دکتر برزیگر: پروانه‌ی مطب نرخ‌شکنان را لغو می‌کنیم

منتشرشده توسط rashtgps در تاریخ

نشست اضطراری شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان درباره‌ی طرح معین تامین اجتماعی
رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان، ضمن اعلام مخالفت قاطع سازمان نظام پزشکی با «طرح مراکز درمانی معین بیمه‌ای» تامین اجتماعی، از لغو پروانه‌ی مطب پزشکانی که با این طرح همکاری کنند خبر داد.
دکتر انوش برزیگر در نشست اضطراری شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان که روز یکشنبه ۱۲/۸/۸۷ در محل نظام پزشکی رشت برگزار شد، این طرح را غیرقانونی خواند و گفت: «ضمن این‌که ما در استان همه‌ی همکاران را باید در مورد عواقب زیان‌بار این طرح آگاه کنیم، باید بدانیم که قانون نظام پزشکی و آیین‌نامه‌ی انتظامی آن به ما اجازه‌ی برخورد با پزشکانی را که با این طرح همکاری کنند داده است. من خودم تا آخر این کار هستم و سازمان نظام پزشکی به مسوولیت من با این‌گونه تخلف‌ها از طریق هیات‌های انتظامی برخورد خواهد کرد. ما با رعایت سلسله مراتب قانونی، پروانه‌ی مطب این پزشکان را باطل خواهیم کرد.»
وی همچنین افزود: «همین برخورد را در مورد پزشکانی که در مطب‌های خصوصی تعرفه‌های مصوب نظام پزشکی را رعایت نمی‌کنند نیز انجام خواهیم داد.»
دکتر برزیگر در این نشست که با حضور روسای نظام پزشکی و نمایندگان انجمن‌های پزشکان عمومی استان گیلان برگزار شد، گزارشی از نشست روز گذشته‌ی این شورا نیز ارایه کرد و گفت: «قرار است رییس شورای‌عالی نامه‌ای به دکتر صدر- به‌عنوان رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی- بنویسد و خواستار توضیح وزارت رفاه درباره‌ی مبانی قانونی این طرح شود و همچنین دکتر صدر- به‌عنوان رییس کل سازمان- نیز از طریق تریبون‌های رسمی مخالفت سازمان را با این طرح اعلام کند.»
نشست اضطراری شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان در پاسخ به درخواست انجمن‌های پزشکان عمومی رشت و لاهیجان و در پی آغاز مراحل اجرایی طرح مراکز معین بیمه‌ای در استان گیلان برگزار شد و هدف از آن سیاست‌گذاری واحد استانی در برابر این طرح و تدوین راهکارهای مقابله با آن بود.
در نامه‌ی دکتر حمید اخوین و دکتر مهران قسمتی‌زاده، روسای انجمن‌های پزشکان عمومی رشت و لاهیجان، خطاب به دکتر برزیگر آمده بود: «اجرای این طرح ضمن ایجاد اختلال در نظام سلامت، از یک‌سو سبب لغو تعرفه‌های نظام پزشکی در واحدهای طرف قرارداد (در مورد مطب‌ها تا ۴۰% تعرفه‌ی تصویبی و در داروخانه‌ها حذف حق فنی) می‌شود و از سوی دیگر زیان‌های جبران‌ناپذیر اقتصادی به همکاران خارج از طرح در پی خواهد داشت.» در این نامه همچنین از دکتر برزیگر، به‌عنوان نایب رییس شورای‌عالی نظام پزشکی کشور خواسته شده بود این موضوع را در نخستین جلسه‌ی شورای‌عالی نظام پزشکی طرح کند.
بنا بر صورت‌جلسه‌ی این نشست که توسط دکتر فرزاد فرقان، دبیر شورای هماهنگی، تدوین شده مصوبات این نشست به‌شرح زیر است:
۱- موضع قاطع سازمان نظام پزشکی مبنی بر مخالفت با طرح مراکز درمانی معین بیمه‌ای به اطلاع سازمان تامین اجتماعی و کلیه‌ی اعضای سازمان نظام پزشکی برسد.
۲- در هر یک از شهرهایی که قرار است تامین اجتماعی طرح مراکز درمانی معین بیمه‌ای را اجرا کند، روسای سازمان‌های نظام پزشکی ضمن مذاکره با مقامات محلی- از جمله ائمه‌ی جمعه، فرمانداران و نمایندگان مجلس- معایب و ایرادات قانونی طرح فوق را به اطلاع آنان برسانند.
۳- در هر یک از این شهرها، روسای نظام پزشکی جلسه‌ای با پزشکان عمومی برگزار کنند که در آن تعدادی از اعضای نشست حاضر نیز حضور داشته باشند. در این نشست‌ها باید ضمن روشنگری در مورد این طرح، موضع نظام پزشکی در مخالفت با آن اعلام شود و صورت‌جلسه‌ای مبنی بر خودداری کلیه‌ی همکاران از عقد این‌گونه قراردادهای غیرقانونی تنظیم گردد.
۴- از طریق رسانه‌های جمعی درباره‌ی اهداف این طرح و پیامدهای زیان‌بار آن اطلاع‌رسانی شود.
۵- شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان به‌منظور تشریح عوارض این طرح، جلساتی با استاندار، نمایندگان مجلس و سایر مسوولان استان و دانشگاه علوم پزشکی گیلان ترتیب خواهد داد.
۶- چه پزشکانی که با حضور در این طرح، قوانین نظام پزشکی را زیر پا می‌گذارند و چه سایر پزشکانی که با انگیزه‌های مالی و رقابت غیرمنصفانه نرخ‌شکنی می‌کنند، طبق قانون به هیات‌های انتظامی سازمان احضار شوند و موارد تنبیهی با رعایت سلسله مراتب قانونی حتی تا ابطال پروانه‌ی مطب در مورد آنان اجرا شود.
۷- کمیته‌ای متشکل از دکتر پورکاظمی، دکتر اخوین، دکتر قسمتی‌زاده، دکتر محمودی، دکتر طهماسبی‌پور، دکتر دریاباری، دکتر جوزی و دکتر فرقان مسوولیت پی‌گیری مصوبات جلسه را برعهده دارند.

طرح معین بیمه‌ای چیست؟
«طرح مراکز درمانی معین بیمه‌ای» که از چند ماه پیش به‌صورت پایلوت در چند استان انجام شده و هم‌اکنون از سوی سازمان تامین اجتماعی به ۳۲ استان کشور ابلاغ شده است، ابتدا قرار بود به‌صورت درمانگاه‌های معین در آن دسته از شهرهایی که مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی تکافوی نیاز بیمه‌شدگان را نمی‌دهد، برای ویزیت سرریز بیماران این درمانگاه‌ها اجرا شود. ولی از آن‌جا که در درمانگاه‌های معین برخلاف مراکز ملکی دارو رایگان نبود، ظاهراً بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در این‌گونه شهرها از این طرح چندان استقبال نکردند. این عدم استقبال سبب شد مدیران تامین اجتماعی تصمیم بگیرند این طرح را به‌صورت مطب‌ها و داروخانه‌های معین در آن دسته از شهر‌هایی اجرا کنند که تامین اجتماعی در آن‌ها واحد بیمه‌ای دارد ولی درمانگاه ملکی ندارد. تعداد شهرهای واجد این شرایط در سطح کشور ۱۲۴ شهر است که در استان گیلان شهر‌های صومعه‌سرا، شفت، آستانه‌ی اشرفیه، املش و رضوان‌شهر از این جمله‌اند.
بر اساس طرح فوق، تامین اجتماعی در هر یک از این شهرها با یک پزشک عمومی قرارداد خواهد بست تا در دو شیفت ۴ ساعته‌ی کاری روزانه حداکثر ۸۰ تن از بیمه‌شدگان این سازمان را ویزیت کند. ویزیت بیماران آزاد یا بیمه‌شده‌ی سازمان‌های دیگر برای پزشک طرف قرارداد ممنوع است و حداکثر بیماران یک پزشک در هر ماه ۲۰۰۰ نفر خواهد بود.
تعرفه‌ی ویزیت پزشکان عمومی در این طرح ۲۰۴۵ تومان است که ۴۰۰ تومان از سوی بیمار و بقیه از طرف سازمان پرداخت خواهد شد. این تعرفه حدود ۴۰% تعرفه‌ی نظام پزشکی (۵۰۰۰ تومان)، تقریباً نصف تعرفه‌ی دولتی برای بخش خصوصی (۴۱۰۰ تومان) و حتی کمتر از تعرفه‌ی درمانگاه‌های دولتی (۲۳۵۰ تومان) است و نرخ خدمات جانبی نیز معادل نصف تعرفه‌ی معمول در استان پیش‌بینی شده است.
سازمان تامین اجتماعی ۵/۱ میلیون تومان درآمد خالص را برای این پزشکان تضمین می‌کند و ضوابط معاینه، نسخه‌نویسی و درخواست پاراکلینیک در این مطب‌ها مطابق درمانگاه‌های ملکی سازمان خواهد بود.
در داروخانه‌های معین نیز قرار است حق فنی از این نسخه‌ها گرفته نشود و از نرخ دارو نیز ۱۰% فرانشیز و ۹۰% سهم سازمان است (این رقم در نسخ عادی ۳۰% و ۷۰% است).
اجرای این طرح در مرحله‌ی پایلوت نیز به‌دلیل زیر پا گذاشتن تعرفه‌های نظام پزشکی و نیز گسیل بیماران به مراکز درمانی خاص- که در نتیجه به ورشکستگی و تعطیلی سایر مطب‌ها خواهد انجامید- با مخالفت سازمان نظام پزشکی و انجمن پزشکان عمومی ایران روبه‌رو شده بود، ولی پیش‌بینی می‌شود گسترش این طرح به کل کشور، مخالفت‌های گسترده‌تر این سازمان‌ها و کل جامعه‌ی پزشکی را در بر داشته باشد.

اطلاعات مربوط به مراکز درمانی طرف قرارداد تامین اجتماعی در استان گیلان
تعداد شهرستان‌های دارای واحد درمانی ملکی تامین اجتماعی: ۹
تعداد شهرهای دارای واحد بیمه‌ای تامین اجتماعی: ۱۴
تعداد شهرستان‌های واجد شرایط طرح مطب‌ها و داروخانه‌های معین: ۵ (رضوان‌شهر، صومعه‌سرا، املش، شفت و آستانه‌ی اشرفیه)
۱- رضوان‌شهر: تعداد مطب: ۱۴، تعداد داروخانه: ۳، برآورد مجموع برگ بیمه‌ی تامین اجتماعی کل پزشکان در ماه: ۳۰۰۰
۲- صومعه‌سرا: تعداد مطب: ۱۷، تعداد داروخانه: ۸، برآورد مجموع برگ بیمه‌ی تامین اجتماعی کل پزشکان در ماه: ۵۵۰۰
۳- املش: تعداد مطب: ۱۶، تعداد داروخانه: ۳، برآورد مجموع برگ بیمه‌ی تامین اجتماعی کل پزشکان در ماه: ۴۵۰۰
۴- شفت: تعداد مطب: ۱۰، تعداد داروخانه: ۴، برآورد مجموع برگ بیمه‌ی تامین اجتماعی کل پزشکان در ماه: ۲۰۰۰
۵- آستانه‌ی اشرفیه: تعداد مطب: ۲۱، تعداد داروخانه: ۸، برآورد مجموع برگ بیمه‌ی تامین اجتماعی کل پزشکان در ماه: ۴۵۰۰


1 دیدگاه

sonia massoumi · نوامبر 16, 2008 در 11:54 ق.ظ

مرسی خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.