مقالات صنفي

نظام پزشکی به زبان ساده/ دکتر مسعود جوزی

باز هم نوبت انتخابات نظام پزشکی شد و نوبت این پرسش تکراری که: به چه کسی رای دهیم؟ معمولاً هم در پاسخ به این پرسش، صفات و ویژگی‌هایی ردیف می‌شود که آن‌قدر کلی و در عین‌حال مطلوب و پسندیده هست که هر کس خود را واجد آن بداند یا دست‌کم ادعایش را داشته باشد. شما ترسوترین آدم دنیا را هم که پیدا کنید، در حرف ممکن است ادعای «شجاعت» داشته باشد و همین‌گونه است تکلیف صفاتی چون «صداقت»، «استقلال»، «کارآمدی» و… . اما به‌نظر می‌رسد (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

خیلی دور، خیلی نزدیک/ چرا نظام پزشکی نمی‌تواند از عهده وظایف و انتظارات به خوبی برآید؟/ دکتر مهران قسمتی‌زاده

سازمان نظام پزشکی از نهاد‌‌های اجتماعی‌ای است که از آن زیاد صحبت می‌شود و هر بار که بحثی در مورد نظام سلامت درمی‌گیرد حتما از این سازمان هم یادی می‌شود، اما متاسفانه در عمل کسی به آن توجهی نمی‌کند و شاید بهتر بگوییم کسی آن را جدی نمی‌گیرد. مثلا ما پزشکان وقتی صحبت دفاع از حقوق صنفی می‌شود به یاد آن می‌افتیم و می‌خواهیم این سازمان از حقوق ما دفاع کند، اما خودمان برای قوی‌تر شدن آن گامی برنمی‌داریم و حتی در انتخابات آن نیز با اکراه شرکت می‌کنیم یا وقتی دولتیان صحبت از تخلفی در جامعه پزشکی می‌شود، به‌عنوان ناظم، به یاد نظام پزشکی می‌افتند اما خود به‌عنوان مدیر قدرتمند جامعه، آنقدر به این ناظم کم‌توجهی می‌کنند که برای این سازمان صلابتی نمی‌ماند که کسی به آن توجه کند و نظارت آن را جدی بگیرد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

فرهنگ مراجعه به پزشک خانواده/ دکتر فرزاد فرقان

سلامتی مقدس‌ترین ودیعه‌ی ذات الهی به انسان است، بنابراین وظیفه‌ی مسوولان سلامت جامعه بسیار سنگین است و لزوماً در تمامی مباحث و مجادلات و مجالس پزشکی باید ارتقای سلامت جامعه و همچنین ارتقای کرامت جامعه‌ی پزشکی لحاظ شود. اگر طرحی در حوزه‌ی سلامت اجرا شود، سازوکار اجرای طرح باید طوری تنظیم گردد که هیچ‌گونه آسیبی به حوزه‌های فوق وارد نشود و تمام ارکان نظام سلامت با طیب خاطر و اعتقاد و باورکامل آن را اجرا کنند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

انجمن پزشکان عمومی شیراز: مراجعات بی‌رویه به پزشکان خانواده داد همه را درآورده است

سایت ائتلاف فراگیر پزشکان عمومی ایران: هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی شیراز با صدور بیانیه‌ای نسبت به «مراجعات بی‌رویه به پزشکان خانواده» هشدار داد. در این بیانیه که دیروز (۲۵ آذر ۹۱) در سایت انجمن پزشکان عمومی فارس منتشر شد، بر ضرورت اصلاح نظام پرداخت هم به‌صورت تصحیح میزان سرانه و هم گذاشتن FFC (دریافت برای هر مراجعه) با محاسبه‌ی حداقل فرانشیز برای تمامی بیماران تاکید شده است. گفتنی است استان فارس از معدود استان‌هایی است که دستورالعمل پزشک خانواده‌ی شهری (نسخه‌ی ۰۲) در آن پیاده شده و پیش از این نیز اخبار متعددی از مشکلات اجرایی این دستورالعمل در آن منتشر شده است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

جدول زمان‌بندی انتخابات نظام پزشکی: ثبت‌نام ۵ تا ۱۱ دی، برگزاری ۴ اسفند

براساس جدول زمان‌بندی که «ستاد هماهنگی مرکزی ششمین دوره‌ی انتخابات سازمان نظام پزشکی» منتشر کرد، ثبت‌نام نامزدهای این انتخابات در روزهای ۵ تا ۱۱ دی انجام می‌شود و انتخابات روز چهارم اسفندماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد. (لینک دانلود: zamanbandi) این در حالی است که رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات نظام پزشکی، پیش از این روز ۱۳ بهمن را برای برگزاری این انتخابات اعلام کرده بود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
سمينارها (آموزش مداوم و...)

سخنرانی دکتر زهرا موسوی در رشت: مهندسی پزشکی در برابر آلزایمر

دکتر زهرا موسوی، پژوهشگر مهندسی پزشکی و استاد دانشگاه مانیتوبای کانادا، روز دوشنبه ۲۰ آذرماه در رشت سخنرانی خواهد کرد. به‌گزارش سایت انجمن پزشکان عمومی رشت، این سخنرانی که از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح در تالار حکمت دانشکده‌ی علوم انسانی دانشگاه گیلان (کیلومتر ۶ جاده‌ی تهران) برگزار می‌شود، درباره‌ی بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل