اجرای طرح معین در پنج شهر استان گیلان

منتشرشده توسط rashtgps در تاریخ

نشست اضطراری شورای هماهنگی‌ نظام پزشکی‌های استان گیلان به درخواست انجمن‌های پزشکان عمومی رشت و لاهیجان

نشست اضطراری شورای هماهنگی‌ نظام پزشکی‌های استان گیلان برای بررسی طرح مراکز درمانی معین بیمه‌ای تامین اجتماعی روز یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه برگزار خواهد شد. این نشست در پی درخواست انجمن‌های پزشکان عمومی رشت و لاهیجان و در پی آغاز مراحل اجرایی طرح مطب و داروخانه‌های معین بیمه‌ای در استان گیلان برگزار می‌شود و هدف از آن سیاست‌گذاری واحد استانی در برابر این طرح است.
در نامه‌ی دکتر حمید اخوین و دکتر مهران قسمتی‌زاده، روسای انجمن‌های پزشکان عمومی رشت و لاهیجان، خطاب به دکتر انوش برزیگر، ‌رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان، آمده است: «اجرای این طرح ضمن ایجاد اختلال در نظام سلامت، از یک‌سو سبب لغو تعرفه‌های نظام پزشکی در واحدهای طرف قرارداد (در مورد مطب‌ها تا ۴۰% تعرفه‌ی تصویبی و در داروخانه‌ها حذف حق فنی) می‌شود و از سوی دیگر زیان‌های جبران‌ناپذیر اقتصادی به همکاران خارج از طرح در پی خواهد داشت.»
در این نامه همچنین از دکتر برزیگر، به‌عنوان نایب رییس شورای‌عالی نظام پزشکی کشور خواسته شده است این موضوع را در نخستین جلسه‌ی شورای‌عالی نظام پزشکی طرح کند.

طرح معین بیمه‌ای چیست؟
«طرح مراکز درمانی معین بیمه‌ای» که از چند ماه پیش به‌صورت پایلوت در چند استان انجام شده و هم‌اکنون از سوی سازمان تامین اجتماعی به ۳۲ استان کشور ابلاغ شده است، ابتدا قرار بود به‌صورت درمانگاه‌های معین در آن دسته از شهرهایی که مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی تکافوی نیاز بیمه‌شدگان را نمی‌دهد، برای ویزیت سرریز بیماران این درمانگاه‌ها اجرا شود. ولی از آن‌جا که در درمانگاه‌های معین برخلاف مراکز ملکی دارو رایگان نبود، ظاهراً بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در این‌گونه شهرها از این طرح چندان استقبال نکردند. این عدم استقبال سبب شد مدیران تامین اجتماعی تصمیم بگیرند این طرح را به‌صورت مطب‌ها و داروخانه‌های معین در آن دسته از شهر‌هایی اجرا کنند که تامین اجتماعی در آن‌ها واحد بیمه‌ای دارد ولی درمانگاه ملکی ندارد. تعداد شهرهای واجد این شرایط در سطح کشور ۱۲۴ شهر است که در استان گیلان شهر‌های صومعه‌سرا، شفت، آستانه‌ی اشرفیه، املش و رضوان‌شهر از این جمله‌اند.
بر اساس طرح فوق، تامین اجتماعی در هر یک از این شهرها با یک پزشک عمومی قرارداد خواهد بست تا در دو شیفت ۴ ساعته‌ی کاری روزانه حداکثر ۸۰ تن از بیمه‌شدگان این سازمان را ویزیت کند. ویزیت بیماران آزاد یا بیمه‌شده‌ی سازمان‌های دیگر برای پزشک طرف قرارداد ممنوع است و حداکثر بیماران یک پزشک در هر ماه ۲۰۰۰ نفر خواهد بود.
تعرفه‌ی ویزیت پزشکان عمومی در این طرح ۲۰۴۵ تومان است که ۴۰۰ تومان از سوی بیمار و بقیه از طرف سازمان پرداخت خواهد شد. این تعرفه حدود ۴۰% تعرفه‌ی نظام پزشکی (۵۰۰۰ تومان)، تقریباً نصف تعرفه‌ی دولتی برای بخش خصوصی (۴۱۰۰ تومان) و حتی کمتر از تعرفه‌ی درمانگاه‌های دولتی (۲۳۵۰ تومان) است و نرخ خدمات جانبی نیز معادل نصف تعرفه‌ی معمول در استان پیش‌بینی شده است.
سازمان تامین اجتماعی ۵/۱ میلیون تومان درآمد خالص را برای این پزشکان تضمین می‌کند و ضوابط معاینه، نسخه‌نویسی و درخواست پاراکلینیک در این مطب‌ها مطابق درمانگاه‌های ملکی سازمان خواهد بود.
در داروخانه‌های معین نیز قرار است حق فنی از این نسخه‌ها گرفته نشود و از نرخ دارو نیز ۱۰% فرانشیز و ۹۰% سهم سازمان است (این رقم در نسخ عادی ۳۰% و ۷۰% است).
اجرای این طرح در مرحله‌ی پایلوت نیز به‌دلیل زیر پا گذاشتن تعرفه‌های نظام پزشکی و نیز گسیل بیماران به مراکز درمانی خاص- که در نتیجه به ورشکستگی و تعطیلی سایر مطب‌ها خواهد انجامید- با مخالفت سازمان نظام پزشکی و انجمن پزشکان عمومی ایران روبه‌رو شده بود، ولی پیش‌بینی می‌شود گسترش این طرح به کل کشور، مخالفت‌های گسترده‌تر این سازمان‌ها و کل جامعه‌ی پزشکی را در بر داشته باشد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.