مقالات علمي

تازه‌ها در پروتکل جدید متادون

Untitled

دکتر رقیه حج‌فروش

سرانجام پس از گذشت ۹ سال از انتشار ویرایش دوم پروتکل درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست، «دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد» اداره‌ی پیشگیری و درمان سوءمصرف مواد وزارت بهداشت، ویرایش سوم آن را در پاییز امسال منتشر کرد.

دلیل این بازبینی، نیاز مبرم به ارتقای استانداردهای درمان وابستگی به مواد افیونی به‌منظور تامین یک درمان همه‌جانبه برای بیماران و خانواده‌‌های‌شان و نیز تغییرات پدید آمده در نیمرخ مواد مصرفی در کشور (مثل همه‌گیری مصرف متامفتامین با نام خیابانی «شیشه» و مراجعه‌ی بیماران مبتلا به مصرف چندگانه‌ی مواد افیونی و مواد محرک) اعلام شده است. با توجه به اهمیت موضوع و ‌این‌که طبق دستور معاونت درمان وزارت بهداشت، متعاقب ابلاغ پروتکل حاضر کلیه‌ی توصیه‌های بالینی و استانداردهای درمانی ارایه شده در درمان اعتیاد در کشور لازم‌الاجراست و تمامی ضوابط و بخشنامه‌های مغایر آن ملغی شده است، بنابراین برای اطلاع همکاران گرامی از تغییرات ویرایش جدید، با نگاهی اجمالی به این پروتکل، سرفصل‌ مطالب و برخی مباحث تغییر یافته‌ی آن را مرور می‌کنیم. بدیهی است برای اطلاع دقیق از جزییات مسایل به‌روز شده مراجعه به اصل پروتکل ضروری است. پروتکل درمان وابستگی به مواد افیونی با داروهای آگونیست را در صفحه‌ی معاونت درمان سایت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای دانلود گذاشته‌اند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

رییس انجمن پزشکان عمومی شیراز: نباید دستاوردهای پزشک خانواده را در فارس نادیده گرفت

سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: رییس انجمن پزشکان عمومی شیراز گفت: «مسوولان وزارت بهداشت به بهانه‌ی کم بودن پزشک عمومی و فراهم نبودن منابع مالی و زیرساخت‌ها می‌خواهند طرح‌های دیگری را جایگزین برنامه‌ی پزشک خانواده کنند.» دکتر ابوالفضل بهجو با بیان این‌‌که برنامه‌ی پزشک خانواده در دنیا دارای تعاریف و استانداردهای مشخصی است که بدون توجه به آن‌ها نمی‌توان به رسیدن به اهداف ترسیم شده و اصلاح نظام سلامت امیدوار بود، افزود: «در حال حاضر ۸۰-۷۰ هزار پزشک عمومی فار‌غ‌التحصیل داریم که به‌قولی به نرخ امروز حدود ۳۰۰ میلیون تومان برای تربیت هر کدام‌شان هزینه شده است. اگر عده‌ای از آنان به عللی چون مهاجرت یا پرداختن به کارهای غیرپزشکی در دسترس نیستند یا شرایط همراهی با برنامه‌ی پزشک خانواده را ندارند، نتیجه‌ی سیاست‌های اسف‌بار مسوولان ما در ۳۰-۲۰ سال گذشته و تنزل جایگاه پزشکان عمومی است، ولی آیا ما برای اجرای برنامه‌ی پزشک خانواده واقعاً به 70 هزار پزشک عمومی نیاز داریم؟» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

تسلیت

متاسفانه باخبر شدیم جناب آقای دکتر محمدعلی فائق، پزشک پیش‌کسوت و دبیر اسبق چند دوره‌ی سازمان نظام پزشکی رشت، در غم از دست دادن همسر بزرگوار خود بانو احترام حجت‌مند سوگوار شدند. این بانوی ارجمند که دارای مدرک مامایی از دانشکده‌ی مامایی دانشکده‌ی تهران بود، سال‌ها در مطب مشترک خیابان بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

نظرخواهی درباره‌ی برنامه‌ی تحول نظام سلامت

Untitled3سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: رییس انجمن پزشکان عمومی رشت در نامه‌ای خطاب به اعضای هیات مدیره‌ی این انجمن، از آنان درخواست کرد با مطالعه‌ی مستندات مربوط به برنامه‌ی تحول نظام سلامت، ارزیابی خود از این برنامه و رویکرد پیشنهادی در برابر آن‌ را ارایه کنند. دکتر طهماسبی‌پور با فرستادن این نامه به سایت انجمن، از سایر همکاران پزشک عمومی نیز خواست به‌منظور بررسی جامع‌تر و همه‌جانبه‌تر برنامه‌ی تحول نظام سلامت، نظرات و پیشنهادهای خود را در این‌باره‌ به نشانی انجمن رشت ارسال کنند.

متن نامه‌ی فوق بدین شرح است:‌

اعضای محترم هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت با سلام و احترام همان‌طور که استحضار دارید، برنامه‌ی تحول نظام سلامت که اجرای آن از اوایل سال 1393 آغاز شده، هم‌اکنون با انجام چند پروژه شامل گسترش برنامه‌ی پزشک خانواده‌ی روستایی به شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر، اجرای برنامه‌ی «تامین مراقبت‌های اولیه‌ی سلامت در مناطق حاشیه‌ی‌ شهر‌ها، سکونتگاه‌های غیررسمی و شهرهای بین ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر» و راه‌اندازی کلینیک‌های ویژه‌ی تخصصی دولتی با ویزیت ۳2۰۰ تومان در شهر‌ها وارد مرحله‌ی جدیدی شده است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

دکتر طهماسبی‌پور رییس انجمن پزشکان عمومی رشت شد

25سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: دیشب در نخستین نشست هیات مدیره‌ی جدید انجمن پزشکان عمومی رشت، دکتر حمید طهماسبی‌پور به‌عنوان رییس این انجمن برگزیده شد. در این نشست که دستور آن انتخاب هیات رییسه‌ی جدید بود، پس از آن‌که دکتر سونیا معصومی از نامزدی برای ریاست مجدد خودداری کرد، دکتر طهماسبی‌پور و دکتر احمد مرادی نامزد این سمت شدند که در نتیجه با 6 رای در برابر 3 رای، دکتر طهماسبی‌پور به‌ ریاست انجمن پزشکان عمومی رشت انتخاب شد.

دکتر معصومی در این دوره کاندیدای نایب رییسی انجمن بود که با به‌دست آوردن 6 رای حایز اکثریت آرا شد؛ دیگر نامزد این عنوان دکتر رضا امیدی بود که 3 رای کسب کرد. برای سمت دبیری نیز دکتر مسعود جوزی و دکتر هومن ابراهیمی لویه نامزد شدند که دکتر جوزی با به‌دست آوردن 6 رای در برابر 3 رای، برای سومین دوره به‌عنوان دبیر انجمن رشت برگزیده شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

اعتراض رییس انجمن پزشکان عمومی به کاهش دریافتی پزشکان خانواده‌ی روستایی

سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: به‌دنبال اعلام متمم تفاهم‌نامه‌ی سطح یک روستاییان و عشایر برای سال ۱۳۹۳ که با محاسبه‌ی جمعیت تحت پوشش پزشکان بر مبنای جمعیت تحت پوشش بیمه‌ی روستایی، باعث کاهش دریافتی پزشکان خانواده‌ی روستایی ‌شده بود، رییس انجمن پزشکان عمومی ایران، طی نامه‌ی 93/11/7 به وزیر بهداشت، خواستار تجدید نظر در این متمم شد. دکتر عباس کامیابی در این نامه با اشاره به نامه‌ی 93/8/17 خود به معاون کل و قائم‌مقام وزیر، با برشمردن پیامدهای منفی این تصمیم، آمادگی انجمن را برای ارایه‌ی نظرات کار‌شناسی در این‌باره اعلام کرد:

(بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

معاون درمان وزیر بهداشت: ۵۶۰۰ کلینیک ویژه‌ی سرپایی دولتی در سراسر کشور ایجاد می‌شود

1سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: معاون درمان وزیر بهداشت گفت: «۵۶۰۰ کلینیک ویژه‌ی خدمات سرپایی تخصصی با ارایه‌ی خدمات تصویربرداری و داروخانه در یک ساختمان تا پایان سال آینده در کشور ایجاد می‌شود تا با تعرفه‌ی دولتی ۳ هزار تومانی به مردم خدمات‌رسانی ‌کنند.»

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدآقاجانی افزود: «وزارت بهداشت با اجرای طرح تحول سلامت در بخش درمانی، سهم پرداختی مردم را برای خدمات بستری به 5/4 درصد کاهش داد و اکنون بیش از ۸۰ درصد خدمات بستری در بیمارستان‌های دولتی با قیمت بسیار ارزان ارایه می‌شود.» وی ادامه داد: «اما بخش مهمی از خدمات درمانی مردم خدمات سرپایی است که هم‌اکنون بیش از ۸۰ درصد آن را بخش خصوصی و مطب‌ها با تعرفه‌های بالا ارایه می‌دهند که سهم مهمی از پرداخت از جیب مردم دارند. به‌همین علت وزارت بهداشت برای جبران این مساله، کلینیک‌های ویژه‌ی تخصصی را با استقرار پزشکان متخصص و با تعرفه‌ی دولتی ایجاد می‌کند.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

ما با هم دوستیم

13دکتر شهریار خاقانی* تیتر روزنامه‌ی پرتیراژ صبح، «همشهری»، عجیب بود. نویسنده پزشکان را به‌علت دریافت ویزیت دوم پس از معاینه‌ی دوم و آزمایش، سودجو معرفی کرده بود. ناراحت شدم. روزنامه را روی میز انداختم و پا‌هایم را روی صندلی روبه‌رو گذاشتم و در صندلی خود فرو رفتم. چشم‌هایم را بستم. واژه‌ی «سودجو» از ذهنم بیرون نمی‌رفت. احساس می‌کردم نسبت به تمامی سال‌هایی که برای مردم کشورم و بیماران خدمت کرده‌ام اهانت شده است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

سیمرغ همایش

همزمان با دومین همایش جامع علمی پزشکان عمومی ایران، ویژه‌نامه‌ی نشریه سیمرغ همایش با همکاری کمیته‌ی رسانه‌ی انجمن و انجمن پزشکان عمومی رشت و با سردبیری دکتر مسعود جوزی منتشر و در میان نزدیک به ۲۰۰۰ نفر پزشک عمومی و صدها میهمان، خبرنگار و مدعو این مراسم توزیع شد. فایل بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

تلکه

دکتر محمد محزون

آن موقع 500 هزار تومان، پول کمی نبود. همین‌قدر بدانید یک آپارتمان دوخوابه را با 5-4 میلیون تومان می‌شد خرید. تازه سربازی‌ام تمام شده بود و طرح افتاده بودم شبکه‌ی فومن با حقوق ماهی 32 هزار و 750 تومان. دنبال یک خانه‌ی اجاره‌ای می‌گشتم. 500 تومان پول پیش داشتم. از این بنگاه به آن بنگاه تا رسیدم خیابان مطهری روبه‌روی حلیم محمود، یک بنگاهی بود. رفتم تو و سلام و علیک، شما چه کاره‌اید؟ پزشک هستم. به به! بفرمایید آقای دکتر، خب چقدر پیش دارید؟ 500 تومان.

نگاهی به من کرد و گفت: «برو بیرون. ما از این گداخانه‌ها نداریم!» و مشغول کار خودش شد. نفهمیدم چه‌جوری آمدم بیرون. هم خنده‌ام گرفته بود، هم عصبانی بودم. مردیکه‌ی بی‌سواد زپرتی! (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

رییس انجمن پزشکان عمومی ایران: پیشنهادهای ما برای اصلاح برنامه‌ی پزشک خانواده آماده است

DR-KAMYABI-hamayeshسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: رییس انجمن پزشکان عمومی ایران با بیان این‌که با اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده بخشی از هویت و جایگاه طب عمومی بازآفرینی خواهد شد، گفت: «پیشنهادهای ما برای اصلاح در نظام پرداخت، بسته‌ی خدمات، ضرایب محرومیت‌ و نظام پایش برنامه‌ی پزشک خانواده آماده است.» دکتر عباس کامیابی همچنین با اعلام وضعیت «بحران هویت طب عمومی» در کشور، گفت: «طب عمومی سطح اول و پایه‌ی سایر سطوح پزشکی است و در صورتی که خدشه‌ای به آن وارد شود، هویت سایر سطوح هم خدشه‌دار خواهد شد.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

رییس کل سازمان نظام پزشکی: احیای طب عمومی تنها کریدور اصلاح نظام سلامت است

730110714_24401

سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: در نخستین روز بهمن ماه ۱۳۹۳ و در حالی که ۱۸۰۰ پزشک عمومی در تالار همایش‌های رازی و هزاران پزشک عمومی در سراسر کشور در انتظار شنیدن سخنان وزیر بهداشت درباره‌ی جایگاه خود در برنامه‌ی تحول نظام سلامت بودند، رییس کل نظام‌ پزشکی با دفاع تمام‌قد از حیثیت و شرافت جامعه‌ی پزشکی به‌ویژه جایگاه پزشکان عمومی در نظام سلامت، ستاره‌ی نخستین روز دومین همایش علمی جامع انجمن پزشکان عمومی ایران شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

چند لحظه مکث و یک کلمه… وزیر بهداشت در جمع پزشکان عمومی چه گفت؟

jweeofherighe

سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: شاید همه‌ی حاضران پس از مکث چند ثانیه‌ای فهمیدند که وزیر بهداشت برای ادامه‌ی سخنانش دنبال کلمه‌ی مناسبی می‌گردد اما کلمه‌ی «توهم» که در این لحظه شاید ناخواسته بر زبان وزیر آمد، باعث شد تمام سخنان دیگرش در زمینه‌ی جایگاه جامعه‌ی پزشکی، دستاوردهای برنامه‌ی تحول، توجه‌ی ویژه‌ی وزارت به پزشکان عمومی، تلاش برای استقرار کامل نظام ارجاع در سطح کشور و تحول در آموزش پزشکی عمومی ناشنیده بماند. این کلمه را شاید همان دست‌هایی که گفته بود «در کار است تا اعضای جامعه‌ی پزشکی را در مقابل هم قرار دهند» در تیتر اخبار خود نشاندند و از این جمله که «گوش‌مان برای شنیدن نظرات پزشکان عمومی باز و دل‌مان همراه است» صرف‌نظر کردند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

عضو شورای‌عالی نظام پزشکی کشور: سیاست‌های وزارت بهداشت به تخصص‌گرایی دامن زده است

Dr Forghanسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: عضو شورای‌عالی نظام پزشکی کشور با بیان این‌که سیاست‌های اخیر وزارت بهداشت به تخصص‌گرایی دامن زده است، گفت: «به‌نظر می‌‌رسد تلقی مسوولان از رضایتمندی مردم از خدمات سلامت، فقط دسترسی آسان به خدمات تخصصی است و متاسفانه این تلقی سبب غفلت از طب پایه و بی‌توجهی به پیشگیری و بهداشت شده است.» دکتر فرزاد فرقان با انتقاد از بی‌توجهی وزارت بهداشت به پزشکان عمومی افزود: «با این توجیهاتی که ما به‌‌تناوب از زبان مسوولان می‌شنویم، به‌نظر می‌رسد اگر در دولت قبل برنامه‌ی‌ پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران اجرا نشده بود، می‌رفت که برای همیشه به فراموشی سپرده شود.» وی با ابراز شگفتی از این‌که برای اولین بار شنیده می‌شود خدمات پزشکان عمومی در ایران گران است، گفت: (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل