انجمن پزشکان عمومی رشت

Rasht General Practitioners’ Association
۳۰ بهمن, ۱۳۸۷

دمانس ناشی از علل طبی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

سمینار «دمانس ناشی از علل طبی» صبح فردا پنج‌شنبه ۸۷/۱۲/۱ در تالار اجتماعات سازمان نظام پزشکی رشت (میدان انتظام، بلوار شیون فومنی، خ نظام پزشکی) برگزار می‌شود. این سمینار دارای امتیاز آموزش مداوم برای پزشکان عمومی، داروسازان، متخصصان جراحی عمومی، اطفال، نورولوژی، ارولوژی، داخلی، قلب، اعصاب و روان، زنان وزایمان، ENT، پوست، چشم، رادیولوژی، جراحی مغز و اعصاب، داخلی مغز و اعصاب و دکترای علوم آزمایشگاهی است.

۳۰ بهمن, ۱۳۸۷

مردان سالم، جامعه‌ی پویا، آینده‌ی روشن

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

از ساعت ۱۰ صبح فردا پنج‌شنبه ۸۷/۱۲/۱ همایش یک‌روزه‌ای با عنوان «مردان سالم، جامعه‌ی پویا، آینده‌ی روشن» در مرکز بهداشت استان گیلان (رشت، خ آزادگان) آغاز می‌شود. این همایش را معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌مناسبت «روز ملی سلامت مردان» برگزار می‌کند و دکتر ارسلان داداشی، معاون بهداشتی این دانشگاه، طی نامه‌ای به انجمن پزشکان عمومی، از اعضای انجمن برای حضور در آن دعوت کرده است.

۲۹ بهمن, ۱۳۸۷

ما همه‌جا صندلی می‌خواهیم، اما همه‌ی صندلی‌ها را نمی‌خواهیم/ دکتر مهران قسمتی‌زاده

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

mehran-sاز زوایای گوناگون می‌توان به نظام سلامت نگریست: از منظر ارایه‌کنندگان خدمات یا دریافت‌کنندگان خدمات، از زاویه‌ی خصوصی و دولتی بودن ارایه‌کنندگان خدمات، از زاویه‌ی حوزه‌های موثر در تصمیم‌گیری در بخش دولتی و غیردولتی یا نهادهای اجتماعی عمومی که در هیچ‌یک از تقسیم‌بندی‌های فوق قرار نمی‌گیرند و…
با دقت نه‌چندان زیاد در این پنجره‌های گشوده به نظام سلامت می‌توان حضور پزشکان عمومی را در همه‌ی چشم‌اندازها‌ی آن دید. اما مورد دیگری که با دقت در این منظرها می‌توان بدان پی برد، قرار نگرفتن پزشکان عمومی در جایگاه خود، هم‌تراز با نقش بالقوه و گاه بالفعل خود در نظام سلامت، گردِ میزهای تصمیم‌گیری این نظام است. ادامه مطلب…

۲۷ بهمن, ۱۳۸۷

پانل آمبولی ریوی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

پانل «آمبولی ریوی» ساعت ۱۰/۳۰ صبح چهار‌شنبه ۸۷/۱۱/۳۰ در آمفی‌تئاتر بیمارستان رازی رشت برگزار می‌شود. در برگزاری این پانل که از سری کنفرانس‌های ماهانه‌ی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌شمار می‌رود، گروه‌های جراحی عمومی، جراحی قفسه‌ی سینه، جراحی مغز و اعصاب، ریه، زنان و رادیولوژی این دانشگاه مشارکت خواهند داشت.

۲۷ بهمن, ۱۳۸۷

نقش شورای هماهنگی انجمن پزشکان عمومی در مجمع پیش رو/ دکتر مسعود جوانبخت

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

javanbakht21شاید زمانی که شورای هماهنگی بعد از بحث‌ها و جدل‌های فراوان در تالار هشت گوش دانشکده‌ی پزشکی اصفهان در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۴ مصوب شد فکر نمی‌کردیم می‌تواند بسیار تاثیرگذارتر از آن‌چه باشد که تصور می‌شد. گرچه با سختی بسیار و علاقه‌مندی نمایندگان انجمن‌های مختلف تشکیل شد و خوشبختانه جلسات آن روزبه‌روز با نظم بیشتر و بهتر رو به جلو رفت تا در شیراز به کمال خود رسید. چون آخرین جلسه تشکیل شده بود، چهره‌های بسیاری از شهرهای مختلف جمع شده بودند، درد همه مشترک بود و آن درد پزشک عمومی بود. ادامه مطلب…

۲۶ بهمن, ۱۳۸۷

به‌دست خود درِ سازمان را گل نگیریم/ دکتر مهران قسمتی‌زاده

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها: ,

واقعاً شاید من بی‌تجربه‌ام و لازم است بزرگان ما در مسایل صنفی- که خیلی بیشتر از من در این مسایل تجربه دارند- مرا در مورد اخباری که از اختلاف در سازمان نظام پزشکی تهران می‌شنویم و از آن سر درنمی‌آوریم ارشاد کنند. شاید تاکنون من به‌غلط فکر می‌کردم که سازمان نظام پزشکی باید فارغ از هرگونه جانبداری سیاسی، نماینده‌ی صنفی جامعه‌ی پزشکی و تنظیم‌کننده‌ی روابط افراد این جامعه با مردم و استفاده‌کنندگان از خدمات پزشکی باشد. شاید من به‌غلط فکر می‌کردم که عمده‌ترین مساله‌ی فعالان صنفی جامعه‌ی پزشکی حفظ شان و منزلت جامعه‌ی پزشکی است یا مهم‌ترین مشکل در ذهنیت فعالین صنفی این جامعه حل مشکل سرانه‌ی درمان است. شاید من به‌اشتباه فکر می‌کردم که حداقل در منظر فعالان صنفی جامعه‌ی پزشکی، سازمان نظام پزشکی از قداستی خاص برخوردار است و آن‌هایی که مدعی دفاع از این سنگر پزشکان‌اند حاضر نمی‌شوند به‌هیچ دلیلی و با هیچ هدفی آن را تضعیف کنند.
شاید؛ اما نه! ادامه مطلب…

۲۶ بهمن, ۱۳۸۷

نتایج انتخابات نظام پزشکی تهران: شکاف بزرگ

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار صنفي, مقالات صنفي - برچسب‌ها: ,

در فاصله‌ی چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات سیاسی‌ترین سازمان نظام پزشکی کشور هم برگزار شد و در آن دو تن از کاندیداهای پیشین انتخابات ریاست جمهوری رتبه‌های اول و دوم را کسب کردند تا جنگ قدیمی اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان در این سازمان ادامه داشته باشد. ولی در حالی که در سطح کشور نیروهای راست تکنوکرات بیشتر گرایش‌های اصلاح‌طلبانه نشان می‌دهند، در جامعه‌ی پزشکی بخش عمده و قدرتمند بخش خصوصی (بیمارستان‌های خصوصی) نه در کنار نیروهای اصلاح‌طلب که در جبهه‌ی رقیب آنان قرار دارد. شاید مهم‌ترین دلیل این پارادوکس، استحاله‌ی راست ایدئولوژیک جامعه‌ی پزشکی و سازش و هم‌سویی آن با طبقات فوقانی اقتصادی این جامعه، خودآگاهی صنفی بیشتر در طبقات فوقانی و انفعال و سرخوردگی در طبقات زیرین (پزشکان عمومی به‌ویژه پزشکان جوان) باشد که بردار سیاسی کلی این جامعه به راست میل کرده است. و البته تداوم خاطره‌ی عملکرد انجمن‌های اسلامی دانشجویی در دهه‌ی ۶۰ هم بی‌تاثیر نیست… ادامه مطلب…

۲۱ بهمن, ۱۳۸۷

همه‌ی منتخبان نظام پزشکی استان گیلان

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار صنفي - برچسب‌ها:

gilan1هیات اجرایی انتخابات نظام پزشکی استان گیلان اسامی منتخبان نظام پزشکی ۱۱ حوزه‌ی انتخابی این استان را اعلام کرد. اسامی منتخبان رشت را که پیش از این خواندید؛ اسامی منتخبان سایر شهرستان‌ها به‌شرح زیر است:
آستارا: دکتر سیاوش ایمانی، دکتر بختیار حیدرنیا، دکتر افشین نجاتی افخم، دکتر علی‌اصغر صادقی، دکتر ابوالحسن دیوبند، دکتر شهره ریاضی، دکتر حسن غنی، دکتر علی صادقی حریری، دکتر سیدحسین احمدی، فرحناز ساسانیان، ابراهیم روشن‌روان
آستانه اشرفیه: دکتر علی سهراب‌خان، دکتر محمدرضا منصوری، دکتر فایقه صیاد نصیری، دکتر داود رهنما، دکتر محمدرضا امینی، دکتر حبیب‌الله مرادی، دکتر فتانه فرح‌پور، دکتر یوسف حیدری باطنی، دکتر فرشاد وکیلیان، هایده حمیدی مدنی، فرجود شکوهی ثابت جلالی ادامه مطلب…

۲۰ بهمن, ۱۳۸۷

چاقی، پیشگیری و درمان

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

mehrبیست و هشتمین نشست از کنفرانس‌های علمی «موسسه‌ی فن‌آوری‌های نوین پزشکی مهر» با عنوان «چاقی، پیشگیری و درمان» از ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ پنج‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه در آمفی‌تئاتر این موسسه (واقع در رشت، بلوار شهید انصاری، خیابان ارشاد) برگزار خواهد شد.
این نشست به‌صورت پانلی با حضور دکتر فرشته محمدی (فوق تخصص غدد) و دکتر محسن مداح (PhD تغذیه) برگزار می‌شود و گرداننده‌ی پانل دکتر نسرین دادرس (متخصص زنان) است.
کنفرانس‌های علمی موسسه‌ی مهر هر ماه در یکی از پنج‌شنبه‌ها برگزار می‌شود و این موسسه از همه‌ی همکاران علاقه‌مند برای حضور در آن دعوت کرده است.

۱۲ بهمن, ۱۳۸۷

هیات رییسه‌ی نظام پزشکی رشت برگزیده شدند: دکتر انوش برزیگر رییس، دکتر حمید اخوین نایب رییس

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار انجمن, اخبار صنفي - برچسب‌ها:

۸۷/۱۱/۱۲img_0405s- صبح امروز با برگزاری نخستین نشست هیات مدیره‌ی جدید سازمان نظام پزشکی رشت، به‌اتفاق آرا استاد دکتر انوش برزیگر به‌عنوان رییس، دکتر حمید اخوین به‌عنوان نایب رییس و دکتر محمدکاظم پورکاظمی به‌عنوان دبیر این سازمان برگزیده شدند. این سه تن همچنین با کسب اکثریت آرا به‌عنوان نمایندگان نظام پزشکی رشت در مجمع عمومی ماه آینده‌ی نظام پزشکی حضور خواهند داشت. در رای‌گیری انتخاب نمایندگان مجمع عمومی، دکتر برزیگر ۱۷ رای، دکتر پورکاظمی ۱۲ رای و دکتر اخوین ۱۱ رای به‌دست آوردند و دکتر مرتضی رهبر با کسب ۹ رای از راهیابی به این مجمع بازماند. ادامه مطلب…

۱۰ بهمن, ۱۳۸۷

بیماری‌های‌ درمان! (۱)/ دکتر شهرام آروین

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: مقالات صنفي - برچسب‌ها:

arvin1انسان تحصیل‌کرده لزوماً کسی نیست که دانش عمومی و تخصصی زیاد دارد. انسان تحصیل‌کرده کسی است که ذهنش را وسعت بخشیده و به‌کمک آن می‌تواند به خواسته‌ی خود برسد. می‌تواند بدون آن‌که حقوق دیگران را زیر پا بگذارد به آن‌چه می‌خواهد دست یابد.
ناپلئون هیل

پایان فروکاست‌گرایی
پس از عصر رنسانس و روشنگری، انقلاب علمی با تمام قدرت خود از طریق ارایه‌ی «استنتاج استقرایی» (Induction) و فروکاهیدن مجموعه‌‌های مشاهدات آدمی به تعداد اندکی قانون و اصل، انسان را به این باور رساند که می‌تواند با «فروکاست‌گرایی» (Reductionism) ‌جنبشی بزرگ را در شناخت پدیده‌ها رقم بزند و تحولی عظیم در زندگی خود پدید آوَرَد. ادامه مطلب…

۵ بهمن, ۱۳۸۷

تشییع پیکر و بزرگداشت استاد دکتر سیداحمد سیادتی

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: اخبار اجتماعي, اخبار صنفي - برچسب‌ها:

تشییع پیکر زنده‌یاد دکتر سیداحمد سیادتی، استاد پیش‌کسوت و صاحب کرسی بیماری‌های عفونی اطفال دانشگاه علوم پزشکی تهران و رییس شورای‌عالی نظام پزشکی یکشنبه ۶ بهمن و مجلس یادبود آن استاد فرزانه سه‌شنبه ۸ بهمن ماه برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی، تشییع پیکر رییس فقید شورای‌عالی نظام پزشکی ساعت ۳۰/۷ صبح روز یکشنبه ۶ بهمن‌ماه از مقابل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران آغاز می‌شود. پیکر استاد پس از آن به مرکز طبی کودکان، محل خدمت ۴۰ ساله‌ی وی، منتقل و از آن مرکز به‌سوی بهشت زهرا تشییع و در قطعه‌ی نام‌آوران به خاک سپرده می‌شود.
همچنین مجلس یادبود استاد روز سه‌شنبه ۸ بهمن ماه از ساعت ۱۳/۳۰ الی ۱۶ در مسجد جامع شهرک قدس (غرب) از سوی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز طبی اطفال، انجمن متخصصان کودکان ایران، شورای سیاست‌گذاری سلامت صدا و سیما و خانواده‌ی آن مرحوم منعقد می‌گردد.

۵ بهمن, ۱۳۸۷

سمینار انسولین‌تراپی در دیابت

نویسنده: rashtgps - دسته‌ها: سمينارها (آموزش مداوم و...) - برچسب‌ها:

insulintherapyسمینار انسولین‌تراپی در دیابت از ساعت ۸ تا ۱۳ پنج‌شنبه ۱۰/۱۱/۸۷ در تالار اجتماعات هتل کادوس رشت برگزار خواهد شد. جامعه‌ی پزشکان متخصص داخلی گیلان و دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار کنندگان این سمینار هستند و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های شهید بهشتی، تبریز، گیلان و یکی از استادان مقیم خارج کشور در آن مشارکت خواهند داشت.
این سمینار برای پزشکان عمومی، داروسازان، متخصصان داخلی، کودکان، چشم، ارولوژی و نفرولوژی و فوق تخصص‌های گوارش و غدد، امتیاز آموزش مداوم دارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید با دبیرخانه‌ی انجمن‌های علمی گروه پزشکی گیلان (۴۲۴۷۰۳۲-۰۱۳۱) تماس بگیرید.