و آیا غیر از این است که شغل پزشکی از مشاغل مشمول قانون بازآموزی اجباری محسوب می‏گردد؟ آیا شرکت پزشک در جلسات بازآموزی محدودی که در طی سال برگزار می‏گردد به‌کلی نیاز وی را به مطالعه مرتفع می‏نماید؟ آیا سطح درآمد و حقوق دریافتی پزشکان نباید در حدی باشد که برای تامین مخارج زندگی ناگزیر از اختصاص همه‌ی اوقات خود به کسب درآمد نبوده و به‌طور کلی مطالعه و آموزش را رها ننمایند؟! و آیا در این شرایط اصلی‏ترین زیان متوجه بیماران این پزشکان و در واقع سلامت جامعه نخواهد بود؟!
در مقایسه با متصدیان مشاغل قضایی و ارتباط شغلی آنان با حق افراد، آیا ارتباط شغلی پزشک با جان و سلامت افراد مورد توجه نیست و آیا اهمیت سلامت افراد از مسایل حقوقی و مالی آنان کمتر است؟! آیا وضعیت معیشتی پزشک نباید به‌گونه‏ای باشد که در درمان بیمار خود از اصول اخلاق پزشکی تخلف ننماید و سلامت افراد را قربانی انگیزه‏های مادی خود ننماید؟!
اندیشیدن به مسایل فوق، لزوم بازنگری در حقوق پرداختی پزشکان را به‌طور جدی مطرح می‏سازد.
در مورد پزشکان خانواده نیز علی‌رغم همه‌ی تبلیغات و ارقام غیرواقعی که ارایه می‏گردد، متاسفانه وضعیت رضایت‌بخشی از نظر سطح درآمد وجود ندارد و متاسفانه همین آمار و ارقام کاذب به‌نحوی بر مشکلات شغلی این همکاران سرپوش نهاده است. جالب آن است که در آخرین جلسه‌ی شورای‌عالی نظام پزشکی که چندی قبل در اصفهان برگزار گردید، یکی از پزشکان نماینده‌ی مجلس با گلایه از این‌که پزشکان عمومی حتی علی‌رغم پیشنهاد مبلغ ماهیانه ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان هم حاضر به همکاری در طرح پزشک خانواده‌ی مناطق محروم نمی‏باشند، خواستار تشکیل جلسه‏ای خاص برای بررسی علت و کارشناسی پیرامون این مساله گردید!
اما واقعیت چیست؟ شما می‏دانید حداقل دستمزد کارگر ساده در سال ۸۹، مبلغ ۳۰۳٫۰۰۰ تومان اعلام گردیده، اما این‌که پزشک خانواده مبلغ ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ تومان دریافت می‏دارد، آیا واقعاً به این معنی است که حقوق این پزشک ۴ برابر حداقل دستمزد کارگر ساده است؟ یک محاسبه‌ی سرانگشتی بر مبنای قانون کار مساله را به‌طور کلی روشن نموده و می‏تواند مانع از به‌هدر رفتن وقت نمایندگان محترم مجلس برای ریشه‌یابی و کارشناسی این مسایل جزئی (!) گردد. در واقع حداقل حقوق کارگر ساده به میزان ۳۰۳٫۰۰۰ تومان برای فقط ۸ ساعت کار روزانه و آن هم نه در منطقه‌ی خاص یا محروم تعریف گردیده است. اگر میزان کارکرد کارگر مذکور به ۳۶۰ ساعت در ماه برسد، برای ۱۸۰ ساعت دوم علاوه بر مبلغ پایه، ۴۰% نیز به‌عنوان حق اضافه‌کاری افزوده خواهد شد و به‌ازای ۵۴۰ ساعت کار ماهانه (یعنی برای ۱۸۰ ساعت سوم) علاوه بر مبلغ پایه و اضافه‌کار، ۵۰% نیز حق شب‌کاری و تعطیل کاری افزوده می‏گردد و بنابراین حداقل حقوق کارگر ساده با ۵۴۰ ساعت کار ماهانه آن هم نه در منطقه‌ی محروم ۱٫۳۸۰٫۰۰۰ تومان خواهد بود که با این حساب ۸۰٫۰۰۰ تومان از حقوق آقا یا خانم دکتر (!) هم بیشتر است و در روستا یا منطقه‌ی محروم هم مقیم نشده و نگران پایش‏های دوره‏ای و بهانه‏گیری‌های عجیب و سلیقه‏ای در کسر حقوق خود هم نیست و با احتساب مرخصی‏های قانونی و حق ایاب و ذهاب برای کارگر ساده، دیگر جای بحث و توضیح بیشتر هم نمی‌‏ماند!


34 دیدگاه

دکتر گلستانی · خرداد ۱۲, ۱۳۸۹ در ۴:۴۱ ب.ظ

واقعا جای تاسف است که پزشکان اینگونه مورد بی مهری قرار میگیرند. از دکتر ستاری تشکر میکنم.

دکتر زاهدی · تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۸:۵۵ ق.ظ

با تشکر از دکتر ستاری برای شکافتن این موضوع . با فرمایشات ایشان کاملا موافقم.
موفق باشید.

ALI · تیر ۱۸, ۱۳۸۹ در ۱۱:۵۵ ب.ظ

آقای دکتر اشتباه حساب کردی.
یه بار دیگه حساب کن.
من نمی دونم چرا از این پولهای زیر میزی که بی حد و حساب میگیرین حرفی نمیزنین

دکتر توکلی · تیر ۳۱, ۱۳۸۹ در ۱:۵۳ ب.ظ

با تشکر از دقت شما وتاسف از بی حرمتی به حساس ترین شغل

fatima · شهریور ۲۱, ۱۳۸۹ در ۴:۰۴ ق.ظ

سلام من فعلا دارم علوم پایه رو می خونم.ضدحال بزرگی است ولی امیدوارم یکی پیدا بشه که به درد این پزشکای واقعا سختی کشیده برسه

محمد · آبان ۱۹, ۱۳۸۹ در ۹:۲۸ ق.ظ

خوبه اخرش یکی پیدا شد حرف دله پزشکای بدبخت عمومی وبزنه

شبنم · آذر ۴, ۱۳۸۹ در ۹:۵۱ ب.ظ

مقایسه هوشمندانه و صحیحی بود.

حسین · دی ۲۵, ۱۳۸۹ در ۱۰:۴۶ ق.ظ

با تشکر از جناب دکتر ستاری برای بررسی کوچکترین مشکلات نمایندگان مجلس و بی حرمتی به جامعه پزشکان . این موضوع واقعا دانشجویان پزشکی را ناامید میکند

محسن · فروردین ۱۳, ۱۳۹۰ در ۷:۱۵ ب.ظ

همچین میگین انگار پزشک خانواده ۲۴ ساعته داره کار می کنه!!
میزان ساعات کار پزشک رو ۳ برابر کارگر که ۸ ساعته قرار دادین یعنی ۲۴ ساعت.
آخه یه خالی یی ببندین که بگنجه. یعنی اصلا نمیخوابین؟!!

خداییش این پزشکا یه جمع و تفریقم بلد نیستن با این همه ادعا؟
اینم مثلا تحلیل علمی شونه!

تازه کارتون رو که پشت میز نشنیه(پزشک عمومی) با کار طاقت فرسای کارگر یکی میکنید؟

علی · اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۰ در ۶:۱۹ ب.ظ

جناب محسن! مگه قراره پزشکان ۲۴ساعته بیل بزنند؟! وقتی پزشکی ۲۴ساعته
موظف به بیتوته هستند و در هرساعت شبانه روز امکان مراجعه بیمار وجودداره،
آیا حق بیتوته ناچیز ۱۲ تومنی خیلی مزد بالایی هست؟!
پزشک برای پشت میزنشینی طبابت حداقل ۱۹ سال درس خونده و بهترین زمان های عمرش
رو پای درس گذاشته.
امیدوارم فهم ما بالابره و با کوته نگری و قشری فکرکردن مسائل رو تحلیل نکنیم.

ایمان · تیر ۱۷, ۱۳۹۰ در ۸:۵۵ ق.ظ

از بدبختیهای امتحان رزیدنتی هم لطفا مطالبی بنویسید.با تشکر

دكتر سجاد عليزاده · تیر ۳۰, ۱۳۹۰ در ۹:۱۰ ق.ظ

واقعا جای تاسف داره
کسیکه ۷سال از بهترین دوران زندگیشو میذاره روی خوندن پزشکی ولی آخرش درآمدش در حد یه کارگرم نیست

ali · مرداد ۱۱, ۱۳۹۱ در ۹:۵۲ ق.ظ

پزشگ ها خیلی پر توقع هستند و آدمها را در قالب پول می بینند. البته
استثنا هم هست. چند نفر از فارغ التحصیل های فوف مکانیک شریف رو می شناسم بدون کار در پانسیون زندگی می کنن. بزرگترین جراح مغز دنیا ۶۰۰۰ یورو حقوق میگیره اون هم با مخارج سنگین زندگی در پاریس.

دکتر احسان · مهر ۲۷, ۱۳۹۱ در ۸:۰۴ ب.ظ

از این که گفتی پزشکان (زحمت کش) همش پشت میزن و فقط نسخه مینویسن درسته ولی ماهم داریم نون بازو نه ولی عقلمونو میخوریم بعضی ها هیکل دارن اما عقل ندارن و بیشتر حوصله ولی ما هم داریم از عقلمون استفاده میکنیم هم جسممون ممکنه همین بیماریهای خطرناک هنگام پذیرش بیمار به ما منتقل بشه پس کار ماهم ریسک خودشو داره دوما میگی بلد نیستیم ریاضی حل کنیم اینجارو اشتباه گفتی فکر کنم نمیدونی که نصفه پزشکان ما از روی علاقه به رشته تجربی یا در دانشگاه به پزشکی روی آوردند و ریاضی هممونم در حد همین مهندس های خودمونه حالا ما درسشو نخوندیم وگرنه الان از اوناهم جلوتر بودیم پس این حرفت اشتباه بود

دکتر احسان · مهر ۲۷, ۱۳۹۱ در ۸:۱۱ ب.ظ

سلام به همه ی پزشکان زحمت کش و بزرگ

من هنوز دکتر نشدم ولی سال دوم دبیرستان رشته تجربی هستم علاقه ی زیادی هم به پزشکی و مخصوصا بعداز پزشکی جراحی تخصصی قلب دارم شاگرد اول کلاس هم هستم و دارم تلاشمو میکنم تا برای کنکور خودمو آماده کنم چون امسال خودتون میدونید که سال دوم هم سوالهای مهمی داره تا حالا نتونستم با دکتری حرف بزنم تا حداقل بهم بگه که راه درستی رو داری میری شما نظرتون چیه؟

هستي · آذر ۲۴, ۱۳۹۱ در ۴:۲۱ ب.ظ

مگه فقط پزشکا درس میخونن ؟ هر شغلی سختی خودشو داره پس واقع نگر باشید

هستي · آذر ۲۴, ۱۳۹۱ در ۴:۳۹ ب.ظ

من دانشجوی کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستم ؛ وقتی واسه انتخاب رشته با مشاور صحبت کردم به من گفت که رشته پزشکی رو انتخاب نکنم چون این رشته اشباع شده و بازار کاری مناسبی نداره ؛ الان از انتخابم راضی هستم و میدونم بعد از چهار سال درس خوندن از درآمد بالایی برخوردارم ؛ پس نتیجه میگیریم خدا به انسان عقل داده که خودش راهش رو انتخاب کنه ؛نه اینکه بعد از چند سال درس خوندن ( به اصطلاح با سواد شدن) بقیه مشاغل جامعه رو مورد توهین قرار بده
ویادمون نره که (از ماست که بر ماست )

راضیه · دی ۱, ۱۳۹۱ در ۷:۲۱ ب.ظ

اینقدننالین هرچی باشین حقوقتون ازاون معلمایی که شماروپرورش دادن تا پزشک شدین بهتره معلمایی که توجامغه امروز براشون ارزشی آنچنان ………بی خیال

N.gh · دی ۲, ۱۳۹۱ در ۱۱:۰۶ ب.ظ

اگه بخوای بعنوان یه شخص ثالث به پزشکی نگاه کنی بیا پزشک شو اونم جرررراح
ولی اگه واقعا میخوای بدونی پزشکی چیه چه بیخوابیایی داره چه دردسرایی داره یه سر برو کشیک
اینترنهای بیمارستانای دولتی رو ببین .اگه میتونی ۲۴ ساعته بیدار باشی این ورو اون ور بدوی مریض ببینی سرپا وایسی با مریضای پرتوقع سروکله بزنی از همه مهمتر مسیولیت جون آدما رو به عهده بگیری
بیا پزشک شو.

k a · فروردین ۲۰, ۱۳۹۲ در ۱۲:۳۷ ق.ظ

ازآقای دکتر ستاری متشکرم و باید گفت آقای دکتر ستاری خودتو ناراحت نکن این نمایندگان محترم مجلس فکر می کنند ماهم مثل آنها حامیان میلیادر داریم یا شاید درآمد پزشکان را مساوی درآمد جرررراح ها میدانند

.......... · خرداد ۴, ۱۳۹۲ در ۱:۳۴ ق.ظ

آقای دکتر لطفا ی نگاه به دور و برت بنداز و دکتر و مهندسهای بیکار دور و برتو نگاه کن .کلا صنف شما زیاده خواهه البته حق دارین میگین ۲۰ سال درس خوندن فکر میکنید شاهکار کردید خوب بنده که ارشد هوافضا رو دارم و در یک سازمان بسیار خوب هم شاغل هستم و بیشتر از ۲۰ سال هم درس خوندم چی …..دکترای بیکار دور و برت چی ……لطفا ی نگاه به کشوری که توش زندگی میکنی بنداز بعد بگو حق پزشکها پایمال میشه جناب آقای دکتر………..در ضمن حقوقم یک و نیم هم نمیشه ……….با عرض معذرت از تمامی پزشکها…….که همشون فکر میکنن از دماغ فیل افتادن که درس خوندن انگار فقط اونا خوندن و به حقشون نرسیدن …….

م · مرداد ۲, ۱۳۹۲ در ۲:۵۱ ب.ظ

اگه میدونی ۷ سال بی تعطیلی و بی خوابی یعنی چی بعد بگو !!! نمی دونی که میگی !!!

م · مرداد ۲, ۱۳۹۲ در ۲:۵۴ ب.ظ

مهندسی رو با بیست هزار هم میشه رفت پزشکی با دو هزار !!! حرفی هست ؟

س · مرداد ۲۹, ۱۳۹۲ در ۱:۵۶ ب.ظ

با سلام و خسته نباشید به همه عزیزان، چه آنهایی که از استعداد خوبی برخورداربودند و چه آنهایی که استعدادعلمی نداشتندودر زمینه های دیگری استعدادو مهارت دارند.

ای کاش مشکلات را بگونه ایی طرح کنیم که اساسی باشد.
همه ما انسانیم و باید از رفاه نسبی برخوردارباشیم در جوامع دیگر برای بهبود شرایط کار همفکری ، مذاکره و اقداماتی صورت میگیرد و معمولاً بهبودشرایط حالت عمومی دارد نه اختصاصی .
تفاوت طبقاتی خیلی کم است و کسی خودرا برتر از دیگران نمیداند.

هر کسی به یک رشته علاقه دارد چرا ما رشته ها را با هم مقایسه و یا سطح افراد را با هم مقایسه میکنیم . در تمام دنیا به نفر اول در آزمون هر درس پیشنهاد میشود در همان رشته تحصیل را ادامه دهد تا در آن رشته دانشمند شود و به بشریت خدمت کند .بنابراین علوم پایه می خوانند ولی زحمت زیادی می کشند تا اثری برجا گذارند.

ملاک برتر ی انسانها را بیابیم .

کسی که هفت سال بدون تخصص درس می خواند و بعد از آن هم چند سال ادامه میدهد و تخصص میگیرد بعلت علاقه و کمک به همنوع و … است پس این زحمت را بیهوده هدر ندهیم .
پزشکان عمومی حق دارند از مشکلات خودبگویند و لی نباید به خود اجازه دهند که زحمتکش ترین قشر جامعه را فقط کارگر ساده بنامد.
آیا می شود چنین ادعا کرد که زندگی قشر کارگر از پزشک عمومی بهتر یا معادل است ؟

.......... · شهریور ۱, ۱۳۹۲ در ۱:۲۹ ب.ظ

با عرض سلام به همه دوستان. اون عزیزی که میفرماید پزشکی رو با ۲۰۰۰ میشه قبول شد در خواب ناز تشریف داره و یا توی ایران زندگی نمی کنه ی تحقیق یا پرس و جو کنه می فهمه ……….رتبه ۹۰۰۰ سال ۹۱ پزشکی روزانه قبول شده در حالی که در رشته های مهندسی……حالا دانشگاه های بین المللی و آزاد و ………..بماند .یا اون دوست عزیزی که پزشکی رو هفت سال بیخوابی میدونه فکر نکنه یه فوق لیسانس مهندسی در طی شش هفت سال داره بازی می کنه…حالا استرس کار و غیره بماند

reza · بهمن ۲۷, ۱۳۹۲ در ۱:۲۴ ب.ظ

همیشه در مورد پزشکان بیشتر از اون چیزی که هستند تصور میشه

م ج · فروردین ۲۲, ۱۳۹۳ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

با سلام
با ید خدمتتون عرض کنم که مقایسه رشته های مختلف کاری بشدت اشتباه هست چون به واقع هیچ کدام مشکلات دیگری رو درک نمیکنه

اما به ید به ین نکته توجه داشت که از لحاظ درا مدی باید یک توازن میان گروه های مختلف شاغل در یک کشور به وجود بیاد

عیب کشور ما این هست که در تولید علم نزدیک به صفر هست و تنها مقاله تولید میکنه مقاله هایی که بعد ها در کشور های دیگه به نتیجه میرسه و از در امد این نتایج تنها پزشکان جراه بهره برداری میکنن نه تولید کنندگان اصلی

به عنوان مثال محققان علوم پایه مثل زیست شناسی درمورد سلول های بنیادین کار میکنن و نتیجه رو طی یک مقاله جهانی ارائه میدن و یک کشور توسعه یافته با تکنیک هایی نتیجه این پژوهش رو به یک مدل عمل جراحی تبدیل میکنه و طی یک دوره اموزشی به جراحان کشورهای مختلف اموزش میده
خوب چه اتفاقی میفته اولا انحصار تجهرزات این عمل جراحی در دست همون کشور هست و ما مجبوریم از اون کشور بخریم(بچه های مهندسی پزشکی مون باید بیکار باشن تا دلال ها بتونن سود کنن)دوما جراح ها با دریافت دستمزد های میلیونی این عمل جراحی رو انجام میدن سوما محقق سلول های بنیادینمون با یه دستمزد کم هم چنان تولید کننده علمی هست که داره بقیه رو میلیاردر میکنه

مشکل اینجاست که ما تنها حلقه اخر رو در روند تولید عمل داریم و از سایر حلقه ها بی خبریم (دارو سازمون دارو خونه میزنه لوازم آرایشی میفروشه و میلونر میشه اما داروسازمون که فاکتور۸ میسازه درامد بسیار کمی داره)
تودنیا به این روند میگن توسعه بادکنکی که هیچ ارزشی نداره

بستر ایجاد در امد برای پزشکان فراهم هست ما باید به فکر ایجا بستر برای سایر رشته ها باشیم یک مهندس هوا فضا زمانی میتونه درامد خوبی داشته باشه که صنعت فضایی داشته باشیم
با عکس برداری از زمین معادنمون رو کشف کنیم و دوباره درصدی از سود رو در صنایع مختلف سرمایه گزاری کنیم

در اخر موضوع این هست که پزشکان عزیز جایگاهشون در کشور مشخص شده مشکل زمانی ایجاد میشه که جایگاه سایر اغشار مشخص نیست

با سپاس

farnoosh zabihian · اردیبهشت ۹, ۱۳۹۳ در ۱:۱۳ ب.ظ

سلام

آیا زمانی که جان عزیزانتون هم در دستان پزشکان باشد همینطور فکر میکنید!؟
دوست دارید کسی که معالجه کننده هست فکرش مشغول اجاره خانه باشه یا مشغله های بسیار دیگر
یا از شدت خستگی نتونه درست از علم ومهارتی که طی چندین سال زحمت بی مزد، به دست آورده،استفاده کنه؟!
پزشک باید تامین باشه باید مشغله های ذهنی بسیار کمتری نسبت به سایر افراد داشته باشه
تا در کنار استرسهای وحشتناک کاری بتونه سرمایه های مملکت که صرف به دست اوردن این علم ومهارت کرده به بهترین نحو با درمان بیماران پیشگیری وتولید علم جبران کنه
با تامین بودن این قشر از جامعه زمینه رفاه وسلامت تمام اقشار جامعه فراهم میشه ما مثل یک حلقه به هم وصلیم

سمیه · مهر ۲۱, ۱۳۹۳ در ۱۰:۰۴ ب.ظ

کسایی که پزشک نیستید ولی دوس داشتید پزشک شید درست نیست عقده تون رو سره دکترا خالی کنید، تو خوابم نمیتونید تصور کنید یه پزشک چقد دردسر و زحمت و استرس رو تحمل میکنه از روزی که پزشکی قبول میشه، البته منطوره بنده با همه منتقدین نیست ولی بعصیا مشخصه از رو عقده حرف میزنن

رضا · آذر ۱۴, ۱۳۹۳ در ۱۱:۰۰ ب.ظ

با سلام تحول سلامت قربانیانی داشت از جمله پزشکان عمومی شاغل در مراکز بهداشتی شهری درنضر گرفته نشدند و کارانه که نمی گیرند حقوقشان هم افزایش نیافت با تشکر از وزارت درمان درمان و درمان پزشکی

دکترکرمی · آذر ۱۷, ۱۳۹۳ در ۴:۴۱ ب.ظ

باعرض سلام وادب خدمت همکاران پزشک
این درد ودلها اب درهاون کوبیدن است باید به وضعیت فعلی ادابته شد کو گوش شنوا

رسولی · فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ در ۲:۳۵ ق.ظ

کاملا موافقم ی پزشکو کی تربیت کرده ؟؟اموزگار معلم دبیر استاد چرا باید از اینها که اونو به اینجا رسونده بیشتر حقوق بگیره ی ظلم در حق همه مشاغل دیگر نباید بیشتر بگیرن بقیه ملتم یا بیشتر کنن یا همه رو نزدیک کنن تضاد طبقاتی جامعه کم بشه چکار میکنن مگه الان ملت انقد بیمارستان رفتن همه پزشکن دارو تجویز میکنن پزشک میخواییم چکار بابا

برادر پزشک · تیر ۲۴, ۱۳۹۴ در ۴:۳۱ ب.ظ

سلام من کل نظراتو خوندم راستش من متاسفانه بخاطر توصیه غلط معلمان دبیرستانم رشته ریاضی رو انتخاب کردم و با رتبه دو رقمی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف قبول شدم ارشدم گرفتم الانم تو یه شرکت خصوصی بیگاری میکشم با حقوق ۱ تومن در ماه! اما خواهرم عاقل بود رفت پزشکی جالبه بدونید تازه درسشو تموم کرده و طرحشو داره تو یکی از روستاها (قابل توجه اونها که الکی میگن جای بد میفرستن و از اینجور حرفای بی پایه) که فقط با شهرمون ۱۵ کیلومتر فاصله داره فرستادن که صبح میره ۲ ظهر برمیگرده با چه حقوقی؟ ماهی ۱۳ میلیون!!! اره این دیگه خودش سنده کی الان باور میکنه پزشکا درامدشون کم باشه؟ مگه اونایی که تو غار زندگی میکنن! دختر داییم دندانپزشکه اون دیگه راحت ماهی ۵۰ میلیون درمیاره تازه میگه متخصص ها درامدشون خیلی بیشتره! یکی از دوستامم تو حسابداری بیمارستان شهرمون کار میکنه (یه شهرستان ۵۰ هزار نفری کوچیک) میگفت حقوق پرداختی به یکی از متخصصهای ارتوپدی برای ۱۱ روز کار ماه اردیبهشت ۹۴ حدود ۹۷ میلون بوده!! بله دوستان پس پزشکا از کجا میارن خونه چند میلیاردی، ماشین انچنانی و سفرهای اروپایی میرن لابد فکر کردین بیچاره ها با حقوق ۲-۳ میلیونی؟؟!!!

احسان عباسزادگان · شهریور ۳, ۱۳۹۵ در ۱:۳۵ ب.ظ

پزشکان کلی درد و رنج را تحمل میکنند درس میخونن.تجربه کسب میکنن.شب بیداری میکشن.دقت در کار دارن.که از درد و رنج ما ادم ها بکاهند.من به نوبه خودم از تمامی پزشکان متشکرم بخصوص جناب اقای دکتر مازیار ستاری.امید من ب شماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.