انجمن پزشکان عمومی رشت

Rasht General Practitioners’ Association
۲۹ اردیبهشت, ۱۳۹۴

سیمرغ بخوانیم!

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن

3همکاران محترم
تا کنون ۳ شماره از مجله‌ی «سیمرغ» (نشریه‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران) منتشر و گذشته از این‌که به نشانی تک‌تک اعضا پست شده، در پایگاه اینترنتی انجمن نیز برای دانلود گذاشته شده است:

http://isgp.ir/simorgh-download

از شما دعوت می‌کنیم هم خود خواننده‌ی این مجله‌ی صنفی باشید و آن را به همکاران دیگر هم معرفی کنید تا همه‌ی ما با عمده‌ترین مسایل پزشکان عمومی در سطح کشور و نیز اقدامات و نظرات انجمن و دیگر فعالان صنفی درباره‌ی این مسایل آشنا شویم و هم با راه‌های ارتباطی که در داخل این مجله آمده است مقالات، پیشنهادها و انتقادهای خود را بفرستید تا تبادل نظرات مختلف و گفت‌وگو در گستره‌ی مسایل صنفی مقدمه‌ای باشد بر همبستگی و نزدیکی هر چه بیشتر پزشکان عمومی در سراسر کشور. ادامه مطلب…

۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۴

اعتراض مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی به رویه‌ی تعرفه‌گذاری سال ۹۴

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن, اخبار صنفي - برچسب‌ها:

n00094244-bاعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای به معاون اول ریاست جمهوری اسلامی ایران خواستار اصلاح روند تعرفه‌گذاری و بازگشت به مصوبات شورای‌عالی بیمه شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی دکتر عباس آقازاده رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی به نمایندگی از اعضای این مجمع طی نامه‌ای به معاون اول ریاست جمهوری ضمن اعتراض به روند تعرفه‌گذاری اخیر اکیدا خواستار اصلاح این مهم و بازگشت به مصوبات شورای‌عالی بیمه شدند. متن نامه به شرح ذیل است: ادامه مطلب…

۲۱ اردیبهشت, ۱۳۹۴

نگاهی به یک سریال طنز و واکنش پزشکان به آن/ جامعه‌ی مدنی پزشکی و فضای مجازی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي - برچسب‌ها:

دکتر آنه‌محمد دوگونچی
عضو هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت

139401201112534605067564مقدمه: جامعه‌ی مدنی پزشکی
مفهوم جامعه‌ی مدنی پزشکی مدت‌هاست فکرم را مشغول کرده است و هنوز به تعریف و مفهوم‌سازی قابل قبولی نرسیده‌ام. این جامعه با جامعه‌ی مدنی کلی تفاوت‌هایی دارد. امر پزشکی امری خطیر و حساس و سرنوشت‌ساز است و به‌سادگی و بدون تمهیدات کافی نمی‌توان در این وادی وارد شد. متاسفانه جامعه‌ی پزشکی در حال حاضر خود از بیماری‌های عدیده رنج می‌برد و طبیبی است که خود نیاز به درمان دارد. البته طب ایرانی بخشی از جامعه‌ی ایرانی ا‌ست و این بیماری را در متن بیماری کلی جامعه باید در نظر گرفت.
پزشکانی مثل بنده که در دوران پهلوی دوم درس خواندیم و پزشکی یاد گرفتیم، موجوداتی دوزیست هستیم! هم آبی هم خاکی. نه در آب راحتیم نه در خاک. در خاک که پامال می‌شویم، در آب هم خفقان می‌گیریم. ادامه مطلب…

۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۴

تعرفه‌‌های پزشکی ۱۳۹۴ اعلام شد

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار صنفي

سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: معاون اول رییس‌جمهور بالاخره در شانزدهمین روز اردیبهشت‌ماه تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی بخش خصوصی در سال ۱۳۹۴ را ابلاغ کرد.
براساس این مصوبه که مفادش از روز اول فروردین امسال لازم‌الاجراست، ویزیت پزشکان، دندانپزشکان عمومی و PhD پروانه‌دار ۱۹۰٫۰۰۰ ریال، ویزیت پزشکان و دندانپزشکان متخصص و ۳۰۰٫۰۰۰ ریال، ویزیت پزشکان فوق‌تخصص، فلوشیپ و روانپزشکان ۳۸۰٫۰۰۰ ریال، ویزیت پزشکان فوق‌تخصص روانپزشکی ۴۲۵٫۰۰۰ ریال، کارشناسان ارشد پروانه‌دار ۱۶۰٫۰۰۰ ریال و کارشناسان پروانه‌دار ۱۴۰٫۰۰۰ ریال است. همچنین پزشکان عمومی با سابقه‌ی بیش از ۱۵ سال کار بالینی می‌توانند ۱۵ درصد بیشتر از تعرفه‌ی مصوب دریافت کنند.
متن این مصوبه که به امضای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور، رسیده و البته همان‌گونه که می‌دانید، رییس‌کل سازمان نظام پزشکی به‌دلیل آن‌چه «اختلاف با تعرفه‌های مصوب شورای‌عالی بیمه» خوانده، از امضای آن خودداری کرده است، به‌شرح زیر است:
ادامه مطلب…

۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۴

کلینیک‌های ترک اعتیاد و چالش‌های پیش رو

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

دکتر محمد دوزنده نرگسی
بازرس انجمن پزشکان عمومی رشت

images (3)در حال حاضر آمار دقیقی از مصرف‌کنندگان مواد مخدر در کشور در دسترس نیست ولی اعداد اعلام شده رقمی حدود دو الی دو و نیم میلیون نفر معتاد را در ذهن تداعی می‌کند، البته به‌نظر بعضی از کار‌شناسان آمار واقعی مصرف‌کنندگان باید بیش از این تعداد باشد، این‌که مصرف مواد مخدر و همین‌طور خرید و فروش و قاچاق آن از بزرگ‌ترین چالش‌های اجتماعی و امنیتی حال حاضر کشورمان است جای بحث و تردید نیست. خسارت‌های اقتصادی و اجتماعی که از این ناحیه کشور متحمل می‌شود بسیار گزاف و نابه‌جا است و ضرورت برنامه‌ریزی قوی‌تر و عزم جدی‌تر مسوولین کشور و استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای مقابله با این معضل بزرگ اجتماعی را می‌طلبد.

ادامه مطلب…

۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۴

چه کسی ما را به حاشیه برد؟

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي, مقالات صنفي

Hدکتر مسعود جوزی
دبیر انجمن پزشکان عمومی رشت


۱- آبروی از دست رفته‌ی پزشکی

هفته‌ی دوم فروردین ۹۴ برای پزشکان ایرانی روزهای عجیبی بود؛ لشکرکشی مجازی سپاهی از درس‌خوانده‌ترین مردان و زنان مرز و بوم بر سریالی که تازه دو قسمت آن به نمایش درآمده بود. البته واکنش به این سریال از سه ماه پیش‌تر کلید خورده بود یعنی زمانی که در پی انتشار خبر ساخت آن، رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور نامه‌ای به رییس صدا و سیما نوشت تا رسانه‌ی ملی را از شوخی با پزشکان برحذر دارد. پس از او نیز روابط عمومی وزارت بهداشت، در یک اشتباه شگفت‌انگیز رسانه‌ای، ۵۵۰ کلمه از همین نامه را «کپی- پیست» و مجدداً به امضای وزیر ارسال کرده بود تا از نهاد صنفی پزشکان عقب نماند. این اقدامات بازدارنده مدتی روند تولید سریال را متوقف کرده و سبب تغییر نام آن از «اتاق عمل» به «در حاشیه» و اصلاحاتی نیز در داستان آن شده بود. اما اگر چنین واکنش‌های پیش از موعدی تا همین‌جا به‌حد کافی غیرمنطقی و نامتعارف می‌نمود، در برابر سیلی که در گروه‌های مجازی جامعه‌ی پزشکی (وایبر، تلگرام، فیس‌بوک و…) راه افتاد، هیچ بود! ادامه مطلب…

۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۴

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران: ضرورت توجه به تعرفه‌ی پزشکان نسخه‌نویس

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن, اخبار صنفي

07سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: نائب رئیس انجمن پزشکان عمومی با بیان اینکه پزشکان عمومی بار اصلی خدمات سلامت در نظام سلامت را به دوش کشیده و سطح اول ارائه خدمات بهداشتی و درمانی کشور محسوب می شوند، گفت: در تمامی نظام های سلامت توجه ویژه ای به پزشکان عمومی صورت می گیرد اما در کشور ما نه تنها به این همکاران توجه نشده بلکه برنامه مشخصی هم برای آن ها وجود ندارد.
دکتر عزت اله گل علیزاده در گفتگو با سایت سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه به نظام ارجاع و پزشک خانواده در دو برنامه چهارم وپنجم توسعه پرداخته شده است، خاطرنشان کرد: هنوز برنامه اجرایی مشخصی در این زمینه وجود ندارد که از این بابت نگران هستیم . ادامه مطلب…

۱۵ اردیبهشت, ۱۳۹۴

رییس شورای‌عالی نظام پزشکی: رشد ویزیت پزشکان عمومی نباید کم شود

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار صنفي

21378_628سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: در حالی که مسئولان وزارت بهداشت و نظام پزشکی از افزایش حدود ۱۵ درصدی تعرفه های پزشکی سخن می‌گفتند، علی ربیعی از افزایش ۱۲درصدی این تعرفه ها در سال جاری سخن گفت، حالا رئیس شورای عالی نظام‌پزشکی می‌گوید: قرار بود همان تعرفه های مصوب شورای عالی بیمه از طرف دولت ابلاغ شود. ما روی تعرفه پزشکان عمومی حساس هستیم.

به گزارش سایت سازمان نظام پزشکی اسماعیل ایدنی رئیس شورای عالی این سازمان، گفت: تعرفه‌‌های درمانی که شورای عالی بیمه تصویب کرده با توافق همه اعضای شورا که شامل نظام پزشکی،‌ وزارت بهداشت، سازمانهای بیمه‌گر و وزارت رفاه بوده انجام شده است. ادامه مطلب…

۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۴

دیدار با دکتر محسن شریفی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن - برچسب‌ها:

photoسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: چند تن از اعضای هیات مدیره‌های فعلی و پیشین انجمن پزشکان عمومی رشت با حضور در منزل دکتر محسن شریفی و تقدیم سبد گلی به نمایندگی از انجمن، از وی عیادت کردند.
در این دیدار که یکشنبه ۶ اردیبهشت انجام شد، دکتر رقیه حج‌فروش، دکتر حمید اخوین و دکتر محمد محزون و دکتر مسعود جوزی حضور داشتند.
گفتنی است دکتر شریفی از پزشکان پیش‌کسوت فعال و نخستین دبیر انجمن پرشکان عمومی رشت بوده و به‌دنبال بیماری منجری به بستری از چند ماه پیش، فعلا دوره‌ی نقاهت را در منزل می‌گذراند.
برای آشنایی بیشتر با کارنامه‌ی صنفی و اجتماعی دکتر شریفی، می‌توانید به این نشانی مراجعه فرمایید.

۱۴ اردیبهشت, ۱۳۹۴

از سازمان خدمات اجتماعی تا انجمن پزشکان عمومی رشت در گفت‌وگو با دکتر محسن شریفی/گفت‌وگو: دکتر رقیه حج‌فروش/ عکس: مهراب جوزی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي - برچسب‌ها: , ,

01

محمدعلی همایون کاتوزیان، اندیشمند پرآوازه‌ی تاریخ، علوم سیاسی، اقتصاد و ادبیات ایران، جامعه‌ی ایرانی را با دو صفت «کوتاه‌مدت» و «کلنگی» توصیف می‌کند. اساس نظریه‌ی کاتوزیان این چند جمله است که «ایران،‌ برخلاف‌ جامعه‌ی‌ درازمدت‌ اروپا، جامعه‌ای‌ کوتاه‌مدت‌ بوده‌ است‌. در این‌ جامعه‌ تغییرات- حتی‌ تغییرات‌ مهم‌ و بنیادین- اغلب‌ عمری‌ کوتاه‌ داشته‌ است‌. این‌ بی‌تردید نتیجه‌‌ی فقدان‌ یک‌ چارچوب‌ استوار و خدشه‌ناپذیر قانونی‌ است‌ که‌ می‌توانست‌ تداومی‌ درازمدت‌ را تضمین‌ کند.» بنا بر این نظریه، فقدان‌ تداوم‌ درازمدت ‌و بروز تغییرات‌ اساسی در دوره‌های‌ کوتاه‌‌، تاریخ‌ ما را‌ بدل‌ به‌ رشته‌ای‌ از دوره‌های‌ کوتاه‌مدت‌ به‌‌هم‌ پیوسته‌ کرده‌ و هرگونه انباشت‌ درازمدتی‌ از مالکیت‌ و ثروت‌ و سرمایه‌ گرفته تا نهادهای‌ اجتماعی‌ و خصوصی را دشوار کرده است. به‌عبارت دیگر «هر از چند گاهی عمارتی نو می‌سازیم اما با مرور زمان (معمولاً ۲۰ یا ۳۰ سال) این ساختمان نو به‌عنوان عمارتی کلنگی و کهنه، ویران و نابود می‌شود.» حالا از تمامی تبعات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی این کوتاه‌مدتی و کلنگی بودن که بگذریم، بر آسیب‌زایی آن در فعالیت‌های روزمره‌ی حرفه‌ای و صنفی خود نمی‌شود چشم پوشید. از این منظر، پروژه‌ی «تاریخ شفاهی پزشکی گیلان» نه قدم زدنی نوستالژیک در کوچه‌باغ خاطرات پزشکی این استان، که کوششی است مسوولانه در جهت بیدار کردن «حافظه‌ی تاریخی» جامعه‌ی پزشکی با این هدف که آزموده‌های کهن را دگربار نیازماییم و به‌جای تلقی کلنگی از پیشینه‌ی خویش، مرمت و نوسازی‌اش کنیم. این‌چنین بود که پروژه‌ی «تاریخ شفاهی پزشکی گیلان» کلید خورد؛ پای صحبت بزرگ‌ترها نشستن و پرسیدن و پرسیدن تا به‌یاد آورند و تصویر کنند گذشته‌ای را که به‌یاد آوردن هر صحنه‌اش گذاشتن قطعه‌ای از پازل پیشینه و هویت صنفی ما در جای خود است. ادامه مطلب…

۷ اردیبهشت, ۱۳۹۴

تعرفه‌های پزشکی اعلام شد، پزشکان عمومی ۱۹ هزار تومان

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن, اخبار صنفي

image_13921020276485سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: معاون درمان وزیر بهداشت امروز تعرفه‌های درمان سال ۹۴ را اعلام کرد و افزود میانگین افزایش نرخ تعرفه ها ۹ درصد و کمتر از نرخ تورم است. به گزارش ایسنا دکتر محمد آقاجانی گفت بر اساس مصوبه‌ی هیات محترم وزیران نرخ ویزیت پزشکان اعم از پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص در بخش دولتی و خصوص در سال جاری ۱۵ درصد افزایش یافت که مابه التفاوت افزایش نرخ ویزیت‌ها در بخش دولتی توسط بیمه‌ها تامین می‌شود.

ادامه مطلب…

۴ اردیبهشت, ۱۳۹۴

مصوبات سومین نشست هیات مدیره‌ی نهم

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن - برچسب‌ها:

armزمان: یکشنبه ۳۰/۱/۹۴، از ساعت ۳۰/۲۱ تا ۳۰/۰۰ بامداد دوشنبه
مکان: نظام پزشکی رشت
حاضرین: اعضای هیات مدیره دکتر ابراهیمی، دکتر امیدی، دکتر جوزی، دکتر حج‌فروش، دکتر دوگونچی، دکتر طهماسبی‌پور، دکتر عصاری، دکتر مرادی و دکتر معصومی و بازرس دکتر نرگسی
اعضا درباره‌ی دستور جلسه به بحث و تبادل نظر پرداختند و موارد زیر تصویب شد: ادامه مطلب…