انجمن پزشکان عمومی رشت

Rasht General Practitioners’ Association
۲۳ شهریور, ۱۳۸۸

کنفرانس آنفلوانزای نوع A

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها: ,

کنفرانس یک‌روزه‌ی آنفلوانزای نوع A پنج‌شنبه ۸۸/۶/۲۶ در سالن اجتماعات بیمارستان پورسینای رشت برگزار می‌شود.
بنا بر نامه‌ی معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، پیرو بخشنامه‌ی وزیر بهداشت و نامه‌ی مدیر کل آموزش مداوم جامعه‌ی پزشکی، این کنفرانس باید برای کلیه‌ی مشمولین قانون آموزش مداوم (پزشکان) اجرا شود و پذیرش امتیاز آموزش مداوم سال ۸۸ همکاران منوط به گذراندن این دوره است.
کنفرانس یاد شده ۵ امتیاز آموزش مداوم دارد.

۲۳ شهریور, ۱۳۸۸

بازآموزی‌ها در سایت دانشگاه

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها: ,

برنامه‌های در دست اجرای دفتر آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی گیلان (مدون، کنفرانس و سمینار) از هفتم شهریورماه در سایت این دانشگاه قرار دارد. برای اطلاع از این برنامه‌ها به نشانی http://www.cme.gums.ac.ir/ مراجعه کنید.
بنا بر نامه‌ی معاونت آموزشی دانشگاه، همکاران پزشک عمومی همچنین می‌توانند در این سایت برای برنامه‌های مدون مورد علاقه‌ی خود ثبت‌نام کنند ولی ثبت‌نام برای کنفرانس‌ها، سمینارها و برنامه‌های مدون همکاران متخصص در محل اجرای برنامه انجام می‌شود و نیازی به ثبت‌نام اینترنتی نیست.

۱۲ شهریور, ۱۳۸۸

پزشک خانواده: چالش‌ها، راهکارها

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار صنفي, سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

سازمان نظام پزشکی چالوس همایش یک‌روزه‌ی «پزشک خانواده: چالش‌ها، راهکارها» را برگزار می‌کند.
این همایش با حضور مسوولان و دست‌اندرکاران اجرای طرح پزشک خانواده روز پنجشنبه ۸۸/۹/۱۹ برگزار خواهد شد و مهلت ارسال مقالات ۸۸/۸/۳۰ است. مقالات پس از بررسی‌های لازم به‌صورت سخنرانی یا پوستر ارایه خواهد شد و پانلی هم با حضور مسوولان و نمایندگان پزشکان خانواده برگزار می‌شود. ادامه مطلب…

۱۱ شهریور, ۱۳۸۸

گفت‌وگو با پزشک نمونه‌ای که معرفی نشد: دکتر انوش برزیگر، استاد گروه قلب دانشگاه

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات اجتماعي - برچسب‌ها: ,

0013دکتر انوش برزیگر عناوین و مناصب صنفی و علمی مهم و پرشماری داشته است و دارد: از نایب رییسی و عضویت در شورای‌عالی نظام پزشکی تا نایب رییسی و عضویت در هیات مدیره‌ی انجمن متخصصین داخلی و فرهنگستان علوم پزشکی و هیات ممتحنه‌ی بورد تخصصی و… که اگر به هر یک از این ها می‌خواستیم فقط یک سرک بکشیم، الان به‌جای یک گفت‌وگوی چند صفحه‌ای باید یک کتاب تقدیم‌تان می‌کردیم.

ادامه مطلب…

۱۱ شهریور, ۱۳۸۸

دکتر حمید جعفری صیادی: فکر می‌کردم به پزشک عمومی نیاز دارند

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن - برچسب‌ها: ,

0011تا پیش از این‌که تصمیم بر عدم برگزاری جشن روز پزشک در نظام پزشکی رشت گرفته شود، تمامی مراحل پیشین برگزاری این جشن انجام شده بود از جمله انتخاب پزشکان نمونه از سوی انجمن‌ها و انتخاب نهایی از سوی هیات مدیره‌ی نظام پزشکی رشت. انجمن پزشکان عمومی رشت امسال دکتر حمید جعفری صیادی و دکتر مرضیه مصدقی را به‌عنوان پزشکان نمونه‌ی سال ۸۸ خود معرفی کرد و نظام پزشکی نیز ضمن تایید این دو انتخاب، دکتر جعفری صیادی را به‌عنوان یکی از سه پزشکی که برای تقدیر به نظام پزشکی مرکزی معرفی می‌شوند برگزید. ولی در نهایت با لغو مراسم روز پزشک امسال، قرار است تقدیر از این دو پزشک- و ۷ همکار نمونه‌ی دیگر نظام پزشکی- به مراسم سال آینده موکول شود.
ادامه مطلب…

۱۰ شهریور, ۱۳۸۸

مولتیپل اسکلروزیس (MS)/ دکتر میرصفا اسدی‌نژاد، دکتر محمدعلی فهیمی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها: , , ,

myelin3مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis: MS) بیماری مزمن و ناتوان‌کننده‌ی دستگاه عصبی یعنی مغز و نخاع است. این بیماری خودایمنی است و در آن دستگاه ایمنی بدن علیه قسمت میلین حمله‌ور می‌شود. آنتی‌بادی و گلبول‌های سفید میلین را که پوشش چربی فیبرهای عصبی در مغز و نخاع است، تخریب می‌کنند و در نهایت بافت فیبر عصبی نیز صدمه می‌بیند. در نتیجه در محل صدمه اسکار به‌وجود می‌آید و عمل هدایت عصبی در محل صدمه کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود و ضعف حرکتی، اختلال تعادل و اختلال حسی یا بینایی ایجاد می‌شود. ادامه مطلب…

۸ شهریور, ۱۳۸۸

یاد بهزاد در دومین سال‌روز درگذشت استاد

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار اجتماعي - برچسب‌ها:

0010ظهر امروز دکتر محمود بهزاد پذیرای دوستدارانی بود که در دومین سالروز درگذشت استاد بر مزارش واقع در آرامگاه سلیمانداراب رشت گرد آمده بودند.
در این مراسم فریدون نوزاد و جعفر خمامی‌زاده از اهالی فرهنگ عضو انجمن مهرورزان گیل و از دوستان قدیمی دکتر بهزاد شرح کوتاهی از زندگی و خاطراتی از او را به حاضران تقدیم کردند و دکتر حمید علاف خیری نیز به نمایندگی از انجمن داروسازان گیلان درباره‌ی استاد و جایگاهش در انجمن سخن گفت. ادامه مطلب…

۱ شهریور, ۱۳۸۸

ناخن‌های شیاردار در آرتریت روماتوئید/ دکتر حمید نوروزی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات علمي - برچسب‌ها: , ,

009مقدمه: پس از انتشار مقاله‌ی «ناخن‌های شیاردار»، یکی از خوانندگان به نام آزاد پرسش زیر را مطرح کرد:
خیلی ممنون از مطالب مفید شما. من مبتلا به بیماری آرتریت روماتوئید هسنم ناخنهای شیاری دارم . یک سال تحت درمانم ولی مداوا نشدم .نظر شما در این باره چیست؟
در پاسخ، دکتر نوروزی یادداشت زیر را فرستادند که برای استفاده‌ی سایر علاقه‌مندان به‌صورت مقاله‌ی جداگانه‌ای تقدیم می‌کنیم:
ادامه مطلب…

۱ شهریور, ۱۳۸۸

روز پزشک خجسته باد

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار اجتماعي - برچسب‌ها:

زادروز شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا روز قدردانی از دستانی است که شفا می‌بخشند. این رdoctor11وز فرخنده بر دستان شفابخش جامعه‌ی پزشکی ایران‌زمین، به‌ویژه همکاران سخت‌کوش و فرهیخته‌ی پزشک عمومی خجسته باد!

انجمن پزشکان عمومی رشت