مقالات صنفي

نکاتی پیرامون نامه‌ی دکتر هویدا به خانم وزیر/ دکتر حمید طهماسبی‌پور

هزاره‌ی سوم: اتوبوس یا شتر

انتخابات هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران در روزی گرم و آفتابی، با شرکت بیش از هزار پزشک عمومی از سراسر کشور و در فضایی غرورانگیز برگزار شد؛ انتخاباتی که در تاریخ ۲۰ ساله‌ی انجمن بی‌نظیر بود. انتظار می‌رفت هیات مدیره‌ی سابق انجمن و در راس آن جناب آقای دکتر هویدا با تبریک به منتخبین و تشکر از حضور پرشور همکاران پزشک عمومی از سراسر کشور از خود بلوغ فرهنگی نشان داده و با این کار پایان خوشی بر بی‌عملی و ناتوانی خود بگذارند؛ اما متاسفانه چنین نشد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

پزشکان گیلانی در نامه به رییس دانشگاه: تا طرح ۰۲ اصلاح نشود، در آن شرکت نمی‌کنیم!

  418  پزشک گیلانی از شهرستان‌هاي رشت، لاهيجان، صومعه‌سرا، فومن، بندر انزلي و شفت در نامه‌ای به رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تاکید کردند از نام‌نویسی در نسخه‌ي 02 طرح پزشك خانواده‌ي شهري خودداری خواهند كرد.

امضا كنندگان اين نامه با بيان «اعتقاد راسخ به مبانی نظام سلامت مبتنی بر طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع»، دستورالعمل 02 را «بسیار شتابزده و بدون توجه به زیرساخت‌های لازم برای استقرار نظام سلامت مبتنی بر نظام ارجاع و پزشک خانواده» دانستند و از دكتر حسن بهبودي خواستند تا رفع نواقص و ابهامات این دستورالعمل، اجرای آن را در این استان به‌تعویق اندازد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

مصوبات نشست کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد شورای هماهنگی با معاونان درمان و دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی گیلان

 نشست مشترك کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان با دكتر محمدجواد محمدزاده و دكتر مرتضي رهبر (معاونان درمان و دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی گیلان) سه‌شنبه‌ 10 مرداد 91 برگزار شد.

این نشست که با حضور دكتر مهران قسمتي زاده (رييس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان) و دكتر رقيه حج‌فروش، دكتر الهام شاهرخي راد، دكتر فرزاد فرقان، دكتر مسعود جوزي و دكتر اردشير شهريزاد (اعضاي کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد) برای مطرح کردن برخی از مشکلات مراکز درمان سوءمصرف مواد با معاونان دانشگاه برگزار شده بود، مصوباتی داشت که مشروح آن را در زیر خواهید خواند.

گفتنی است از زمان تشکیل این نشست تا کنون برخی از مصوبات آن از جمله تغییر روز تحویل پوکه‌ی دارویی، نصب دستگاه کارت‌خوان در معاونت دارو  و جابه‌جايي يكي از كاركنان مربوطه اجرایی شده است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

استاندار گیلان در دیدار با نمایندگان جامعه‌ی پزشکی استان: نگرانی‌های شما از دستورالعمل ۰۲ را به رییس‌جمهور انتقال خواهم داد

نمایندگان جامعه‌ي پزشكي استان گيلان نظرات خود در مورد دستورالعمل ۰۲ طرح پزشك خانواده‌ي شهري و نگرانی‌های خود را از اجرای شتابزده‌ي این دستورالعمل با استاندار گیلان در میان گذاشتند. در این نشست که صبح چهارشنبه 18 مرداد 91 در دفتر مهندس مهدي سعادتی برگزار شد، تني چند از نمايندگان انجمن‌های پزشکی و روسای بیمارستان‌های خصوصی استان گیلان حضور داشتند. دغدغه‌ي اصلی اعلام شده از سوي پزشكان در این نشست، (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

نهادی جدید در شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان: کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد تشکیل شد

 رييس شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی گیلان از تشكيل کمیته‌ی درمانگران سوءمصرف مواد در اين شورا خبر داد. دكتر مهران قسمتي‌زاده در گفت‌وگو با سايت انجمن پزشكان عمومي رشت، ضمن اعلام اين خبر گفت: «هماهنگی با مسوولان دانشگاه علوم پزشكي گيلان، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر مراکز دولتی مربوطه، انجام کار کارشناسی در اين امور، جمع‌بندی نظرات همکاران و ارایه‌ي ان به مسوولان و نيز هماهنگی در مورد برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در حوزه‌ي اعتیاد از وظایف این کمیته خواهد بود.» (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار صنفي

بیانیه‌ی مجمع انجمن‌های پزشکی استان فارس در مورد نسخه‌ی ۰۲ برنامه‌ی پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری

طرح پزشک خانواده (۰۲) علی‌رغم تمام ایرادات و اشکالاتی که بر آن وارد است، از اواخر تیرماه امسال در استان فارس اجرایی شد. با این‌حال هنوز مدت کوتاهی از اجرای عجولانه‌ی آن نگذشته که نقص‌های آن بیش از پیش آشکار شده است، طرحی که اجرای صحیح آن نقش به‌سزایی در ارتقای سلامت عمومی جامعه و استقرار نظام درمانی سلامت محور داشت، در مرحله‌ی اجرایی تبدیل به بزرگ­‌ترین دغدغه‌ی جامعه‌ی پزشکی کشور شده است. لذا مجمع انجمن‌های پزشکی استان فارس که مجمعی علمی و متشکل از انجمن پزشکان عمومی و سایر انجمن‌های علمی تخصصی (جامعه‌ی جراحان، انجمن متخصصین داخلی و…) است در بیانیه‌ای در مورد نسخه‌ی ۰۲ برنامه‌ی پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهریبار دیگر مشکلاتی را که در مرحله‌ی اجرا رونمایی شده، برشمرد. عدم توجه به زیرساخت‌های لازم برای انجام طرح، عدم انتشار رسمی آمارهای اجرای طرح پایلوت در سه استان کشور، فقدان منابع مالی کافی برای اجرا و… بخشی از مشکلاتی است که مجمع در بیانیه‌ی خود به‌ آن اشاره کرده و پیشنهاداتی برای اجرای موفق‌تر آن نیز مطرح کرده است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار انجمن

نشست اعضای هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی با نماینده‌ی مردم رشت در مجلس شورای اسلامی

 تعدادی از اعضای هیات مدیره‌ي انجمن پزشکان عمومی رشت با دکتر حسن تامینی نماینده‌ی رشت و نایب رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در رابطه با طرح پزشک خانواده (02) نشست مشترکی برگزار کردند. در این نشست که روز جمعه 13 مرداد 91 و با حضور (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل