مقالات علمي

رینیت آلرژیک/ دکتر نیلوفر نیک‌پوری

رينيت آلرژيك (Allergic Rhinitis) با توجه به شيوع زياد آن و تاثيرش در كيفيت زندگي افراد و با توجه به محدوديتي كه در حضور فرد در اجتماع ايجاد مي‌كند و منجر به تاثيرات اقتصادي بد مي‌شود، يكي از مهم‌ترين بيماري‌هاي مزمن تنفسي است. اين بيماري در بسياري موارد مي‌تواند همراه با آسم باشد و در واقع همراهي اين دو در بسياري موارد وجود دارد، همان‌طور كه گاه رينيت آلرژيك با التهاب ملتحمه (كونژنكتيويت) نيز همراه است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

دو یادداشت: عجب آشفته‌بازاری است درمان!/ دکتر سونیا معصومی

پزشكان عمومي و مصرف بي‌رويه‌ي داروها مدت‌هاست پزشكان عمومي علي‌رغم اين‌كه بخش اصلي بار سلامت جامعه را به‌دوش مي‌كشند و با حداقل امكانات و دريافتي‌ها حداكثر سرويس‌دهي به بيماران و مراكز دولتي را دارند، ولي هميشه و همه‌جا سرشكسته‌اند و همه‌ي گروه‌ها چه بيمه‌گرها، چه مسوولان دولتي، چه پزشكان متخصص و... بسياري از معضلات درمان به‌ويژه مصرف بي‌رويه‌ي داروها را نتيجه‌ي عملكرد آنان مي‌دانند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

پزشکان عمومی و رضایت شغلی/ دکتر شهرام آروین

كل چيزي بيشتر از جمع جبري اجزاست!

رضايت شغلي متاثر از عوامل گوناگوني است، از جمله: خودآگاهي مبتني بر شناخت نقاط قوت و ضعف خود و تهديد‌ها و فرصت‌ها، وجود چالش‌هاي شغلي، تنوع‌پذيري، رويكرد مثبت شغلي، سبك زندگي متعادل و هدفمندي. دو عامل امنيت اقتصادي و هويت علمي نيز از مهم‌ترين عوامل تاثيرگذار در رضايت شغلي پزشكان عمومي است و گرايش غالب آنان به ادامه‌ي تحصيل در رشته‌هاي تخصصي را با دو انگاره‌ي زير توجيه مي‌كند: (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
سمينارها (آموزش مداوم و...)

مدون پوست سه‌شنبه در نظام پزشکی رشت

دومین برنامه‌ی آموزش مداوم مدون انجمن پزشکان عمومی رشت با عنوان «پوست ۱» سه‌شنبه ۸۸/۱۱/۱۳ در تالار اجتماعات بیمارستان شفا در رشت برگزار می‌شود. دکتر سونیا معصومی، دبیر علمی انجمن پزشکان عمومی رشت ضمن اعلام خبر فوق اعلام کرد: «این برنامه ظرفیت حضور ۱۰۰ تن از همکاران را دارد و بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

اخراج فاضل/ دکتر مسعود جوزی

كنار رفتن دكتر ايرج فاضل از رياست فرهنگستان علوم پزشكي پس از 19 سال نبايد براي خود او امر مهم يا غيرمنتظره‌اي بوده باشد: مهم از اين‌ رو كه او همان 19 سال پيش‌ وزارت بهداشت را كه مقامي بسيار مهم‌تر و البته پرجاذبه‌تر بود، تنها يك سال پس از شروع وزارت و با در پيش گرفتن رفتاري كه مخالفانش آن را «تكبر و بي‌اعتنايي در برابر پزشكان جوان برآمده از انجمن اسلامي دانشگاه‌ها و نيز نمايندگان مجلس» مي‌دانستند، از دست داده بود؛ و غيرمنتظره از آن جهت كه او پنج ماه پيش و در اوج خشونت‌هاي پس از انتخابات رياست جمهوري، نامه‌ي سرگشاده‌اي منتشر كرده بود كه در پي آن بروز چنين واكنش‌هايي محتمل به‌نظر مي‌رسيد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل