از مطب‌داری تا تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان در گفت‌وگو با دکتر سیدعلی معصومی

گفت‌وگو: دکتر رقیه حج‌فروش

عکس‌ها: دکتر الهام شاهرخی

3 دکتر معصومی را بار اول در تهران، روز انتخابات انجمن پزشکان عمومی ایران دیدم؛ همان حماسه‌ی ۲۳ تیر! به‌یاد دارم در حیاط سازمان نظام‌ پزشکی زیر آفتاب در صف شلوغی به انتظار ایستاده بودند. با خودم گفتم آفرین به این آقای دکتر! با این سن و سال چه حوصله‌ای دارد؛ معلوم نیست از کجای تهران آمده رای بدهد! اما در کمال تعجب مطلع شدم ایشان به‌همراه همکاران گیلانی با اتوبوس از لاهیجان تا تهران آمده‌اند. آن موقع به خود گفتم چه همتی! ببین دکتر در جوانی چقدر فعال بوده و چه کارها کرده‌اند!

بالاخره پاسخ پرسش‌هایم را در این گفت‌وگو گرفتم. جالب این‌که دکتر معصومی بزرگوارانه مدعی بودند کار مهمی که قابل بازگو کردن باشد نکرده‌اند اما قضاوت با خودتان! فقط یادآوری کنم سپاسگزار همه‌ی دوستانی هستم که در به سرانجام رسیدن و تکمیل این گفت‌وگو کمک‌مان کردند: خانم نادری همسر بزرگوار و دکتر بابک معصومی فرزند ایشان که با وجود مشغله‌های زیاد بخشی از تعطیلات نوروز را به جمع‌آوری و تکمیل اطلاعات مورد نیاز این گفت‌وگو اختصاص دادند و همچنین دکتر بهمن مشفقی مهربان که برخی داده‌ها با کمک ایشان تصحیح شد و دکتر الهام شاهرخی راد که دوستانه در تمام مراحل گفت‌وگو همراه من بودند.

  (بیشتر…)

گفت‌وگو با پزشک نمونه‌ی ۱۳۹۳ کشور: از بهداشت اصل ۴ تا بهداری و مبارزه با جذام

تاریخ شفاهی پزشکی گیلان

از بهداشت اصل ۴ تا بهداری و مبارزه با جذام در گفت‌وگو با دکتر محمدحسن صالحی

گفت‌وگو و عکس: دکتر رقیه حج‌فروش

وقتی پای صحبت دکتر صالحی نشستم و به شرح خدمات‌شان گوش دادم، راستش بیشتر از لذت بردن، خجالت کشیدم. از این‌که همکاری در آن دوران آن‌همه تلاش و خدمت کرده و متاسفانه برخی از ما پزشکان جوان با این‌همه امکانات و پیشرفت تکنولوژی باز هم شاکی و ناراضی هستیم. میراثی که امروز در کشورمان با آن روبه‌رو هستیم، نتایج زحمات این همکاران پیش‌کسوت است. ریشه‌کنی بسیاری از بیماری‌ها مثل جذام، آبله و… حاصل تلاش و البته برنامه‌ریزی صحیح مدیرانی لایق و توانمند بوده است و البته و صد البته که بازتاب و قدردانی هم از سوی مسوولین صورت می‌گرفته است. امید که خواندن این خاطرات تلنگری باشد بر همه‌ی ما، باشد که…01s

(بیشتر…)

گفت‌وگو با سرپرست جدید دانشگاه علوم‌ پزشکی گیلان/ دکتر مسعود جوزی

دکتر انوش برزیگر: از گذشته انتقاد نمی‌کنم، برای آینده برنامه دارم

indexراستش برای دکتر برزیگر نگرانم. این هم که دو روز پس از انتشار حکم ریاست دانشگاه تلفن زدم و درخواست گفت‌وگو کردم، به‌‌همین خاطر بود. در واقع مصاحبه محملی شد تا نگرانی‌هایم را مطرح کنم و راستش پس از مصاحبه هم چندان از این نگرانی کم نشده است. همان روز پشت تلفن گفتم «اگر یک میلیون دلار هم می‌دادند، دلم نمی‌خواست جای شما باشم» که در جواب گفت «این دانشگاه هم کوه دارد و هم دره، اما بالاخره یکی باید این راه را برود». (بیشتر…)

دکتر جمشید خانقینی: مردم رشت و فرهنگ‌‌شان را دوست دارم/ گفت‌وگو: دکتر رقیه حج‌فروش

خوب یادم هست؛ دبیرستانی بودم که سخت بیمار شدم. پزشک خانوادگی ما برایم دارو تجویز کرد اما آخر شب دیدم نمی‌‌توانم زمین را نگاه کنم و ناگهان گردنم هم به یک‌ طرف کج شد. باقی قضایا را که به‌یاد می‌آورم تجربه‌ی وحشتناک عارضه‌ی دارویی (دیستونی حاد)، فریادهای نگران مادر و عجله‌ی پدر در رساندنم به مطب شبانه‌روزی دکتر خانقینی بود. احساس ترسم از مرگ یا باقی ماندن همیشگی به‌همان حال ادامه داشت تا این‌که (بیشتر…)

دکتر فاطمه محیطی اصلی: اصل اول معنویت است/ گفت‌وگو: فرشته جوزی

عکس: مهراب جوزی

هر ساله خانم دکترها در میان پزشکان نمونه‌ی برگزیده‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت جایگاهی ویژه دارند. پزشک نمونه‌ی امسال ۲۵ سال مسوولیت یکی از بزرگ‌ترین مراکز بهداشتی- درمانی رشت را برعهده داشته و علاوه بر آن دستی نیز در ادبیات دارد و اشعاری از او در مطبوعات پزشکی استان منتشر شده است. (بیشتر…)

دکتر مرضیه مصدقی: بیمار را مثل اعضای خانواده‌ام می‌بینم/ گفت‌وگو: دکتر رقیه حج‌فروش

 

عکس: مهراب جوزی

توضیح: دکتر حمید جعفری صیادی و دکتر مرضیه مصدقی پزشکان نمونه‌ی منتخب سال ۸۸ انجمن پزشکان عمومی رشت بودند که برای تقدیر در جشن «روز پزشک» به سازمان نظام پزشکی پیشنهاد شدند ولی با توجه به لغو این جشن در سال گذشته، قدردانی از این دو همکار و سایر همکاران نمونه به جشن امسال موکول شد. گفت‌وگو با دکتر جعفری صیادی را می‌توانید در شماره‌ی چهارم «پزشکان» بخوانید. (بیشتر…)