سمينارها (آموزش مداوم و...)

کارگاه احیای قلبی-ریوی در لاهیجان

کارگاه عملی احیای قلبی ریوی (CPR) در دوم خرداد ماه 92 در سالن دکتر محجوبی سازمان نظام پزشکی لاهیجان برگزار می‌شود. این کارگاه  که دارای  6 امتیاز بازآموزی برای پزشکان و پیراپزشکان (پزشکان عمومی، دندانپزشکان، کارشناسان ارشد مامایی و پرستاری، متخصصان بیماری‌های قلب و عروق، بیهوشی، طب اورژانس، داخلی، کودکان، زنان، جراحی عمومی، پوست، چشم، گوش و حلق و بینی، اورولوژی، اورتوپدی، عفونی، مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب و  روانپزشکان) است (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

شورای‌عالی قله‌ی کوه یخ نظام پزشکی است

Dr Jowzi (2)

1- می‌گویند تاریک‌ترین ساعات شب همان دم‌دمای پیش از سر زدن سپیده است. من که هیچ‌وقت آن موقع شب به آسمان زل نزده‌ام، اما قاعدتاً باید همین‌جور باشد. درست در زمانی که با بحران «سیاسی‌نمایی انتخابات نظام پزشکی» و رد صلاحیت‌های بی‌سابقه‌ی متعاقب آن گمان می‌رفت فاتحه‌ی این نهاد چهل و چند ساله و فراگیر صنفی برای همیشه خوانده و از آن شیری بی یال و دم و اشکم بر جای مانده باشد، سر زدن جوانه‌ای که پس از برآمدن و بالیدن «ائتلاف بزرگ جامعه‌ی پزشکی ایران» خوانده شد، امید را در دل‌ها زنده کرد و تا حد زیادی آب رفته را به جو برگرداند. برای نخستین بار ائتلافی از جامعه‌ی پزشکی تشکیل شده بود که پیش از انتخابات «اهداف، خط مشی و برنامه‌ها»یش را منتشر می‌کرد،۱ نامزدهایش را معرفی می‌کرد و برای انتخاب‌هایش معیار و مبنا داشت. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

ویرایش جدید نسخه‌ی ۰۲ پزشک خانواده از امروز در ۸ استان اجرا می‌شود

13920209000036_PhotoAرییس ستاد اجرایی برنامه‌ی پزشک خانواده در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از اجرای ویرایش جدید نسخه‌ی ۰۲ این برنامه خبر داد. در این ویرایش که اجرای آن از امروز در ۸ استان آغاز می‌شود،‌ تیم ۱۷ نفره‌ی پزشک خانواده حذف شده است، پزشک خانواده به‌صورت یک‌نفره جمعیت تحت پوشش خود را ویزیت می‌کند و خدمات بهداشتی و پیشگیرانه طبق روال سابق در مراکز بهداشتی- درمانی وزارت بهداشت انجام می‌شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
سمينارها (آموزش مداوم و...)

همایش کشوری سارکوییدوز در رشت

نخستین همایش کشوری سارکوییدوزیس در تاریخ دوم و سوم خرداد ماه در دانشکده‌ی پرستاری و مامایی شهید بهشتی رشت برگزار می‌شود. در این همایش که دارای امتیاز بازآموزی هم هست،  کارگاه‌های interventionalهای آموزش سی‌تی اسکن، برونکوسکپی و PFT نیز برگزار می‌شود. همکاران برای ثبت نام به سامانه‌ی اموزش مداوم دانشگاه بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

گزارش نشست انجمن پزشکان عمومی با وزیر بهداشت: حضور نمایندگان انجمن پزشکان عمومی در ارکان سیاستگذاری وزارت بهداشت

92/9/22، سایت ائتلاف فراگیر پزشكان عمومي ايران: وزیر بهداشت در نشست شب گذشته با نمایندگان انجمن پزشکان عمومی، موافقت کرد نمایندگان این انجمن در ارکان سیاستگذاری وزارت بهداشت حضور داشته باشند. در این نشست، دکتر عباس کامیابی، دکتر عزت‌الله گل‌علیزاده و دکتر ملیحه کیان‌فر (رییس، نایب رییس و خزانه‌دار انجمن پزشکان عمومی ایران)، دکتر مستوره شمسی‌زاده (نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ساری) و دکتر عباس آقازاده (رییس مجمع عمومی نظام پزشکی ایران) از مازندران و دکتر ابوالفضل بهجو (رییس انجمن پزشکان عمومی شیراز) و دکتر لاله تدین (نایب رییس مجمع عمومی نظام پزشکی ایران) از فارس و نیز دکتر علی‌رضا زالی، رییس کل جدید سازمان نظام پزشکی کشور، حضور داشتند (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

شادباش

با راه‌یافتن هر سه نماینده‌ی سازمان‌های نظام پزشکی استان گیلان به شورای عالی نظام پزشکی، این پیروزی غرورآفرین و مسرت‌بخش را به همکاران ارجمندمان پروفسور انوش برزیگر، دکتر فرزاد فرقان و فرجود شکوهی (فیزیوتراپیست) شادباش گفته و امید داریم با تلاش خود سبب تعییرات مثبت در نظام سلامت کشور و بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

روز جهانی ماما گرامی باد/ دکتر بهمن مشفقی

به مناسبت پانزدهم اردیبهشت، روز جهانی ماما

انجمن پزشکان عمومی رشت این روز را به همه‌ی همکاران گرانقدر ماما‌ شادباش می‌گوید.

پنجم ماه مه مصادف با پانزدهم اردیبهشت برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی از سوی سازمان جهانی بهداشت و «کنفدراسیون بین‌المللی مامایی» به نام «روز جهانی ماما» نامگذاری شده و اين نامگذاري از سال ۱۹۹۲ رسمیت يافت. جامعه‌ي مامایی با نقش محوری خود (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

حشمت نهضت جنگل، دکتر ابراهیم حشمت!/ دکتر بهمن مشفقی

به مناسبت چهاردهم اردیبهشت، سالگرد شهادت دکتر ابراهیم حشمت

مدت‌ها در این اندیشه بودم که در خصوص انسان شرافتمند، مبارز سخت‌کوش و پزشک مردم‌دوست، شادروان زنده‌یاد دکتر ابراهیم حشمت، نام‌آور و حشمت نهضت جنگل مطلبی بنویسم تا مبارزات و جان‌فشانی‌های این انسان شریف، آزاده، میهن‌پرست و بیگانه ستیز برای نسل جوان روشن شود و در ضمن ادای دینی هم به او شده باشد. چیزی که اغلب اهالی تحقیق به آن اشاره می‌کنند این است که آن‌طور که باید، مقام و منزلت شادروان دکتر حشمت در کتاب‌ها و رسالاتی که در مورد نهضت جنگل نوشته شده، شرح داده نشده است. خوشبختانه محقق بلندآوازه و خستگی‌ناپذیر، شادروان استاد سید محمدتقی میرابوالقاسمی، سال‌ها پیش همت قابل تحسینی به خرج داده و شرح زندگی و مبارزات شادروان دکتر حشمت را با استفاده از بیش از ۸۶ منبع و ماخذ به رشته‌ي تحریر درآورده است (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

پیروزی شگفت‌انگیز ائتلاف فراگیر و ائتلاف بزرگ جامعه‌ی پزشکی ایران در مجمع عمومی نظام پزشکی/ دکتر زالی رییس کل شد

با راه یافتن هر ۹ نامزد اختصاصی ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران به شورای‌عالی و هیات رییسه‌ی مجمع عمومی نظام پزشکی و ۱۹ نامزد ائتلاف بزرگ جامعه‌ی پزشکی ایران (شامل ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران، ائتلاف بزرگ استان‌ها و انجمن‌های مرجع گروه پزشکی) به شورای‌عالی سازمان، این دو ائتلاف به پیروزی بزرگی در مجمع عمومی امروز نظام پزشکی دست یافتند.

همچنین دکتر علی‌رضا زالی، نامزد این دو ائتلاف با به‌دست آوردن ۱۶۶ رای در برابر ۵۶ رای رقیب خود، دکتر عبدالرضا عزیزی، رییس کل سازمان نظام پزشکی شد (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

تعرفه‌های پزشکی سال جدید هنوز ابلاغ نشده است

1 با گذشت بیش از یک ماه از آغاز سال ۱۳۹۲، تعرفه‌های تشخیصی- درمانی سال جدید هنوز رسماً ابلاغ نشده است. در حالی که وزیر بهداشت در اسفندماه اعلام کرده بود شورای‌عالی بیمه این تعرفه‌ها را براساس رشد ۱۸ درصدی در تعرفه‌های بخش دولتی و رشد ۲۹ درصدی برای بخش خصوصی تصویب کرده و به‌گفته‌ی معاون درمان وی، تعرفه‌های جدید پزشکی از اول فروردین قابلیت اجرا دارد، ظاهراً بخش‌نامه‌ی ابلاغ آن هنوز در انتظار امضای معاون اول رییس جمهور است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

قابل توجه اعضای مجمع عمومی نظام پزشکی: فهرست انتخاباتی انجمن پزشکان عمومی و ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران

Banner 2 دقایقی پیش فهرست پیشنهادی انجمن پزشکان عمومی و ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران برای عضویت در شورای‌عالی نظام پزشکی مشخص شد. به‌گزارش منبع خبری سایت ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران، دکتر ولی رستم‌زاده (آذربایجان غربی)، دکتر محسن مصلحی (اصفهان)، دکتر فرزاد فرقان (گیلان)، دکتر حسین قشلاقی (خوزستان) و دکتر محمدمهدی گلمکانی (تهران) پنج همکار پزشک عمومی (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

انتخابی دیگر/ دکتر حمید طهماسبی‌پور

در آستانه‌ی انتخابات شورای‌عالی نظام پزشکی هستیم. انتخاباتی که مشخص خواهد کرد، سکان رهبری بزرگ‌ترین سازمان صنفی کشور را چه کسانی به‌دست خواهند گرفت. بررسی تجربه‌ی چند دوره‌ی گذشته نشان می‌دهد، این انتخابات دارای ویژگی‌های فراوان و پیچیده‌ای است. از سویی شورای‌عالی متشکل از تمام گروه‌های پزشکی تشکیل دهنده‌ی آن است و از سوی دیگر این شورا منتخب مجمعی از نمایندگان نظام پزشکی‌های سراسر کشور است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

نایب رییس شورای‌عالی نظام پزشکی کشور: همیشه در کنار پزشکان عمومی هستم

Dr Barzigar نایب رییس شورای‌عالی نظام پزشکی کشور با تاکید بر این‌که همچون گذشته در هر جایگاهی در کنار همکاران پزشک عمومی خواهد بود، اعلام کرد همه‌ی نمایندگان استان گیلان در مجمع عمومی ۶ اردیبهشت نیز در انتخابات اعضای شورای‌عالی و هیات رییسه‌ی مجمع عمومی نظام پزشکی به فهرست پیشنهادی انجمن پزشکان عمومی ایران رای خواهند داد. دکتر انوش برزیگر در گفت‌وگو با سایت ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران با اشاره به این‌که این امر در نشست شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان مصوب شده است، ضمن تاکید بر این‌که پزشکان عمومی چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی مظلوم واقع شده‌اند، گفت: «من همیشه خودم را در جایگاه پزشک عمومی قرار داده‌ام،به‌خصوص در رابطه با طرح پزشک معین که به‌نظر می‌رسید به حقوق پزشکان عمومی لطمه وارد می‌شد، صراحتاً مخالفت خود را اعلام و تاکید کردم (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

اول اردیبهشت، روز ملی سعدی شیرازی، شاعر بزرگ ایران زمین خجسته باد

دلم تا عشقباز آمد در او جز غم نمی‌بینم دلی بی‌غم کجا جویم که در عالم نمی‌بینم دمی با همدمی خرم ز جانم بر نمی‌آید دمم با جان برآید چون که یک همدم نمی‌بینم (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

یک چرای بزرگ!/ دکتر مسعود جوزی

11

 وقتی قرار شد یادداشتی درباره‌ی ارزیابی نظام سلامت در یک سال گذشته بنویسم، اول سعی کردم یک لحظه چشمم را ببندم و روی این موضوع تمرکز کنم. واقعاً همین یک لحظه هم کافی بود. اوضاع نظام سلامت در سال ۹۱ برای من شبیه یک «چرا»ی بزرگ است؛ «چرا»یی که حاصل ترکیب ده‌ها «چرا»ی کوچک‌تر است؛ «چرا»یی که با همه‌ی عقل و درایتی که در خود سراغ دارم، نمی‌توانم به پاسخش حتی نزدیک هم بشوم!ولی پیش از شروع بحث همین‌جا روشن کنم که «نظام سلامت» نه فقط یک ترکیب دهان پرکن در کلام، که در عالم واقع هم یک میدان گل و گشاد است که به میدانچه‌های گوناگون مرتبط با هم تقسیم می‌شود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل