سمينارها (آموزش مداوم و...)

کیست‌های خوش‌خیم تخمدان

سی‌ودومین نشست از کنفرانس‌های علمی «موسسه‌ی فن‌آوری‌های نوین پزشکی مهر» با عنوان «کیست‌های خوش‌خیم تخمدان» از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ پنج‌شنبه ۲۸ خرداد‌ماه در آمفی‌تئاتر این موسسه (واقع در رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد) برگزار خواهد شد. این نشست به‌صورت پانلی با حضور دکتر محمد آشتیانی، دکتر شیرین بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آلرژی‌های غذایی در کودکان/ دکتر حسین سهرابی‌فر

food_allergy-sدر حدود 15% جمعيت عادي واكنش ناخواسته نسبت به مواد غذايي را گزارش مي‌كنند ولي شيوع واقعي آلرژي غذايي كمتر از اين ميزان است (4-1% در كل جمعيت). خيلي از مردم به‌اشتباه فكر مي كنند كه به يك ماده‌ي غذايي خاص حساسيت دارند و از آن ماده‌ي غذايي اجتناب مي‌كنند بدون آن كه با پزشك مشورت كرده باشند و اين پرهيزهاي بي‌رويه گاهي عوارض سوءتغذيه را به‌دنبال دارد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

به‌یاد دکتر علیرضا اولنگیان تهرانی (۸۸-۱۳۴۵)/ و قصه‌ی ما تا وصال خاک سر پایان نخواهد داشت…/ دکتر حمید اخوین

dr-olangianصاحب آن‌همه گفتار امروز سائل فاتحه و ياسين است دكتر عليرضا اولنگيان، انساني شريف، پزشكي حاذق و رفيقي شفيق روي در نقاب خاك كشيد. آن‌قدر زيبا مي انديشيد و زيبا مي‌نوشت كه اين قلم را توان وصف او نيست. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

من‌سالار/ مروری بر اختلال شخصیت خودشیفته/ (انسان پازل سیال الهی- ۲۴)/ دکتر افشین خداشناس

003جواني كه شيفته‌ي خودش شد در اساطير يونان آمده است كه نارسيس (Narcis) جوان زيبارويي بود كه به عشقِ دلدادگان خود (از دختران زميني و الهه‌هاي آسماني) كمترين توجهي نداشت. يكي از شيفتگان او حوري (Nymph) زيبايي به نام اكو (Echo) بود كه از عشق او روز و شب نداشت. روزي از روزهاي دلدادگي، اكو در جنگل با آوازي شادمانه در گشت و گذار بود. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

دکتر فتحعلی حسین‌پناه درگذشت

دکتر فتحعلی حسین‌پناه از همکاران پیش‌کسوت و خوش‌نام شهرستان رشت درگذشت. انجمن پزشکان عمومی رشت ضمن تسلیت و ابراز همدردی فقدان این پزشک ارجمند به اعضای خانواده و بازماندگان ایشان به‌ویژه فرزند برومندشان دکتر فرهاد حسین‌پناه، خانواده‌ی پزشکی استان گیلان را به حضور در مراسم سومین روز درگذشت این همکار بیشتر بخوانید...

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

مشکلات درمانی و انتخابات ریاست جمهوری/ دکتر بابک زمانی

02s9«مشكلات درماني» عنوان بخش دوم از سلسله يادداشت‌هايي است كه در يكي دو ماه اخير با عنوان «مسايل جامعه‌ي پزشكي و انتخابات» در روزنامه‌ي اعتماد منتشر شده است. نويسنده در اين يادداشت به بهانه‌ي در ميان گذاشتن مسايل جامعه‌ي پزشكي با نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري، عمده‌ترين معضلات نظام سلامت را برشمرده و راه حل‌هايي براي هر بخش ارايه كرده است. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

داستان دو وزیر/ دکتر مسعود جوزی

01s14چهار سال از روزي كه زمام حكمراني كشور جم به دست رييس جمهور فعلي، دكتر محمود احمدي‌نژاد و دولت «اصول‌گرا»ي او سپرده شد مي‌گذرد. در اين چهار سال در باب آن‌چه طي اين مدت بر ملت و مملكت گذشت بسيار نوشته‌اند و در اين روزهاي انتخابات بيشتر هم مي‌نويسند و لابد تا دنيا دنياست در كتاب‌هاي تاريخ بسيار بيشتر از اين‌ها خواهند نوشت تا جايي كه چيزي از ماوقع اين سال‌ها ثبت و ضبط ناشده نماند. اما در اين يادداشت مي‌خواهم چند خطي نه درباره‌ي شخص رييس جمهور و عملكرد مجموعه‌ي دولت، بلكه تنها درباره‌ي دو وزيري بنويسم كه در ارتباط با نظام سلامت و جامعه‌ي پزشكي كشور مسووليت‌ مستقيم داشته‌اند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آنفلوانزای خوکی/ دکتر حسن رخ‌شاد

swine-flu-sآنفلوانزاي خوكي چيست؟ آنفلوانزاي خوكي (Swine Flu or Swine Influenza) يك بيماري ريوي خوكي است كه به‌وسيله‌ي تيپ A ويروس آنفلوانزا كه معمولاً عامل همه‌گيري بيماري آنفلوانزا در خوك است، ايجاد مي‌شود. ويروس آنفلوانزاي خوكي بيماري شديد و مرگ‌ومير كمي در خوك ايجاد مي‌كند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
اخبار اجتماعي

فراخوان موزه‌ی تاریخ پزشکی گیلان

0454sهمكاران محترم پزشك، دندانپزشك، دامپزشك، داروساز، بهورز، بهيار و... در سراسر استان گيلان حفظ ميراث دانش پزشكي نسل ديروز براي نسل امروز و فردا به لمس و درك هر چه بهتر مسير و مقصد تاريخ ديرينه‌ي پزشكي مي‌انجامد و همچون رشته‌اي دانه‌هاي گسسته‌ي آن را گرد هم مي‌آورد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات اجتماعي

دکتر غلامرضا حمید/ قهرمان…؟!

1jumong-08s1- چند سالي است كه تلويزيون ايران به سريال‌هاي كره‌اي روي آورده است. پيش از آن هم رسانه‌ي ملي چند سالي مشتري سريال‌هاي چيني و ژاپني بود. جالب اين‌جاست كه اين فيلم‌ها طرفداران زيادي هم دارد و تقريباً اكثر مردم به‌طور مرتب و با علاقه آن‌ها را دنبال مي‌كنند. آخرين آن‌ها كه ظاهراً پرطرفدارترين‌شان هم هست و حتي از سريال‌هاي «اوشين» و «يانگوم» هم از اين لحاظ پيشي گرفته است «افسانه‌ي جومونگ» نام دارد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

رتبه‌بندی پزشکان در سازمان‌های بیمه‌گر، با کدام انگیزه و اهداف؟/ دکتر حمید طهماسبی‌پور

01s13متاسفانه در سال‌هاي اخير مي‌بينيم سازمان‌هاي بيمه‌گر كه از انجام وظايف قانوني خود در پرداخت هزينه‌هاي درماني بيمه‌شدگان تحت پوشش درمانده‌اند، از سويي با شيوه‌هاي مختلفي چون خارج كردن اقلام دارويي گران‌قيمت و موارد پرهزينه‌ي پاراكلينيك از شمول بيمه، بار مالي گزافي بر بيمه‌شدگان تحميل مي‌كنند و از سوي ديگر با عدم پرداخت به‌موقع حقوق قانوني پزشكان و موسسات درماني طرف قرارداد، آن‌ها را در تنگنا‌هاي مالي قرار مي‌دهند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات علمي

آقایان هم یائسه می‌شوند!/ آندروپوز/ دکتر مرضیه مهرافزا

01s12آندروپوز مترادف با منوپوز (يائسگي) در خانم‌هاست. با تشكيل دومين مجمع سالانه‌ي آندروپوز در سال 2001 كه در آن عده‌اي از پزشكان و محققان شامل متخصصين غدد مترشحه، ارولوژيست‌ها، روان‌پزشكان و پزشكان عمومي مسوول مراقبت اوليه شركت داشتند، بحث و گفت‌وگو و پيشنهادهايي براي در نظر گرفتن درمان جانشيني هورمون تستوسترون (TRT) براي آقايان ارايه شد. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل
مقالات صنفي

۴۰ تا ۶۰ درصد مالیات بیشتر برای گروه‌های پزشکی/ دکتر محمدکاظم پورکاظمی

01s11در حالي ‌كه اتاق اصناف و مجامع امور صنفي كشور طي نامه‌اي از رياست محترم جمهور و وزراي امور اقتصاد و دارايي و بازرگاني خواستار عدم افزايش ماليات بر عملكرد سال 1387 به‌نسبت سال 1386 شده‌اند، ولي گروه‌هاي پزشكي براي عملكرد سال مزبور بايد بين 40 تا 60 درصد ماليات بيشتري به‌نسبت سال 1386 بپردازند. (بیشتر…)

توسط rashtgps، قبل