اخبار انجمن

اعتراض انجمن پزشکان عمومی به توافق با شهرداری رشت: نظام پزشکی موضوع تابلوها را پیگیری حقوقی کند

2-65393/9/26- هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت طی نامه‌ای به دکتر انوش برزیگر، رییس سازمان نظام پزشکی این شهرستان، با اعتراض به توافق اخیر نظام پزشکی با شهرداری رشت، خواستار پیگیری حقوقی این موضوع شد: استاد گران‌قدر، جناب آقای دکتر انوش برزیگر ریاست محترم سازمان نظام پزشکی رشت با سلام و احترام همان‌گونه که استحضار دارید: 1. طبق بند «ج» از ماده‌ی 3 قانون سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1383 مجلس شورای اسلامی «تدوین‌ و تصویب‌ مقررات‌ و ضوابط‌ خاص‌ صنفی‌ مربوط‌ به‌ استاندارد کردن تابلو‌ها و سرنسخه‌های‌ موسسات‌ پزشکی‌ و پزشکان‌ شاغل‌ حرف‌ پزشکی‌ و وابسته‌ی پزشکی» برعهده‌ی این سازمان است. 2. بنا بر ماده‌ی 3 آیین‌نامه‌ی استانداردسازی تابلو‌ها و سرنسخه‌های موسسات پزشکی شاغلان حرف پزشکی و وابسته‌ی پزشکی مصوب 1386/11/6 شورای‌عالی نظام پزشکی «مطب‌ها و دفا‌تر کار مشمول این نامه می‌توانند حداکثر ٣ تابلو بیرون ساختمان (متصل به ساختمان یا نصب بر روی پایه‌ی عمودی) داشته باشند». (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران: نمی‌خواهند پزشک عمومی بازیگر اصلی نظام سلامت باشد

index1سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: «برای اجرا و گسترش برنامه‌ی پزشک خانواده به اندازه‌ی کافی پزشک عمومی داریم ولی بعضی دوستان نمی‌خواهند پزشک عمومی بازیگر اصلی نظام سلامت کشور باشد.» نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران با بیان این‌که در فاز جدید برنامه‌ی تحول نظام سلامت در حاشیه‌ی شهر‌ها که جمعیتی حدود ۱۲ میلیون نفر را در بر می‌گیرد برای ارایه‌ی خدمات در سطح اول می‌خواهند به‌جای پزشکان عمومی از کار‌شناسان بهداشتی استفاده کنند، گفت: «بعضی از مسوولان ارشد وزارت بهداشت معتقدند اولاً پزشک عمومی به اندازه‌ی کافی نداریم و ثانیاً ارایه‌ی خدمات آنان برای نظام سلامت گران درمی‌آید. اما من معتقدم ما برای اجرا و گسترش برنامه‌ی پزشک خانواده، آن هم به‌طور اصولی، به اندازه‌ی کافی پزشک عمومی داریم ولی بعضی از دوستان در وزارت بهداشت نمی‌خواهند پزشک عمومی بازیگر اصلی نظام سلامت کشور ما باشد.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

تسلیت

همکار محترم، جناب آقای دکتر پیروز موحد بشیری درگذشت برادر ارجمندتان، دکتر پیام موحد بشیری، رییس بیمارستان رازی تامین اجتماعی چالوس را تسلیت می‌گوییم. برای آن همکار گرامی که از فعالان صنفی جامعه‌ی پزشکی عمومی و عضو هیات مدیره و دادستان نظام پزشکی شهرستان چالوس بوده‌اند، آرامش ابدی و برای بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

مشاور وزیر بهداشت: راهنماهای بالینی مهم‌ترین ابزار پزشک خانواده است/ دکتر رقیه حج‌فروش

TT1D (206)_resizeسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: با تدوین و انتشار 20 جلد نخست از مجموعه‌ کتاب‌های «راهنمای بالینی مبتنی بر شواهد» در دانشگاه علوم پزشکی تهران، یکی از بزرگ‌ترین گام‌ها برای پیاده‌سازی نظام سطح‏‌بندی و ارجاع به محوریت پزشک خانواده برداشته شد. در مراسم رونمایی از این مجموعه که سه‌شنبه 4 آذر 93 در ساختمان ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، دکتر ایرج حریرچی، قائم‌مقام و معاون کل وزارت بهداشت، تهیه‌ی این راهنماها برای پزشکان خانواده را بااهمیت‌تر از اجرای مرحله‌ی اول طرح تحول نظام سلامت دانست و گفت: «طبق سیاست‌های کلی ابلاغی توسط مقام معظم رهبری و طبق قانون برنامه‌ی پنجم، نظام بهداشتی- درمانی کشور مکلف به نهادینه‌سازی راهنماهای بالینی در طبابت است که بر این اساس، نظام ارجاع و پزشک خانواده شکل ‌گرفته است. امیدواریم استفاده از راهنماهای بالینی در کشور نهادینه شود و پزشکان مبتنی بر این راهنماها تدریس کنند و مردم هم ارایه‌ی خدمات را مبتنی بر راهنمای بالینی و بر اساس سطوح ارجاع قبول کنند که البته این مساله نیازمند فرهنگ‌سازی در کل جامعه است.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

رییس انجمن پزشکان عمومی ایران: هنوز در ابتدای راه تحول در نظام سلامت هستیم

FILE04371برای کنترل تخصص‌گرایی و هدررفت منابع، راهی ‌جز استقرار نظام ارجاع وجود ندارد سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: اگر منظور کارگزاران سلامت کشور از واژه‌ی «تحول» نوعی تغییر یا ری‌فرم باشد، باید صراحتاً اعلام کنم هنوز در ابتدای راه تحول در نظام سلامت هستیم و برای تغییرات راهبردی و اساسی، هنوز مستند جامعی مشاهده نکرده‌ام. رییس انجمن پزشکان عمومی ایران با اعلام این نظر درباره‌ی اقدامات انجام شده در برنامه‌ی تحول نظام سلامت گفت: «به‌نظر من آن‌چه تا کنون در بسته‌های تحول ارایه شده شامل تامین زیرساخت‌ها و حداقل‌های مورد نیاز برای نظام درمان کشور و بهبود کیفیت درمان و کاهش پرداختی از جیب مردم بوده است. به‌عبارت دیگر، ساختار فیزیکی و تجهیزاتی مراکز درمانی دولتی که به‌شدت فرسوده و دچار محرومیت و عقب‌افتادگی‌ بوده تا حدی بهسازی شده یا می‌شود و بخشی از دغدغه‌های مردم برای گرانی هزینه‌های درمان نیز جبران شده است و البته با طرح‌هایی که برای جبران حق‌الزحمه‌ها در پیش است انگیزه‌های نیروی انسانی اعم از کادر پزشکی و پیراپزشکی نیز بیشتر از گذشته خواهد شد.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور: پزشکان عمومی‌ را در برنامه‌ی تحول نادیده گرفته‌‌اند

1سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: «اجرای صحیح نظام سطح‌بندی خدمات بر پایه‌ی پزشک خانواده خواسته‌ی همیشگی پزشکان عمومی بوده اما متاسفانه اجرای نامناسب این برنامه در روستاهای کشور از سال 84، در برابر آن ذهنیت منفی ایجاد کرده است.» رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی کشور در مجمع عمومی این انجمن که دیروز 14 آذر در مجتمع نگین غرب تهران برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که آیا واقعاً در جامعه‌ی پزشکان عمومی توافقی بر سر برنامه‌ی پزشک خانواده ‌وجود دارد یا تنها به خواست مسوولان انجمن در قطعنامه‌ی پایانی نشست اخیر این شورا در کرمان بر آن تاکید شده است، ضمن اعلام مطلب فوق افزود: «هر وقت صحبت پزشک خانواده می‌شود بسیاری به‌یاد بیگاری پزشکان، بسته‌های خدمات سنگین بدون قابلیت اجرایی، نظارت‌های غیراصولی و... می‌افتند و برنامه‌هایی که با کمبود اعتبارات نظام سلامت به‌صورت سرهم‌بندی اجرا شد. ولی حالا با زیاد شدن اعتبارات نظام سلامت می‌توان آن را به‌گونه‌ای طراحی کرد که استقرار این نظام، سبب ارتقای کیفی نظام سلامت و برخورداری تیم سطح یک سلامت، از درآمدی معقول شود. تیم کارشناسی انجمن پزشکان عمومی، ‌برای استقرار این نظام آمادگی کامل دارد و پزشکان عمومی ‌نیز با آشنایی بیشتر با برنامه‌ی انجمن، با توجه به این‌که همچون مردم کشور، منافع‌شان در گرو اجرای این برنامه خواهد بود، با آن همراه و همراه‌تر خواهند شد.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

مهندس جعفرزاده در دیدار با هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت: جهت‌گیری برنامه‌ی تحول نظام سلامت اشتباه است

2سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: نماینده‌ی مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، با تایید نظرات انجمن پزشکان عمومی درباره‌ی لزوم اصلاحات در برنامه‌ی تحول نظام سلامت، قول داد مطالبات پزشکان عمومی را در برنامه‌ی امشب «نبض» مطرح کند. مهندس غلامعلی جعفرزاده در دیدار با جمعی از اعضای هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی رشت که از ساعت 8 تا 9:30 صبح دیروز سیزدهم آذرماه در دفتر مشاوران دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، ضمن تاکید بر لزوم تحول در نظام سلامت، جهت‌گیری فعلی این برنامه را که به‌سوی هزینه‌کرد منابع در بخش‌های تخصصی است نادرست دانست و خواستار مطالعه‌ی کارشناسی و تامل بیشتر بر برنامه‌های در دست اجرا شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

بیانیه‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران درباره‌ی سطح‌بندی خدمات، نظام ارجاع و برنامه‌ی پزشک خانواده: استقرار نظام سطح‌بندی و ارجاع هدف اصلی انجمن پزشکان عمومی ایران است

iranسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: استقرار نظام سطح‌بندی و ارجاع از طریق اصلاح و توسعه‌ی برنامه‌ی پزشک خانواده، هدف اصلی انجمن پزشکان عمومی ایران اعلام شد. در بیانیه‌ی مواضع انجمن پزشکان عمومی ایران که امروز درباره‌ی سطح‌بندی خدمات، نظام ارجاع و برنامه‌ی پزشک خانواده انتشار یافت، میثاق و آرمان این انجمن «پایبندی بر سوگند طبابت و مقدم داشتن سلامت عمومی بر آسایش و رفاه خویشتن»، هدف اصلی آن «استقرار نظام سطح‌بندی و ارجاع از طریق اصلاح و توسعه‌ی برنامه‌ی پزشک خانواده» و اهداف فرعی «بهره‌وری و مشارکت پزشکان عمومی به‌عنوان سرمایه‌های انسانی در اصلاح نظام سلامت»، «پایداری و توسعه‌ی اعتبارات اختصاص یافته و جایگاه سلامت در نظام تصمیم‌گیری» و «کاهش نرخ بیکاری و رشد اشتغال در حوزه‌ی سلامت و گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی» اعلام شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

انجمن‌های پزشکان عمومی کشور: تنها راه تداوم تحول نظام سلامت، سطح‌‏بندی و ارجاع به محوریت پزشک خانواده است

11سایت انجمن پزشکان عمومی رشت: انجمن‌های پزشکان عمومی کشور با حمایت از ‌کوشش‌های وزارت بهداشت برای ارتقای جایگاه سلامت در هیات دولت و بهبود اعتبارات مالی حوزه‏‌ی سلامت، تنها راه تداوم برنامه‌ی تحول نظام سلامت را استقرار نظام سطح‏‌بندی و ارجاع به محوریت پزشک خانواده اعلام کردند. در قطع‏نامه‌ی پایانی چهارمین گردهمایی شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران که در روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان ۱۳۹۳ در شهر ماهان کرمان برگزار شد، با بیان این‌که تداوم هدایت مستقیم بیماران به سطوح تخصصی و فوق‌تخصصی منجر به هدر رفتن سرمایه‏‌های کشور به‌‏دلیل ایجاد اثرات القایی خواهد شد، توجه به برنامه‌های تحول در سطح یک و پرهیز از اجرای هر گونه برنامه‌ی مخل پزشک خانواده مورد تاکید قرار گرفت و اعلام شد پزشکان عمومی شاغل در بخش خصوصی در بیشتر نقاط کشور می‌‏توانند به‌عنوان پزشک خانواده، بخش محوری عرضه‏‌ی سطح پایه‌ی خدمات سلامت را در نظام سطح‌بندی و ارجاع برعهده گیرند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

در همایش انجمن‌های پزشکان عمومی سراسر کشور مطرح شد/ انتظار پزشکان عمومی از نظام سلامت: محوریت پزشک خانواده، اولویت بخش خصوصی

146mسایت انجمن پزشکان عمومی رشت: با گردهمایی 70 نماینده از 29 انجمن پزشکان عمومی سراسر کشور در همایش دو روزه‌ی شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران در «باغ شاهزاده»ی ماهان، مسایل عمده‌ی نظام سلامت به‌ویژه چشم‌انداز آینده‌ی شغلی پزشکان عمومی در پرتو برنامه‌های پزشک خانواده و تحول نظام سلامت بررسی شد. در نخستین روز این همایش که پنجشنبه 29 آبان در دو بخش صبح و عصر و با اجرای دکتر افشین اسدی برگزار شد، ابتدا دکتر عباس کامیابی، رییس انجمن‌های پزشکان عمومی ایران و کرمان، پس از خوش‌آمدگویی به میهمانان، طی سخنانی کوتاه، عملکرد چند ماه گذشته‌ی انجمن را به اطلاع همکاران رساند و سپس دکتر مهران قسمتی‌زاده، رییس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران، (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل